مراقبت‌های حمایتی و تسکینی

در بین مراحل کنترل جامع سرطان، جای خالی مراقبت‌های حمایتی و تسکینی بیش از سایر خدمات به چشم می‌خورد. بیماران بسیاری علی‌رغم صرف هزینه‌های هنگفت درمانی به دلیل مشکلات روحی و روانی بهبودی کامل نمی‌یابند و یا پس از پیشرفت بیماری و قطع درمان دوران انتهایی حیات را بدون دریافت مراقبت‌های حمایتی، با درد و رنج‌های بسیار، با مواجهه با ظرفیت محدود بیمارستان‌های دولتی و هزینه‌های چشم‌گیر بیمارستان‌های خصوصی، با نبود خدمات مراقبت در منزل و ترددهای طاقت‌فرسای پی‌در‌پی به بیمارستان‌ها و با پیچیده‌ترین مشکلات عاطفی، اجتماعی، معیشتی، روحی و روانی سپری می‌کنند.

مراقبت‌های تسکینی به مراقبت‌های گفته می‌شود که از بدو تشخیص بیماری، برای کاهش درد و رنج جسمی و روانی بیمار و عوارض ناشی از درمان با هدف افزایش کیفیت زندگی به کمک بیمار و خانواده او آمده و به افزایش رضایت‌مندی بیماران و خانواده آ‌ن‌ها، منجر می‌شود. این مراقبت‌ها در تلفیق کامل با روند درمان و از طریق هماهنگی بین درمانگر و تیم مراقبتی به ارائه خدمات چند رشته‌ای در مدیریت و کنترل عوارض جسمی بیماری از جمله درد، تهوع و استفراغ، مشکلات تنفسی، کاهش اشتها، مشکلات روده و مثانه، یبوست، زخم‌ها و همچنین رفع مشکلات عاطفی، روحی-روانی، خانوادگی، فرهنگی، اجتماعی، معنوی، شغلی و زندگی روزمره بیمار می‌پردازد. توجه همزمان به آموزش، مشاوره، حمایت و مراقبت از خانواده بیمار به منظور مدیریت بهینه فرآیند بیماری، از ویژگی‌های بارز این خدمات بوده که مانع از ورود آسیب‌های جدی روانی، اجتماعی و اقتصادی به بیمار و خانواده او می‌شود.

ارزش‌های مراقبت‌ حمایتی و تسکینی

مراقبت حمایتی و تسکینی، توسط یک تیم دلسوز و آموزش دیده که اعضای آن داری تخصص‌های گوناگونی هستند ارائه می شود. به عنوان یک تیم، کارکنان مکسا به ارزش هایی اعتقاد دارند که شاید کمتر بتوان نظیر آن را در جایی دیگر دید. اعضای تیم حمایتی با بردباری، آماده پاسخ به نیاز های بیمار و خانواده او هستند تا کیفیت زندگی ایشان را به بالاترین میزان ممکن برسانند. افرادی از رشته ها و تخصص های مختلف، متعهد شده اند تا با همکاری یکدیگر، نیازهای بیمار و خانواده او را از جنبه های مختلف تامین کنند. اعضای این تیم متعهد شده اند تا بر اساس جدیدترین داده های علمی و با به کار گرفتن پیشرفته ترین روش ها در حوزه ی طب تسکینی، به مراقبت از بیمار بپردازند. آنها می کوشند تا در تمام مراحل، خواسته ها و باورهای بیمار و خانواده او را مورد توجه قرار داده و با کمک خودِ آنها، خدمات و مراقبت های لازم را ارائه کنند.

در مراقبت های حمایتی و تسکینی، یکی از مهم‌ترین هدف ها، کاهش درد و آلام بیمار است. درد ممکن است جسمی، روانی و یا حتی معنوی باشد. برای تیم حمایتی، هیچ تفاوتی ندارد که جسم بیمار آزرده است یا روان یا اندیشه او. اعضای تیم حمایتی، با تکیه بر تخصص های مختلفی که دارند، تلاش می کنند هر نوع آزردگی بیمار و اطرافیان او را از بین ببرند.

ضرورت ارائه مراقبت‌های حمایتی و تسکینی از دیدگاه حقوق بشر

سازمان بهداشت جهانی(WHO) معتقد است مراقبت‌های حمایتی و تسکینی باید در اولویت برنامه‌هاي سلامت عمومی و مـدیریت بیمـاري‌ها باشد. کشورها باید با یک سیاست مناسب و تدوین طرحی جامع براي پیـاده‌سـازي ایـن خـدمات، با توجه به منابع موجود خود برداشـتن همه گام­هایی که براي اجراي این طرح ضروری هستند را تضمین نمایند. بـه عنـوان بخشـی از ایـن التزام، کشورها باید گام­‌هایی در جهت حفظ مردم از دردهای غیرضروري مرتبط با سلامت بردارنـد و عـدم توفیـق در الویـت دادن به توسعه خدمات طب تسکینی در میان خدمات درمانی، ناقض حقوق بشر خواهد بود.

ضرورت ارائه مراقبت‌های حمایتی و تسکینی از دیدگاه جلب رضایت عموم

جلب رضایت مردم یکی از پنج هدف اساسی نظام سلامت در دنیا است. در بیماران صعب العلاج، نیاز بـه حمایت، آرامـش بخشـیدن و مقاوم کردن آنها براي کنار آمدن با مشکلات بیماری اشان به مراتب بیشتر از نیاز آن‌ها به دریافـت درمـان است. نیاز به افزایش کیفیت زندگی حتی در کسانی که مراحل درمان را با موفقیت پشت سر گذارده اند نیز بسیار پر رنگ است؛ چراکه بخشی از عوارض جسمی، روحی و اجتماعی ناشی از بیماری، حتی پس از رفع خطر اصلی، همچنان پابرجاست. این نوع نیاز ها در بیماران بهبود ناپذیر، ابعاد تازه ای می یابد که از آن با عنوان کیفیت مرگ یاد می شود. بر اساس مطالعات، بیش از 90 درصد از بیمارانی که امیدی برای بهبودی ایشان وجود ندارد، در آرزوي مرگی آرام در محیطـی شـبیه به شرایط منزل خود هستند. این در حالی است که حتی در کشورهاي توسعه یافته نیز تنها 30-20 درصد بیماران در منـزل فوت می­‌کنند. هرچند اطلاعات موثقی در این ارتباط از ایران در دسترس نیست، ولی قابل پیش ­بینی است که بسیاري از چنین بیمـارانی براي دریافت مراقبت­‌های خاص در بیمارستان­‌ها بستري می­‌شوند و در همین بیمارستان­‌ها جان می­‌سپارند. در تمام این موارد، به جز نیاز های خود بیمار، باید تنش هایی که در اطرافیان و خانواده او ایجاد می شود را نیز در نظر گرفت. نظام مراقبت‌های حمایتی و تسکینی اساساً با هدف پاسخ به این طیف از نیازها در بیمار و خانواده ایجاد شده است.

ضرورت ارائه مراقبتهای حمایتی و تسکینی از دیدگاه کاهش هزینه هاي سلامت

در صورت عدم وجود مراکز طب حمایتی و تسکینی و شبکه مراقبت در منزل، بیماران مبتلا به بیماری های صعب العلاج براي رفع نیازهاي اولیه خود به مراکز مختلف نظام سلامت، به ویژه مراکز تخصصی و فوق تخصصی مراجعه می کنند و در اورژانس و یا بخش مراقبت­هاي ویـژه ایـن بیمارسـتان هـا براي برطرف شدن علائم، ساعتها و روزها بستري می شوند. تست ها و آزمایشا های هزینه بـرداري بـه ایـن بیمـاران تحمیـل می شود و در مواردي اقدامات غیرضروري درمانی صورت می پذیرد. این مطلب علاوه بر تحمیل رنج ها و مشقات فراوان به بیمار و خانواده اش، هزینه های سنگینی را برای نظام سلامت کشور به بار می آورد. آمارهای غیر رسمی نشان می دهد که در حال حاضر بیش از 32 درصد از بیماران مبتلا به سرطان در کشور، ظرفیت بخش‌های آی سی یو را اشغال نموده اند. ظرفیت محدود بیمارستان ها بویژه در بخش آی سی یو باید به صورت بهینه به بیماران اولویت دار تخصیص داده شده و اِشغال این ظرفیت توسط بیماران مبتلا به سرطان در مراحل پایانی بیماری که از جهت علمی بهبودی برای آنان متصور نیست علاوه بر تحمیل هزینه های سنگین به بیمار و سیستم بهداشت و درمان، امکان سرویس دهی به سایر بیماران را محدود می سازد.

ضرورت یکپاچه سازی و تدوین مدل مدیریت مراکز ارائه مراقبت‌های حمایتی و تسکینی

در گزارش 2006 موسسه بین المللی نظـارت بـر مراقبـت‌هـای پایـان عمـر، وضعیت ارائه مراقبت‌های تسکینی در 234 کشور بررسی شده و این کشورها در چهار گروه زیر طبقه بندی شده است:

  • گروه یک: بـــدون هـــیچ فعالیـــت شناخته شده
  • گروه دو: ظرفیت سازي براي مراقبت هاي تسکینی
  • گروه سه: ارائه مراقبت هاي تسکینی در برخی از مناطق
  • گروه چهار: رویکرد یکپارچه سازي و ادغام مراقبت‌ها

در این گزارش کشور ایران در گروه دو قرار دارد. بحمدالله در گزارش سال 2011 این موسسه، جایگاه ایران به گروه سه ارتقاء یافته است. در حال حاضر معدود مراکز طب حمایتی تسکینی موجود در ایران به صورت محلی عمل نموده و فقدان یک نظام یکپارچه مدیریتی و استاندارسازی ساختار، فرآیند های عملیاتی و پروتکل‌های آموزشی طب حمایتی و تسکینی به عنوان یک ضرورت مشهود است. مجموعه فعالیت های مکسا، تلاشی است در راستای ارتقاء روند ارائه مراقبت های حمایتی و تسکینی به هم میهنان گرامی امان و ترفیع رتبه ایران عزیز به بالاترین سطح ارائه خدمات طب حمایتی و تسکینی درگزارش‌های آتی موسسات بین‌المللی در حوزه سلامت.

شما می‌توانید جواب سوالات مختلف خود درخصوص سرطان و مراقبت‌های حمایتی و تسکینی را در تالار گفتمان http://macsa.ir/forum جستجو کنید.