خدمات مکسا

پزشکی تسکینی

بسیاری از بیماران در طول دوره بیماری دچار علائم جسمی ناخوشایند شدیدی می‌شوند که در این شرایط دریافت خدمات پزشکی تسکینی اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. این خدمات با به‌کارگیری روش‌های تخصصی، برکاهش مشکلات جسمی آزار دهنده ناشی از بیماری و همچنین عوارض سنگین دارویی و درمانی از قبیل درد، تهوع و استفراغ، مشکلات تنفسی،کاهش اشتها، کاهش وزن، مشکلات روده و مثانه، یبوست، زخم‌ها، خستگی، و … متمرکز می‌شود و همچنین در خصوص نحوه کنترل عوارض حین شیمی درمانی و  پرتو درمانی به بیمار و خانواده کمک می‌کنند. در راستای کنترل علائم ممکن است مشاوره‌های تخصصی جراحی، بیهوشی و کنترل درد، عفونی و …. درخواست شود.

مدیریت فرایند مراقبت از بیمار از دیگر خدمات پزشکی تسکینی است. به گونه‌ای که ارزیابی دقیق و جامع از شرایط و نیازمندی‌های حمایتی و درمانی بیمار و خانواده‌اش، توسط پزشک برای پاسخ به سردرگمی‌های آن‌ها انجام می‌شود و در نهایت کیفیت و کمیت بهره‌مندی بیمار و خانواده او از هر یک از واحدهای مربوط توسط پزشک پیگیری و نظارت می‌شود. از طرفی ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج خصوصاً سرطان، شروع مسیری پرفراز و نشیب و مملو از سردرگمی برای بیمار و خانواده او بوده و از ابتدای آگاهی از تشخیص، سوالات فراوانی درخصوص مراقبت از بیمار در مراحل مختلف برای بیمار و خانواده او مطرح می‌شود. ارائه اطلاعات معتبر و پشتیبانی روانی از آن‌ها توسط پزشک در تصمیم‌گیری‌های سرنوشت‌ساز سیر درمان و مراقبت کمک نموده و از تبدیل شدن بیماری به یک بحران بلند مدت خانوادگی جلوگیری می‌کند.

پرستاری - مراقبتی

مراقبت پرستاری از بیماران نیازمند به خدمات تسکینی، یک امر تخصصی است که نیاز به تجربه و دانش کافی دارد. این موارد شامل مراقبت از زخم بستر، انجام سونداژ، تعبیه لوله معده، رگ‌گیری و تعبیه مسیر IV، انجام پانسمان و …. می‌شود. همچنین بیمارانی که دچار سرطان‌‌های دستگاه گوارش یا ادراری می‌شوند، ممکن است به دنبال جراحی، منفذی از روده‌ها یا حالب به پوست آن‌ها تعبیه شود و لذا مجبور به استفاده موقت یا دائمی از کیسه‌های متصل به پوست‌‌ (استومی) گردند. نحوه مراقبت از محل استومی، آموزش در خصوص نحوه تعویض کیسه استومی و آموزش در خصوص نحوه جلوگیری از بروز عفونت، زخم و … اهمیت زیادی دارد.

خدمات پرستاری – مراقبتی مکسا

 • مراقبت از زخم بستر،
 • انجام سونداژ،
 • تعبیه لوله معده،
 • انجام پانسمان،
 • ارایه آموزش‌های مورد نیاز در نگهداری کیسه‌های متصل به پوست‌‌ (کیسه استومی: بیمارانی که دچار سرطان‌‌های دستگاه گوارش می‌شوند، ممکن است به دنبال جراحی، منفذی از روده‌ها یا حالب به پوست آن‌ها تعبیه شود)،سهم به سزایی در کاهش مراجعات مکرر بیماران برای دریافت این خدمات به مراکز درمانی دارد.

مراقبت از بیمار در منزل

در مقاطعی از بیماری شرایط جسمی بیمار، امکان حضور سرپایی او را در مراکز درمانی سلب می‌کند و رفت و آمد مکرر به این مراکز مشکلات فراوانی را برای بیمار و خانواده او به همراه دارد. در این شرایط، تیم ‌مراقبتی به‌منظور مراقبت از بیمار در منزل و تسهیل ارائه خدمات، در ساعات مختلف شبانه روز و تمامی ایام هفته (حتی روزهای تعطیل) بر اساس درخواست بیمار یا خانواده او و طبق برنامه‌ریزی مرکز به منزل بیمار اعزام می‌شود.

این تیم متشکل از پزشک متخصص، پزشک عمومی دوره دیده، پرستار، فیزیوتراپیست، کاردرمانگر، مددکار اجتماعی، روان‌شناس و مراقب معنوی می‌باشد.

کلیه خدمات به صورت رایگان به بیماران ارائه می‌شود.

خدمات مراقبت از بیمار در منزل عبارتند از:

 • ویزیت توسط پزشک عمومی و متخصص و ارائه خدمات پزشکی تسکینی به منظور کاهش مشکلات جسمی آزار دهنده ناشی از بیماری از قبیل درد، تهوع و استفراغ، مشکلات تنفسی، زخم‌ها و …
 • مراقبت پرستاری شامل مراقبت از زخم بستر، انجام سونداژ، تعبیه لوله معده و …
 • مشاوره به خانواده بیمار در خصوص ماهیت، سیر و مدیریت بهینه بیماری
 • تأمین تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیماران در منزل
 • ویزیت توسط روان‌شناس و مراقب معنوی
 • جلسات مراقبت خانوادگی (Family Care)
 • مشاوره تلفنی توسط پزشک
 • انجام خدمات فیزیوتراپی و کاردرمانی

ژنتیک و پیشگیری

حدود نیمی از سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند و اغلب سرطان‌های مهم، در صورتی که به موقع تشخیص داده شوند کاملاً قابل درمان می‌باشند. شناسایی خانواده‌های پرخطر و ارائه مشاوره به افراد در جهت تشخیص سندروم‌های ارثی سرطان و ناقلین احتمالی نقائص ژنی مرتبط با سرطان، نقش قابل توجهی در پیشگیری از بروز سرطان و شناسایی آن در مراحل ابتدایی که قابل درمان است، دارد.

از طرفی اجرای برنامه‌های غربالگری منظم و استاندارد برای عموم مردم و غربالگری و پیگیری افراد مبتلا به سرطان درمان شده به طور ویژه، از مهم‌ترین اهداف این خدمت می‌باشد.

خدمات کارشناس ژنتیک شامل ارائه مشاوره ژنتیک به خانواده‌ی بیماران مبتلا به سرطان، بررسی بیماران و سایر افراد خانواده‌ها‌ی در معرض خطر از نظر نیاز به انجام تست‌های ژنتیکی، مراقبت و پیگیری افراد در معرض خطر بر اساس آخرین دستورالعمل‌های علمی، مراقبت و پیگیری بیماران درمان شده بر اساس آخرین دستورالعمل‌های علمی، برگزاری جلسات آموزش و مشاوره گروهی جهت بیماران و خانواده‌های آن‌ها، اجرای برنامه‌های غربالگری منظم و استاندارد و تحقیق و پژوهش در جهت کشف علل ژنتیکی سرطان‌های شایع و ارتقاء راه‌های کنترل و پیشگیری سرطان می‌باشد.

خدمات ژنتیک و پیشگیری

 • ارائه مشاوره ژنتیک به خانواده‌ی بیماران مبتلا به سرطان
 • بررسی بیماران و سایر افراد خانواده‌ها‌ی‌ در معرض خطر از نظر نیاز به انجام تست‌های ژنتیکی
 • مراقبت و پیگیری افراد در معرض خطر بر اساس آخرین دستورالعمل‌های علمی                                       
 • مراقبت و پیگیری بیماران درمان شده بر اساس آخرین دستورالعمل‌های علمی
 • برگزاری جلسات آموزش و مشاوره گروهی جهت بیماران و خانواده‌های آن‌ها
 • تحقیق و پژوهش در جهت کشف علل ژنتیکی سرطان‌های شایع و ارتقاء راه‌های کنترل و پیشگیری سرطان
 • اجرای برنامه‌های غربالگری منظم و استاندارد

مراقبت روان‌شناختی و معنوی

مراقبت روان‌شناختی

هر مرحله از تشخیص و درمان بیماری سرطان به طور ذاتی همراه با استرس و نگرانی برای بیمار و خانواده است. در این شرایط تطابق درست با وضعیت پیش آمده و حفظ توان جسمی و روحی برای پیگیری مسیر درمان اهمیت فوق العاده‌ای دارد. سایکوانکولوژی یک بخش کلیدی از پزشکی روان‌تنی و مراقبت تسکینی است و به صورت مطالعه، فهم و درمان ابعاد مختلف سرطان از زمان پیشگیری تا بهبودی کامل و یا دوران داغ‌دیدگی تعریف می‌شود.

بیماران مبتلا به سرطان از لحظه ابتلا به بیماری دچار نگرانی‌های متعددی می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از ترس از مرگ، وابسته شدن، بدشکلی بدن، ناتوانی و طرد شدن، به هم خوردن روابط، اختلال در عملکرد و ایجاد مشکلات مالی. این ناراحتی‌های روان‌شناختی روی عملکرد فرد و توانایی او برای تطابق با بیماری تاثیر گذاشته و پایبندی بیمار به درمان‎های پیشنهادی را کاهش می‌دهد.

انواع روش‌های درمانی در سایکوانکولوژی عبارتند از: روان‌درمانی فردی، گروه درمانی، مراقبت خانوادگی(Family Care)،  آموزش روان‌شناختی(Psychoeducation)، گروه‌های خودیاری(Self-help Group)و درمان بیولوژیک.

خدمات مراقبت روان‌شاختی

 • جلسات مشاوره و روان‌درمانی فردی
 • جلسات گروه ‌درمانی با مضامین مدیریت استرس، امید‌افزایی، گروه زندگی، معنا‌درمانی و …
 • هنردرمانی
 • ویزیت توسط روان‌پزشک
 • جلسات آموزشی مخصوص خانواده بیمار در خصوص نحوه همراهی با بیمار

مراقبت معنوی

بیماری‌های صعب‌‌العلاج منجر به بروز سوالات و چالش‌های معنوی و دینی فراوانی در موضوعات اعتقادی، اخلاقی و احکام می‌شود. این امر خود می‌تواند منجر به تضعیف روحیه بیمار، از دست دادن امید و سخت‌تر شدن تحمل دوران بیماری گردد.

برخلاف سابقه‌ای به قدمت پیدایش ادیان الهی، به‌ویژه دین اسلام و معنویت عمیق نهفته در آن، هنوز هم محققان براساس جهان‌بینی خود، تعاریف متفاوتی از معنویت و راهکار رسیدن به سلامت معنوی ارائه می‌دهند و شیوه‌ی صحیح ارایه‌ی مراقبت معنوی به‌ صورت حرفه‌ای و با رویکردی درمان‌گرانه مدون نشده است.

معنویت تنها نوعی نگرش نیست، بلکه شامل اعمال نیز می‌شود. ادراکات دینی از معنویت، عموماً از لحاظ اشاره به باورها و اعمال خاص، تعاریفی غنی را شامل می‌شود. در برابر آن، تعاریف عام‌تری نیز وجود دارد که بیشتر روی تجربیات طبیعی، ارزش‌های فردی و ارتباطات تمرکز دارد.

حیطه‌های ناراحتی‌ها بر اساس ارتباطات چهارگانه‌‌ای انسان با خدا، خود، خلق و خلقت عبارت است از عقوبت، عدالت، دعا و اجابت، توکل، رضایت، حکمت، امیدواری، خداشناسی معنوی، آرامش معنوی، ترس از مرگ، احکام شرعی، عزت نفس، خودآگاهی معنوی، کم‌صبری، خودفراموشی، روابط بین‌فردی، داغ‌دیدگی، یکپارچگی با طبیعت و طبیعت خدامحور.

مراقبت معنوی در صدد معنایابی و معنابخشی به ابعاد وجودی انسان در چهار مدار ارتباطی (با خدا، خود، خلق و خلقت) بر اساس الگوهای دینی می‌باشد.

مراقبت معنوی به صورت مشاوره فردی، جلسات گروه درمانی معنوی، ارایه الگوی مراقبت معنوی بر اساس تعالیم دینی و پاسخگویی به سوالات شرعی بیماران در خصوص شرایط مرتبط با بیماری می‌باشد.

خدمات مراقبت معنوی مکسا

 • مشاوره فردی
 • جلسات گروه‌درمانی معنوی
 • ارائه الگوی مراقبت معنوی بر اساس تعالیم دینی
 • پاسخگویی به سوالات شرعی بیماران در خصوص شرایط مرتبط با بیماری

بازتوانی فیزیکی و توان‌بخشی

فیزیوتراپی

بیمارانی که به دلیل شرایط سخت بیماری برای مدت طولانی کم تحرک می‌شوند، به تدریج دچار اختلالات حرکتی و تغییر شکل نامناسب اندام‌ها می‌شوند. این موضوع خصوصاً در بیماران وابسته به تخت در شرایط انتهایی و یا در موارد نیاز به بستری‌های طولانی مدت مصداق دارد. در این شرایط اجرای تمرینات فیزیوتراپی نقش قابل توجهی در پیشگیری از بروز این عوارض و درمان آن‌ها و جلوگیری از پیشرفت اختلال به سمت شرایط غیرقابل برگشت دارد. این تمرینات به صورت آموزش مانورهای مختلف اندامی، استفاده از دستگاه‌های تمرینی استاندارد، سالن‌های ورزشی و استخر آب درمانی محقق می‌شود.

کاردرمانی

به دنبال کاهش تحرک و توانایی بیمار برای مداخله در محیط بیماران به تدریج استقلال عملکردی خویش را از دست می‌دهند و ممکن است برای انجام امور ساده زندگی روزمره به اطرافیان وابسته شوند. کاردرمانگر با اعمال مدیریت در محیط زندگی یا مراقبت و تجویز توصیه‌ها و تجهیزات مناسب برای بیمار سعی می‌کند تا حداکثر استقلال عملکردی برای زندگی روزمره و همچنین حداکثر امنیت و رفاه را برای بیمار فراهم آورد.

پیشگیری و کنترل لنف ادم

لنف یکی از انواع مایعات بدن است که در رگ‌های مخصوص لنفاوی جریان دارد و مشخصه اصلی آن این است که پروتئین زیادی دارد. اختلال در تخلیه مایع لنف که معمولاً به دنبال برداشتن پستان حین جراحی و همچنین پرتو درمانی، شیمی درمانی و … پیش می‌آید، منجر به ایجاد لنف ادم در دست (ورم ناشی از تجمع لنف) می‌شود. لنف اگر در جایی تجمع یابد باعث سنگینی و گاها درد می‌شود و واکنش‌های التهابی بدن را تحریک می‌نماید. این عارضه علاوه بر ایجاد درد نسبتا شدید بیمار را از انجام فعالیت‌های روزمره باز می‌دارد. حدود ۷۰% از بیماران مبتلا به سرطان پستان پس از جراحی مبتلا به لنف ادم می‌شوند ولی زمان بروز آن در افراد مختلف از زمان انجام شیمی درمانی تا سال‌ها بعد از اتمام درمان متفاوت است. به منظور جلوگیری از ایجاد لنف ادم یادگیری روش‌های ماساژ ویژه لنف ادم و مراقبت‌های لازم و نحوه فعالیت با دست درگیر بسیار موثر است

پزشک لنفوتراپیست اقدامات درمانی لازم را در جهت پیشگیری، تشخیص و درمان لنف ادم انجام می‌دهد. این خدمات شامل آموزش راه‌کارهای پیشگیری از بروز لنف ادم، انجام ویزیت‌های مکرر درمانی به منظور کاهش ورم، استفاده از دستگاه‌ها و ابزارهای کمکی برای تخلیه لنف و آموزش انجام روش‌های درمانی در منزل برای جلوگیری از بروز مجدد یا پیشرفت سریع عارضه می‌باشد.

مددکاری اجتماعی

در هنگام بروز بیماری، یکی از معضلات اصلی بیماران و خانواده آن‌ها درگیری با مشکلات جانبی مرتبط با بیماری در خصوص پیگیری درمان در مراکز درمانی، سردرگمی به منظور دسترسی به منابع درمانی موجود و همچنین مشکلات زندگی روزمره به ویژه در حیطه مهارت‌های زندگی می‌باشد.

مددکار اجتماعی نیازهای عاطفی، خانوادگی، اقتصادی، حقوقی و اجتماعی بیماران را شناسایی و در راستای حل این مشکلات تلاش می‌کند. هماهنگی و تسهیل‌گری دریافت خدمات درمانی و مراقبتی کلیدی‌ترین وظیفه مددکار اجتماعی در مراقبت حمایتی و تسکینی می‌باشد. به‌گونه‌ای که مددکار راهبری بیمار و خانواده جهت پیمودن بهینه مسیر درمان و مراقبت را در هماهنگی کامل با پزشک معالج و پزشک طب تسکینی بر عهده دارد. مددکار اجتماعی اطلاعات و راهنمایی‌های مورد نیاز در هر مرحله از دریافت خدمات را به بیمار و خانواده ارائه می‌دهد و هماهنگی‌های لازم در تیم درمانی و مراقبتی را ایجاد نموده و تسهیل‌گری‌های لازم جهت دریافت خدمات را انجام می‌دهد.   

مددکار همچنین در راستای تامین تجهیزات درمانی مورد نیاز و پیگیری حل مشکلات اقتصـادی و اجتماعـی خانواده تلاش می‌کند. از طرفی برای ارتقاء وضعیت سلامت روانی، میزان مشارکت اجتماعی، مهارت‌های فردی و جمعی در تطابق با شرایط جدید ناشی از بیماری، اقداماتی از قبیل برگزاری کلاس‌های آموزشی، اردوهای تفریحی و گـردشگری، کلاس‌های ورزشـی (شنا، یوگا و …)، دوره‌های مهارت آموزی و جشن‌های دوره‌ای توسط مددکار اجتماعی مدیریت می‌شود.

خدمات مددکاری اجتماعی مکسا

 • راهنمایی بیماران در خصوص امکانات و تجهیزات درمانی
 • پیگیری و حل مشکلات اقتصـادی و اجتماعـی خانواده
 • برگزاری کلاس‌ها و اردوهای تفریحی و گردشگری
 • برگزاری کلاس‌های ورزشی
 • برگزاری دوره‌های مهارت زندگی

مشاوره تغذیه

یکی از مهم‌ترین سوالات بیماران شیـوه صحیح تغـذیه در حیـن انجام شیمی درمانی و پرتو درمانی و همچنین در دوران نقاهت بعد از آن می‌باشد. همچنین در شرایط پیشرفته بیماری معمولا تغذیه بیمار به شدت دچار مشکل شده و تامین انرژی کافی برای بیمار به چالش بزرگی تبدیل می‌شود. از طرفی می‌دانیم که امروزه چاقی، اضافه وزن و پیروی از الگوی غذایی ناسالم به عنوان یکی از عوامل مهم در بروز و عود سرطان مطرح است.

خدمات مشاوره تغذیه مکسا

 • مشاوره در زمینه تغذیه در دوران شیمی‌درمانی، پرتو‌درمانی و نقاهت بیماری
 • مشاوره در زمینه تغذیه خانواده بیماران در راستای کاهش خطر ابتلا به سرطان

تامین تجهیزات پزشکی

در مراحلی از بیماری، بیماران قادر به حرکت نبوده و بعضاً می‌بایستی برای مدت طولانی در منزل تحت مراقبت قرار گیرند. در این شرایط تجهیزات پزشکی متعددی مورد نیاز خواهد بود که تهیه آن‌ها غالباً دشوار و پرهزینه می‌باشد.

تجهیزاتی که به صورت امانت در اختیار بیماران قرار می‌گیرد

 • تخت
 • تشک مواج
 • ساکشن
 • کپسول اکسیژن
 • دستگاه اکسیژن ساز
 • ویلچر و …

سامانه ملی آلاء "سما" - مرکز تماس

ارائه مراقبت‌های تسکینی و حمایتی به منظور کاهش رنج و ارتقای کیفیت زندگی، رضایتمندی و آرامش بیشتر در بیماران دچار سرطان و خانواده ایشان است .

جهت مدیریت علائم اکثر بیماران مراجعات مکرر به مراکز درمانی و بستری شدن در بیمارستان را تجربه می نمایند .

به منظور کاهش بار مراجعات و رفع نقص موجود در دانش فنی مراقبین سلامت یکی از موثرترین روش‌ها که تمامی مناطق را پوشش می‌دهد برقراری Hot line و راه اندازی مرکزی جهت ارائه خدمات مشاوره از راه دور می‌باشد .

سامانه ملی مکسا با فراهم آوردن بستر مناسب جهت تماس تلفنی و با استفاده از وب و اپلیکیشن نیاز مخاطبین را در تمام ساعات شبانه‌روز برطرف می‌نماید.

ماموریت مکسا در راه اندازی Hot line سرطان 

درحال حاضر مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء خدمات مشاوره تلفنی تخصصی را به بیش از ده هزار بیمار تحت پوشش خود در اصفهان و تهران ارائه می‌نماید و با پشتیبانی گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب زیر ساخت‌های مورد نیاز از جمله ساختمان مناسب جهت توسعه این خدمات در سطح ملی تامین گردید.

در حال حاضر راه اندازی مرکزی جامع جهت پاسخ گویی ۲۴ ساعته به سوالات بیماران، همراهان  و افراد سالم جامعه در زمینه بیماری سرطان، مراقبت از بیمار و راهنمایی در زمینه علائم سرطان، روشهای غربالگری و راه‌های پیشگیری از سرطان و هماهنگی ارائه خدمات طب تسکینی از طریق  تلفن، وب و برنامه کاربردی ( اپلیکیشن) در دست اقدام می‌باشد.

گروه هدف 

با توجه به ماموریت ،تمام سطوح پیشگیری شامل افراد سالم ، دارای ریسک فاکتور ، بیماران و بیماران نیازمند بازتوانی و خدمات حمایتی مراقبتی می باشند .

همچنین مخاطبین و بهره برداران از این سامانه شامل ارائه دهندگان خدمات تخصصی مراقبت شامل پزشک و پرستار و مددکار و مشاوران روانشناس‌، تغذیه‌، مذهبی و کارشناسان فیزیوتراپی و کاردرمانی و … می‌باشند. برقراری ارتباط و تماس با خیرین و افراد ذی نفوذ نیز در این بستر قابل انجام می‌باشد.

استنادات قانونی

بر اساس بند ۳-۱ تفاهم نامه بنیاد آلا با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی؛ بنیاد متعهد به راه اندازی مرکز تلفن جهت پاسخگویی تلفنی و پشتیبانی از بیماران سرطانی در تمام ساعات شبانه روز می‌باشد که با سطح‌بندی نیازهای بیماران سرطانی پاسخگو، راهنما و پشتیبان بیماران است و از پشتیبانی مجموعه های مرتبط مثل بیمارستان برخوردار است .