بازتوانی فیزیکی و توانبخشی

بیماران مبتلا به سرطان ممکن است دچار عوارض طولانی مدت یا دائمی ناشی از بیماری و یا درمان بشوند که محدودیت‌های فیزیکی و عملکردی قابل توجهی را برای ایشان به‌جا می‌گذارد. خدمات برای بازگرداندن بیمار به شرایط نسبتا طبیعی زندگی در دوران پس از درمان و یا انجام پیشگیری ثالثیه برای جلوگیری از پیشرفت و تشدید

معلولیت و محدودیت حرکتی برای مثال در بیماران وابسته به تخت در مراحل پیشرفته بیماری اهمیت ویژه‌ای می‌یابد.

لنف یکی از انواع مایعات بدن است که در رگ‌های مخصوص لنفاوی جریان دارد و مشخصه اصلی آن این است که پروتئین زیادی دارد. اختلال در تخلیه مایع لنف که معمولا به دنبال برداشتن پستان حین جراحی و همچنین پرتو درمانی، شیمی درمانی و … پیش می‌آید، منجر به ایجاد لنف ادم در دست (ورم ناشی از تجمع لنف) می‌شود. لنف اگر در جایی تجمع یابد باعث سنگینی و گاها درد می‌شود و واکنش‌های التهابی بدن را تحریک می‌نماید. این عارضه علاوه بر ایجاد درد نسبتا شدید بیمار را از انجام فعالیت‌های روزمره باز می‌دارد. حدود 70% از بیماران مبتلا به سرطان پستان پس از جراحی مبتلا به لنف ادم می‌شوند ولی زمان بروز آن در افراد مختلف از زمان انجام شیمی درمانی تا سال‌ها بعد از اتمام درمان متفاوت است. به منظور جلوگیری از ایجاد لنف ادم یادگیری روش‌های ماساژ ویژه لنف ادم و مراقبت‌های لازم و نحوه فعالیت با دست درگیر بسیار موثر است.

پزشک لنفوتراپیست اقدامات درمانی لازم را در جهت پیشگیری، تشخیص و درمان لنف ادم انجام می‌دهد. این خدمات شامل آموزش راه‌کارهای پیشگیری از بروز لنف ادم، انجام ویزیت‌های مکرر درمانی به منظور کاهش ورم، استفاده از دستگاه‌ها و ابزارهای کمکی برای تخلیه لنف و آموزش انجام روش‌های درمانی در منزل برای جلوگیری از بروز مجدد یا پیشرفت سریع عارضه می‌باشد.

بیمارانی که به دلیل شرایط سخت بیماری برای مدت طولانی کم تحرک می‌شوند، به تدریج دچار اختلالات حرکتی و تغییر شکل نامناسب اندام‌ها می‌شوند. این موضوع خصوصا در بیماران وابسته به تخت در شرایط انتهایی و یا در موارد نیاز به بستری‌های طولانی مدت مصداق دارد. در این شرایط اجرای تمرینات فیزیوتراپی نقش قابل توجهی در پیشگیری از بروز این عوارض و درمان آن‌ها و جلوگیری از پیشرفت اختلال به سمت شرایط غیرقابل برگشت دارد. این تمرینات به صورت آموزش مانورهای مختلف اندامی، استفاده از دستگاه‌های تمرینی استاندارد، سالن‌های ورزشی و استخر آب درمانی محقق می‌شود.

به دنبال کاهش تحرک و توانایی بیمار برای مداخله در محیط بیماران به تدریج استقلال عملکردی خویش را از دست می‌دهند و ممن است برای انجام امور ساده زندگی روزمره به اطرافیان وابسته شوند. کاردرمانگر با اعمال مدیریت در محیط زندگی یا مراقبت و تجویز توصیه‌ها و تجهیزات مناسب برای بیمار سعی می‌کند تا حداکثر استقلال عملکردی برای زندگی روزمره و همچنین حداکثر امنیت و رفاه را برای بیمار فراهم آورد.

یکی از مهم‌ترین سوالات بیماران شیـوه صحیح تغـذیه در حیـن انجام شیمی درمانی و پرتو درمانی و همچنین در دوران نقاهت بعد از آن می‌باشد. همچنین در شرایط بیمار یپیشرفته معمولا تغذیه بیمار به شدت دچار مشکل شده و تامین انرژی کافی برای بیمار به چالش بزرگی تبدیل می‌شود. از طرفی می‌دانیم که امروزه چاقی، اضافه وزن و پیروی از الگوی غذایی ناسالم به عنوان یکی از عوامل مهم در بروز و عود سرطان مطرح است.