,

حضور پزشکان و پرستاران مکسا در اولین دوره آموزش مهارتی حرفه‌ای مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان

اولین دوره آموزش مهارتی حرفه‌ای مراقبت‌های حمایتی و تسکینی سرطان از تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷به مدت ۶ روز با مجوز معاونت آموزشی وزارت بهداشت در تهران برگزار شد. در این دوره ۶ پزشک و ۳ پرستار از مکسا در این دوره شرکت کردند. 
معاون درمانوزارت بهداشت با بیان اینکه یکی از جنبه های مهم مدیریت سرطان، مراقبت های حمایتی و تسکینی است، گفت: بیماران مبتلا به سرطان دچار مشکلات جسمانی عمده ای هستند، اما توجه به مسائل روانی، تغذیه ای و حمایت های مددکاری اجتماعی نیز اهمیت زیادی دارد.
 
به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان بابایی در نخستین دوره آموزش مهارتی حرفه ای مراقبت های حمایتی و تسکینی با بیان اینکه سرطان یکی از بیماری های غیرواگیر مهم است و یکی از جنبه های مهم مدیریت سرطان، مراقبت های حمایتی و تسکینی است، گفت: هدف از مراقبت های تسکینی این است که در کنار درمان های رایج بتوانیم کیفیت زندگی بیماران را ارتقا دهیم.
 
وی افزود: درخصوص مراقبت های تسکینی، دیدگاه های زیادی وجود دارد، اما دیدگاه ما این است که از ابتدای تشخیص سرطان، تیم مراقبت های تسکینی در کنار تیم درمان های رایج انکولوژیست، حضور داشته باشد و مشکلات بیماران را بر طرف کند و این مراقبت ها، خاص بیماران انتهای حیات نیست. 
 
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماران مبتلا به سرطان دچار مشکلات جسمانی عمده ای هستند، اما توجه به مسائل روانی، تغذیه و حمایت های مددکاری اجتماعی نیز اهمیت زیادی دارد، خاطرنشان کرد: برای اینکه مراقبت های تسکینی به بیماران ارائه شود، به زیرساخت مناسب، وجود دستورالعمل ارائه خدمات و نیروی انسانی توانمند نیاز است. 
 
وی درخصوص زیرساخت مناسب برای ارائه خدمات تسکینی به بیمار گفت: مراقبت های حمایتی و تسکینی را در شرایط مختلف می توان ارائه داد اما از بین تمام موارد، ارائه خدمات سرپایی در مراکز جامع سرطان و خدمات در خانه (Home Care) انتخاب بهتری است، چرا که هم بیماران معمولی و هم بیماران انتهای حیات را می توان پوشش داد، البته گاهی بیماران برای کنترل عوارض (و نه مراقبت های انتهای حیات) نیازمند خدمات بستری هستند که باید تلاش کنیم از ظرفیت تخت های موجود استفاده کنیم و امیدواریم در مراکز سرطانی که در آینده تاسیس و به بهره برداری می رسد، بتوانیم بخش هایی برای ارائه خدمات بستری نیز داشته باشیم. 
 
دکتر جان بابایی با بیان اینکه برای ایجاد زیرساخت استاندارد خدمات تسکینی سرپایی، آیین نامه تاسیس مراکز سرپایی حمایتی تسکینی  آماده شده و به زودی ابلاغ خواهد شد، درخصوص دستورالعمل های ارائه خدمات حمایتی و تسکینی توضیح داد: به منظور ارائه خدمات حمایتی و تسکینی به بیماران، دستورالعمل مراقبت های تسکینی نیز آماده شده است و به زودی ابلاغ می شود. 
 
معاون درمان وزارت بهداشت به اهمیت نیروی انسانی توانمند در حیطه مراقبت های حمایتی و تسکینی اشاره کرد و گفت: برای این منظور “دوره آموزش مهارتی حرفه ای مراقبت های حمایتی و تسکینی” طراحی شده و مجوز آن نیز از معاونت آموزشی وزارت بهداشت کسب شده است، همچنین درسنامه های این دوره با کمک اساتید دانشگاه تدوین شده و در این دوره مورد استفاده قرار می گیرد.
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *