خدمات مکسا

 پزشکی – تسکینی

بسیاری از بیماران در طول دوره‌ی بیماری دچار علائم جسمی ناخوشایند شدیدی می‌شوند که در این شرایط دریافت خدمات پزشکی تسکینی اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. این خدمات با به‌کارگیری روش‌های تخصصی، بر کاهش مشکلات جسمی آزار دهنده‌ی ناشی از بیماری و همچنین عوارض سنگین دارویی و درمانی از قبیل درد، تهوع و استفراغ، مشکلات تنفسی، کاهش اشتها، کاهش وزن، مشکلات روده و مثانه، یبوست، زخم‌ها، خستگی و … متمرکز می‌شود. همچنین در خصوص نحوه‌ی کنترل عوارض، حین شیمی درمانی و  پرتو درمانی به بیمار و خانواده کمک می‌کند. در راستای کنترل علائم، ممکن است مشاوره‌های تخصصی جراحی، بیهوشی و کنترل درد، عفونی و … درخواست شود.

مدیریت فرآیند مراقبت از بیمار از دیگر خدمات پزشکی تسکینی است. به گونه‌ای که ارزیابی دقیق و جامع از شرایط و نیازمندی‌های حمایتی و درمانی بیمار و خانواده‌اش، توسط پزشک برای پاسخ به سردرگمی‌های آن‌ها انجام می‌شود و در نهایت کیفیت و کمیت بهره‌مندی بیمار و خانواده‌ی او از هر یک از واحدهای مربوط توسط پزشک پیگیری و نظارت می‌شود. از طرفی ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج خصوصاً سرطان، شروع مسیری پرفراز و نشیب و مملو از سردرگمی برای بیمار و خانواده‌اش بوده و از ابتدای آگاهی از تشخیص، سوالات فراوانی درخصوص مراقبت از بیمار در مراحل مختلف برای او و خانواده ‌اش مطرح می‌شود. ارائه اطلاعات معتبر و پشتیبانی روانی از آن‌ها توسط پزشک در تصمیم‌گیری‌های سرنوشت‌ساز سیر درمان و مراقبت، کمک نموده و از تبدیل شدن بیماری به یک بحران بلند مدت خانوادگی جلوگیری می‌کند.

پرستاری – مراقبتی

مراقبت و پرستاری از بیماران نیازمند به خدمات تسکینی، یک امر تخصصی است که نیاز به تجربه و دانش کافی دارد. این موارد شامل: مراقبت از زخم بستر، انجام سونداژ، تعبیه‌ی لوله‌ی معده، رگ‌گیری و تعبیه‌ی مسیر IV، انجام پانسمان و … می‌شود. همچنین بیمارانی که دچار سرطان‌‌های دستگاه گوارش یا ادراری می‌شوند ممکن است به دنبال جراحی، منفذی از روده‌ها یا حالب به پوست آن‌ها تعبیه شود و لذا مجبور به استفاده‌ی موقت یا دائمی از کیسه‌های متصل به پوست‌‌ (استومی) گردند. نحوه‌ی مراقبت از محل استومی، آموزش در خصوص نحوه تعویض کیسه استومی و آموزش در خصوص نحوه جلوگیری از بروز عفونت، زخم و … اهمیت زیادی دارد.

خدمات پرستاری – مراقبتی مکسا

 • مراقبت از زخم بستر
 • انجام سونداژ
 • تعبیه‌ی لوله‌ی معده
 • انجام پانسمان
 • ارائه‌ی آموزش‌های مورد نیاز در نگهداری کیسه‌های متصل به پوست(کیسه های استومی) * سهم به سزایی در کاهش مراجعات مکرر بیماران برای دریافت این خدمات به مراکز درمانی دارد.
   
  * کیسه‌ی استومی: بیمارانی که دچار سرطان‌‌های دستگاه گوارش می‌شوند، ممکن است به دنبال جراحی، منفذی از روده‌ها یا حالب به پوست آن‌ها تعبیه شود.

مراقبت از بیمار در منزل

در مقاطعی از بیماری، شرایط جسمی بیمار، امکان حضور سرپایی او را در مراکز درمانی سلب می‌کند و رفت و آمد مکرر به این مراکز مشکلات فراوانی را برای بیمار و خانواده‌ی او به همراه دارد. در این شرایط، تيم ‌مراقبتی به‌منظور مراقبت از بیمار در منزل و تسهیل ارائه خدمات، در ساعات مختلف شبانه روز و تمامی ایام هفته (حتی روزهای تعطیل) بر اساس درخواست بیمار یا خانواده‌ی وی و طبق برنامه‌ریزی مرکز، به منزل بیمار اعزام مي‌شود.

اين تيم متشكل از پزشک متخصص، پزشك عمومی دوره دیده، پرستار، فیزیوتراپیست، کاردرمانگر، مددکار اجتماعی، روان‌شناس و مراقب معنوی می‌باشد.

کلیه‌ی خدمات به صورت رایگان به بیماران ارائه می‌شود.

خدمات مراقبت از بیمار در منزل عبارتند از:

 • ویزیت توسط پزشک عمومی و متخصص و ارائه‌ی خدمات پزشکی تسکینی به منظور کاهش مشکلات جسمی آزار دهنده ناشی از بیماری از قبیل درد، تهوع و استفراغ، مشکلات تنفسی، زخم‌ها و …
 • مراقبت پرستاری شامل مراقبت از زخم بستر، انجام سونداژ، تعبیه‌ی لوله‌ی معده و … .
 • مشاوره به خانواده‌ی بيمار در خصوص ماهيت، سير و مديريت بهينه‌ی بيماري.
 • تأمین تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیماران در منزل.
 • ویزیت توسط روان‌شناس و مراقب معنوی.
 • جلسات مراقبت خانوادگی (Family Care).
 • مشاوره تلفنی توسط پزشک.
 • انجام خدمات فیزیوتراپی و کاردرمانی.

پیشگیری از سرطان

اگر یک نفر در خانواده شما به سرطان مبتلا شده باشد، خیلی زود ممکن است نگرانی هایی شبیه به این به سراغ شما بیاید که «آیا من و دیگر اعضای خانواده ام هم در معرض ابتلا به سرطان قرار داریم؟» یا اینکه «آیا سرطان ارثی است؟» و یا «چه چیزی می تواند از ابتلای بقیه به سرطان جلوگیری کند؟» یا حتی اینکه «آیا این بیماری واگیر دار است؟». ما، در مکسا، خیلی خوب این نگرانی ها را درک می کنیم و البته راه‌ حل‌های خوبی هم برای پاسخ به آنها داریم. خدمات مشاوره‌ی پیشگیری سرطان و مشاوره‌ی ژنتیک در مکسا، به خانواده‌ها کمک می‌کند تا با بدست آوردن اطلاعاتی بروز، قابل اعتماد و کاربردی، خود را برای محافظت در برابر سرطان آماده سازند.

مشاوره‌ی پیشگیری از سرطان

در عصر شبکه‌های اجتماعی، بدست آوردن اطلاعات علمی از منابع معتبر به جای اعتماد به شایعات غیرعلمی، می‌تواند از ایجاد تنش و نگرانی‌ها جلوگیری کند. گرچه هنوز عامل ایجاد بسیاری از سرطان‌ها مشخص نشده و برخی دیگر نیز به واسطه‌ی عواملی غیر قابل کنترل، مانند افزایش سن به‌وجود می‌آیند با این حال بسیاری از سرطان‌ها به سادگی قابل پیشگیری هستند. به علاوه، بسیاری دیگر از سرطان‌ها نیز با کمک روش‌های غربالگری و تشخیص زودهنگام، به خوبی درمان می‌شوند. بنابراین، آشنا شدن با شیوه‌های پیشگیری و آزمایش‌های تشخیص زودهنگام سرطان می‌تواند به ارتقای سلامت جامعه کمک کند.

مشاوره‌ی پیشگیری مکسا، با هدف پاسخ دادن به این نیاز و کمک به رفع چنین نگرانی‌هایی انجام می‌گردد. ما، در مکسا، نه تنها برای کمک به خانواده‌ی بیماران بلکه برای آگاهی بخشی در برابر سرطان در سراسر جامعه تلاش می‌کنیم.

خدمات پیشگیری سرطان در مکسا، شامل جلسات هفتگی مشاوره‌ی گروهی پیشگیری برای خانواده‌ها، و همچنین برگزاری رویداد‌های آگاهی بخشی عمومی در مناسبت‌های مختلف، مانند هفته جهانی سرطان می‌باشد.

برای دریافت نوبت حضور در جلسه‌ی مشاوره پیشگیری بعدی، با شماره 32333029-031 تماس بگیرید.

برای انجام مشاوره پیشگیری، تشکیل پرونده در مکسا الزامی نیست.

مشاوره ژنتیک تخصصی سرطان

تنها 5 الی 10 درصد از موارد ابتلا به سرطان، ارثی هستند. با این حال، ما در مکسا، با انجام مشاوره‌ی ژنتیک، تلاش می‌کنیم تا امکان پیشگیری موثر یا درمان زودهنگام را برای افراد دارای استعداد ابتلا، فراهم کنیم. مکسا، تنها ارائه دهنده‌‌ی مشاوره‌ی ژنتیک تخصصی سرطان در ایران است.

 در جلسه‌ی مشاوره‌ی ژنتیک، اطلاعات پزشکی تمام اعضای خانواده، در یک شجره‌نامه‌ی ژنتیکی ترسیم می‌شود. بر اساس این شجره‌نامه، ممکن است مشاور ژنتیک، برای شما آزمایش ژنتیک تجویز کند که به کمک آن می توان ژن آسیب‌دیده (ژنی که می تواند در آینده باعث ایجاد سرطان شود) را تعیین نموده و مشخص کرد که در کدامین اعضای خانواده وجود دارد. این آزمایش ابتدا بر روی نمونه‌ای از بیمار و در صورت شناسایی ژن آسیب‌دیده، در دیگر اعضای خانواده انجام می‌شود. در ادامه، اعضایی از خانواده که دارای ژن آسیب‌دیده بوده‌اند (به اصطلاح حامل ژن جهش‌یافته) بر اساس نوع بیماری و نوع آسیب ژنی، برای انجام آزمایشات دوره‌ای یا دیگر مداخلات پزشکی، به دیگر مراکز ارجاع می‌شوند.

اگر یکی از بستگان درجه اول شما در سنین کمتر از 50 سال به یکی از سرطان‌های معده، روده، لوز‌المعده (پانکراس)، پستان، رحم، تخمدان یا پروستات مبتلا گردیده بهتر است برای انجام مشاوره‌ی ژنتیک و غربالگری سرطان‌های ارثی به مکسا مراجعه نمایید.

برای  کسب اطلاعات بیشتر، دریافت نوبت یا کسب اطلاع در خصوص تشکیل پرونده با شماره 32333029-031 تماس حاصل فرمایید.

برای انجام مشاوره ژنتیک مکسا، تشکیل پرونده برای بیمار، لازم است.

مراقبت روان‌شناختی

هر مرحله از تشخیص و درمان بیماری سرطان به طور ذاتی همراه با استرس و نگرانی برای بیمار و خانواده‌اش است. در این شرایط تطابق درست با وضعیت پیش آمده و حفظ توان جسمی و روحی برای پیگیری مسیر درمان، اهمیت فوق العاده‌ای دارد. سایکوانکولوژی یک بخش کلیدی از پزشکی روان‌تنی و مراقبت تسکینی است و به صورت مطالعه، فهم و درمان ابعاد مختلف سرطان از زمان پیشگیری تا بهبودی کامل و یا دوران داغ ‌دیدگی تعریف می‌شود.

بیماران مبتلا به سرطان از لحظه‌ی ابتلا به بیماری دچار نگرانی‌های متعددی می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از ترس از مرگ، وابسته شدن، بدشکلی بدن، ناتوانی و طرد شدن، به هم خوردن روابط، اختلال در عملکرد و ایجاد مشکلات مالی. این ناراحتی‌های روان‌شناختی روی عملکرد فرد و توانایی او برای تطابق با بیماری تاثیر گذاشته و پایبندی بیمار به درمان‎های پیشنهادی را کاهش می‌دهد.

انواع روش‌های درمانی در سایکوانکولوژی عبارتند از: روان‌درمانی فردی، گروه درمانی، مراقبت خانوادگی(Family Care)، آموزش روان‌شناختی(Psychoeducation)، گروه‌های خودیاری(Self-help Group) و درمان بیولوژیک.

خدمات مراقبت روان‌شاختی

 • جلسات مشاوره و روان‌درمانی فردی
 • جلسات گروه ‌درمانی با مضامین مدیریت استرس، امید‌افزایی، گروه زندگی، معنا‌درمانی و … .
 • هنردرمانی
 • ویزیت توسط روان‌پزشک
 • جلسات آموزشی مخصوص خانواده‌ در خصوص نحوه‌ی همراهی با بیمار

مراقبت معنوی

بیماری‌های صعب‌‌العلاج منجر به بروز سوالات و چالش‌های معنوی و دینی فراوانی در موضوعات اعتقادی، اخلاقی و احکام می‌شود. این امر خود می‌تواند منجر به تضعیف روحیه‌ی بیمار، از دست دادن امید و سخت‌تر شدن تحمل دوران بیماری گردد.

برخلاف سابقه‌ای به قدمت پیدایش ادیان الهی، به‌ویژه دین اسلام و معنویت عمیق نهفته در آن، هنوز هم محققان براساس جهان‌بینی خود، تعاریف متفاوتی از معنویت و راهکار رسیدن به سلامت معنوی ارائه می‌دهند و شیوه‌ی صحیح ارائه‌ی مراقبت معنوی به‌ صورت حرفه‌ای و با رویکردی درمان‌گرانه مدون نشده است.

معنویت تنها نوعی نگرش نیست، بلکه شامل اعمال نیز می‌شود. ادراکات دینی از معنویت، عموماً از لحاظ اشاره به باورها و اعمال خاص، تعاریفی غنی را شامل می‌شود. در برابر آن، تعاریف عام‌تری نیز وجود دارد که بیشتر روی تجربیات طبیعی، ارزش‌های فردی و ارتباطات تمرکز دارد.

حیطه‌های ناراحتی‌ها بر اساس ارتباطات چهارگانه‌‌ی انسان با خدا، خود، خَلق و خلقت عبارت است از عقوبت، عدالت، دعا و اجابت، توکل، رضایت، حکمت، امیدواری، خداشناسی معنوی، آرامش معنوی، ترس از مرگ، احکام شرعی، عزت نفس، خودآگاهی معنوی، کم‌صبری، خودفراموشی، روابط بین‌فردی، داغ‌دیدگی، یکپارچگی با طبیعت و طبیعت خدامحور.

مراقبت معنوی در صدد معنایابی و معنابخشی به ابعاد وجودی انسان در چهار مدار ارتباطی (با خدا، خود، خلق و خلقت) بر اساس الگوهای دینی می‌باشد.

مراقبت معنوی به صورت مشاوره‌ی فردی، جلسات گروه درمانی معنوی، ارائه‌ی الگوی مراقبت معنوی بر اساس تعالیم دینی و پاسخگویی به سوالات شرعی بیماران در خصوص شرایط مرتبط با بیماری می‌باشد.

خدمات مراقبت معنوی مکسا

 • مشاوره‌ی فردی
 • جلسات گروه‌ درمانی معنوی
 • ارائه‌ی الگوی مراقبت معنوی بر اساس تعالیم دینی
 • پاسخگویی به سوالات شرعی بیماران در خصوص شرایط مرتبط با بیماری

فیزیوتراپی

بیمارانی که به دلیل شرایط سخت بیماری برای مدت طولانی کم تحرک می‌شوند، به تدریج دچار اختلالات حرکتی و تغییر شکل نامناسب اندام‌ها می‌شوند. این موضوع خصوصاً در بیماران وابسته به تخت، در شرایط انتهایی و یا در موارد نیاز به بستری‌های طولانی مدت مصداق دارد. در این شرایط اجرای تمرینات فیزیوتراپی نقش قابل توجهی در پیشگیری از بروز این عوارض و درمان آن‌ها و جلوگیری از پیشرفت اختلال به سمت شرایط غیرقابل برگشت دارد. این تمرینات به صورت آموزش مانورهای مختلف اندامی، استفاده از دستگاه‌های تمرینی استاندارد، سالن‌های ورزشی و استخر آب درمانی محقق می‌شود.

کاردرمانی

به دنبال کاهش تحرک و توانایی بیمار برای مداخله در محیط، بیماران به تدریج استقلال عملکردی خویش را از دست می‌دهند و ممکن است برای انجام امور ساده‌ی زندگی روزمره به اطرافیان وابسته شوند. کاردرمانگر با اعمال مدیریت در محیط زندگی یا مراقبت و تجویز توصیه‌ها و تجهیزات مناسب برای بیمار سعی می‌کند تا حداکثر استقلال عملکردی برای زندگی روزمره و همچنین حداکثر امنیت و رفاه را برای بیمار فراهم آورد.

پیشگیری و کنترل لنف ادم

لنف یکی از انواع مایعات بدن است که در رگ‌های مخصوص لنفاوی جریان دارد و مشخصه‌ی اصلی آن این است که پروتئین زیادی دارد. اختلال در تخلیه‌ی مایع لنف که معمولاً به دنبال برداشتن پستان حین جراحی و همچنین پرتو درمانی، شیمی درمانی و … پیش می‌آید، منجر به ایجاد لنف ادم در دست (ورم ناشی از تجمع لنف) می‌شود. لنف اگر در جایی تجمع یابد باعث سنگینی و گاهاً درد می‌شود و واکنش‌های التهابی بدن را تحریک می‌نماید. این عارضه علاوه بر ایجاد درد نسبتاً شدید، بیمار را از انجام فعالیت‌های روزمره باز می‌دارد. حدود ۷۰% از بیماران مبتلا به سرطان پستان پس از جراحی مبتلا به لنف ادم می‌شوند ولی زمان بروز آن در افراد مختلف از زمان انجام شیمی درمانی تا سال‌ها بعد از اتمام درمان متفاوت است. به منظور جلوگیری از ایجاد لنف ادم یادگیری روش‌های ماساژ ویژه لنف ادم و مراقبت‌های لازم و نحوه‌ی فعالیت با دستِ درگیر بسیار موثر است.

پزشک لنفوتراپیست اقدامات درمانی لازم را در جهت پیشگیری، تشخیص و درمان لنف ادم انجام می‌دهد. این خدمات شامل: آموزش راه‌کارهای پیشگیری از بروز لنف ادم، انجام ویزیت‌های مکرر درمانی به منظور کاهش ورم، استفاده از دستگاه‌ها و ابزارهای کمکی برای تخلیه‌ی لنف و آموزش انجام روش‌های درمانی در منزل، برای جلوگیری از بروز مجدد یا پیشرفت سریع عارضه می‌باشد.

مددکاری اجتماعی

مددکاری اجتماعی هر نوع فعالیت حرفه ای است که از یک سو افراد را در بدست آوردن یا بهبود عملکرد اجتماعی کمک می‌کند و از سوی دیگر آنان را در رسیدن به شرایط مطلوب و اهداف فردی‌شان یاری می‌دهد. بر خلاف باور عموم، مددکاری اجتماعی صرفاً به معنای پرداخت کمک هزینه‌های نقدی و غیرنقدی برای تامین نیازهای لحظه‌ای و معیشتی یک فرد نیست، بلکه فرآیندی‌ست که به بیمار و خانواده‌ی او کمک می کند تا ضمن بدست آوردن شناختی صحیح از نیاز خود، راه پاسخگویی به آنها را بیابند و بتوانند طی تعامل با مددکار اجتماعی و به کمک سایر منابعی که در اختیار دارند، به این نیازها پاسخ دهند. به علاوه، مددکاران، برقراریِ ارتباط میان بیمار با دیگر منابع حمایتی و ظرفیت‌های اجتماعی را تسهیل می‌کنند.

در مکسا و در مراقبت‌های حمایتی و تسکینی ، هماهنگی و تسهیل‌گری دریافت خدمات درمانی و مراقبتی، کلیدی‌ترین وظیفه مددکار اجتماعی است. از آنجا که یکی از معضلات اصلی بیماران و خانواده‌ها، سردرگمی برای دسترسی به منابع درمانی موجود است، مددکاران مکسا تلاش می‌کنند برقراری ارتباط میان بیمار با مراکز مختلف حمایتی را برقرار کنند. از طرف دیگر، مددکاران اجتماعی در مکسا، تلاش می‌کنند تا با ارزیابیِ شرایط و آموزش مهارت‌های زندگی به بیمار و خانواده‌اش و انجام پیگیری‌های لازم، به حل مشکلات اقتصـادی و اجتماعـی خانواده کمک کنند، تا اعضای خانواده بتوانند شرایط جدید انطباق یافته و وضعیت سلامت روانی، میزان مشارکت اجتماعی و مهارت‌های فردی و جمعی خود را بازیابند. در صورت لزوم، خدمات مددکاری اجتماعی بنا به ضرورت می‌تواند با حضور مددکاران مکسا در محل زندگی بیمار ارائه گردد.

برای دریافت نوبت ملاقات با مددکاران اجتماعی مکسا، می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

031-32333029

در اینجا می‌توانید با خدمات گوناگون واحد مددکاری اجتماعی مکسا آشنا شوید.

خدمات مشاوره‌ای

 • مدیریت پیامد‌های اجتماعی بیماری:

شفاف سازی ذهنیت بیماران، همراه با برقراری ارتباط حرفه ای و صمیمانه، از مهمترین ارکانِ خدمات مشاوره‌ای مکسا است. از‌این‌رو، گام اول در مشاوره‌ی مددکاری مکسا، ارائه تصویری حقیقی و روشن از روند درمان و بیماری و همچنین، بازشناسی، پیش بینی و ارائه‌ی راهکار برای چالش‌های اجتماعی است که بیماران مبتلا به سرطان با آن روبرو می شوند. مددکاران مکسا، شما را در چالش‌هایی مانند: نیاز به مهاجرت بیمار از منطقه‌ی محل سکونت به شهر یا کشوری دیگر برای درمان، تعیین طول مدت درمان، مسائل مربوط به اتباع خارجی و از کار افتادگی به علت بیماری و غیره، همراهی می‌کنند. چالش‌‎هایی که می‌تواند شامل ابعاد مختلف درمانی، مالی، خانوادگی و اجتماعی باشد.

 • مشاوره‌ آسیب‌های اجتماعی:

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظایف مددکاری اجتماعی، پیشگیری، ارزیابی و حل آسیب‌های اجتماعی در جامعه و خانواده است. آسیب‌هایی همچون طلاق، خودکشی، افت شدید تحصیلی، بیکاری، مهاجرت و اعتیاد نمونه‌ای از آسیب‌هایی است که ممکن است در پی ابتلای یک عضو خانواده به سرطان به وجود آید و یا به سبب آن، تشدید شود. مددکاران اجتماعی مکسا امین شما هستند. آن‌ها با ارزیابی شرایط و به کار بردن سیاست‌های پیشگیری کننده، می‌کوشند تا از وقوع چنین آسیب‌هایی در خانواده‌هایی که در معرض ابتلا به آسیب‌های اجتماعی قرار دارند پیشگیری نمایند. همچنین تلاش می‌کنند با اتخاذ روش‌های آسیب‌زدا (مانند اصلاح محیط خانواده) آرامش را به خانواده‌هایی که تحت تاثیرچنین آسیب‌هایی قرار گرفته‌اند بازگردانند.

 • مشاوره حقوقی:

ابتلای یک عضو خانواده به بیماری سرطان، ممکن است باعث به وجود آمدن مسائل حقوقی جدیدی در آن خانواده گردد و یا باعث شود که مسائل و مشکلاتی که قبلاً وجود داشته تشدید شود. مسائل حقوقی مربوط به بیمار و بیماری، زمانی پر‌رنگ‌تر می‌شوند که بیمار و خانواده‌ی او در طول روند درمان و پیگیری برای بهبود با مسائل و مشکلات قانونی روبرو شود. به علاوه، ممکن است برخی از بیماران و خانواده‌های ایشان، نسبت به نوع و کیفیت خدمات و اقدامات تشخیصی و درمانی انجام گرفته ناراضی باشند.

اگر شما هم دارای مشکلات حقوقی و قانونی هستید یا در این خصوص احتیاج به کمک دارید، می توانید برای مشاوره ی حقوقی به مکسا مراجعه کنید. مکسا با همکاری جمعی از وکلا و حقوقدانان خیر اندیش‌، امکان استفاده‌ی بیماران و خانواده‌ی ایشان را از مشاوره‌ی حقوقی فراهم کرده است.

برای استفاده از مشاوره ی حقوقی، پس از مراجعه ی شما به واحد مددکاری، شرایطتان مورد ارزیابی قرار گرفته و بر اساس نوع نیاز و اولویت آن، برای شما نوبت مراجعه به مکسا یا معرفی نامه برای مراجعه به مراکز همکار صادر می‌شود. مشاوره حقوقی در قالب مشاوره محض و یا اخذ وکالت به منظور شرکت در دعاوی و محکمه صورت می گیرد. مشاورین حقوقی مکسا آماده‌ی کمک به بیماران و خانواده‌ی ایشان در جهت حل مشکلات و مسائل حقوقی هستند.

 • مشاوره تحصیلی:

کودکان و نوجوانان مبتلا به سرطان و کودکانی که یکی از اعضای خانواده‌شان به سرطان مبتلا شده اند، با مشکلات تحصیلی، همچون کاهش فرصت حضور در کلاس درس، معطوف شدن تمرکز بر درمان و ناهمخوانی زمانی برنامه‌ها مواجه می‌شوند. عدم رسیدگی به موقع به چنین مسائلی می‌تواند زمینه ساز افت تحصیلی، تاخیر در روند تحصیلی و حتی ترک تحصیل این دانش‌آموزان شود. مکسا با همکاری داوطلبان متخصص، طی برگزاری کلاس‌های عمومی و خصوصی و کارگاه‌ها و جلسات مشاوره تحصیلی از یک سو و معرفی دانش‌آموزان به مراکز مشاوره و هدایت تحصیلی از سوی دیگر، تلاش می‌کند از حقوق این گروه از دانش‌آموزن حمایت کند.

 • مشاوره‌ی شغلی:

عوارض سرطان، به تغییر در شرایط سلامت یک فرد محدود نمی‌شود؛ بلکه بر وضعیت روانی و اجتماعی بیمار و اطرافیان او نیز اثر می‌گذارد. به عنوان مثال ممکن است بیمار به علت شرایط خود از ادامه‌ی فعالیت شغلی خود باز بماند؛ یا اینکه سرپرست یا دیگر اعضای خانواده‌ی او، به علت مهاجرت برای درمان یا صرف زمان برای پیگیری امور مربوط به بیمار، یا حتی فشار‌های عصبی ناشی از شرایط جدید، نتوانند کار خود را به خوبی دنبال کنند. در چنین شرایطی مشاوره‌ی شغلی به افراد کمک خواهد کرد تا به شرایط بهینه‌ی خود باز گردند و بتوانند به نوعی نیاز‌های معیشتی خود را تامین نمایند. مشاوره‌ی شغلی مکسا به عنوان یکی از خدمات  مددکاری اجتماعی، بهبود یافتگان و اعضای خانواده‌ی بیمار را برای بازیافتن توان و روحیه برای کار، انطباق کار با شرایط بیماری و یا یافتن شغل مناسب یاری می‌دهد. مددکاران مکسا، با انجام مشاوره و یا با ارجاع شما به سایر واحدهای درون سازمانی و برون سازمانی، اعضای خانواده‌ی بیماران و بهبود یافتگان را تا بازیابی شرایط مطلوب شغلی، همراهی می‌کنند.

برقراری ارتباط با دیگر سازمان‌های حمایتی

یکی از وظایف مهم مددکاری اجتماعی، در دسترس قرار دادن منابع حمایتی و شناساندن این منابع به مددجو و ایجاد ارتباط میان ابن سازمان‌ها با مددجوست. مددکاران مکسا نیز با ایجاد همکاری‌ها و ارتباطات با افراد حقیقی و حقوقی و طی تفاهم‌نامه‌ها و قرارداد‌های گوناگون، سعی در توسعه‌ی ظرفیت منابع حمایتی و اجتماعی قابل ارجاع برای مددجویان دارند. مثال‌هایی از ارتباطات و برنامه‌های مشترک مکسا به شرح زیر است.

 • برقراری ارتباط بین خیرین شخصی و مددجویان جهت اهداء کمک‌های نقدی و غیرنقدی به بیماران
 • معرفی بیماران نیازمند به سایر مراکز و ارگان‌های خیریه
 • برنامه‌ریزی برای ارائه تخفیف به بیماران در سایر مراکز بهداشتی-درمانی
 • عقد قرارداد با دیگر مراکز در جهت برگزاری کلاس های ورزشی، علمی و هنری

تجهیزات و هزینه‌های درمانی-مراقبتی:

 • تهیه‌ی لوازم مصرفی

یکی از وظایف مهم واحد مددکاری مکسا علاوه بر نیاز دارویی، تامین وسایلی‌ است که بیمار در راستای افزایش کیفیت زندگی خود به آن‌ها نیاز دارد. این وسایل شامل موارد مختلفی همچون: دستکش لنف ادم، کیسه‌های کولستومی (کیسه‌ی جمع آوری مدفوع)، یورستومی (کیسه‌ی جمع آوری ادرار)، انواع سرنگ‌ها، بانداژ، سوند‌ها و غیره می‌شود. مکسا با قرار دادن این وسایل در اختیار بیماران، می‌کوشد بخشی هرچند کوچک از مایحتاج بیماران مبتلا به سرطان را تامین کند. این وسایل بطور مستقیم (کمک‌های غیر نقدی) یا غیر مستقیم (کمک‌های نقدی) توسط نیکوکاران تهیه و تامین می‌گردد. دفعات توزیع و تنوع این دست خدمات در واحد مددکاری مکسا، بر مبنای شاخص‌های معیشتی که توسط مددکاران مکسا ارزیابی می‌شوند، صورت می‌گیرد.

 • کمک هزینه‌ی درمانی (ویژه‌ی خانواده‌های مستمند بیماران):

با وجود آنکه واحد مددکاری اجتماعی مکسا تلاش نموده به صورت تخصصی حمایت های خود را صرفاً معطوف به امور درمانی نماید با این حال، از آنجا که هزینه های درمان یکی از گسترده ترین نیازهای بیمار است.مکسا با همیاری و کمک خیرین می‌کوشد تا این نیاز بیماران تحت پوشش خود را به اندازه‌ی توان خود، پاسخ دهد. پرداخت کمک هزینه‌ی بستری، کمک هزینه‌ی مراقبت و نگهداری مانند هزینه‌های پرستاری و مراقب از بیمار یا حتی هزینه‌هایی مانند بهبود وضعیت بهداشت دهان و دندان در این دسته از نیازها قرار می‌گیرد.

لازم به توضیح است که اولویت بندی در ارائه‌ی کمک‌ هزینه‌ی دارویی در واحد مددکاری مکسا، بر مبنای شاخص‌های معیشتی که توسط مددکاران مکسا ارزیابی می‌شوند، صورت می گیرد.

 • بسته‌های کمک معیشتی (ویژه‌ی خانواده‌های مستمند بیماران):

با وجود آنکه واحد مددکاری اجتماعی مکسا تلاش نموده به صورت تخصصی حمایت های خود را صرفًا معطوف به امور درمانی نماید اما نمی توان انکار کرد که هزینه های ضروری زندگی مانند هزینه های خوراک، پوشاک یا اجاره بها از نیازهای بیماران است که معمولا با ابتلای یک عضو از خانواده به سرطان باعث تحمیل فشار بر اقتصاد خانواده و حتی در برخی موارد منجر به تاخیر در آغاز یا انصراف از ادامه‌ی درمان بیماری می‌شود. مکسا، با همکاری خیرین و نیکوکاران، تلاش می‌کند تا این نیاز بیماران تحت پوشش خود را به اندازه‌ی توان خود، پاسخ دهد. این کمک‌ها معمولا در قالب کمک هزینه‌ی نقدی و یا سبد‌های حمایتی ارزاق، ارائه می‌شود.

لازم به توضیح است که اولویت بندی در ارائه‌ی بسته‌های کمک معیشتی در واحد مددکاری مکسا، بر مبنای شاخص‌های معیشتی که توسط مددکاران مکسا ارزیابی می‌شوند، صورت می گیرد.

برنامه های تفریحی

 • برگزاری اردو:

مکسا با برگزاری اردوها و برنامه‌های اجتماعی می‌کوشد تا ساعاتی خوش را به دور از هیاهو و تنش‌های روزمره، برای بیماران مبتلا به سرطان، رقم بزند. از طرف دیگر، این‌چنین همنشینی‌ها به بیماران فرصت می‌دهد تا با افرادی که در شرایطی مشابه با خودشان قرار داشته یا دارند آشنا شده و تجربیات ارزنده‌ای که در مسیر مبارزه با سرطان به‌دست آورده‌اند را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. ازین رو این برنامه‌ها معمولا به نحوی طرح ریزی می‌شوند که بیماران دارای شرایط مشابه، در کنار یکدیگر قرار گیرند.

 • برنامه‌های ارتقای کیفیت زندگی و آرامش روان:

انجام فعالیت‌های آرامش بخش همچون یوگا و آب‌درمانی می‌تواند بر ایجاد احساس رضایت و کاهش فشار‌های روانی در بیماران مبتلا به سرطان، در طول یا پس از اتمام دوره‌ی درمان، موثر باشد. از این رو مکسا به عنوان بخشی از خدمات مددکاری اجتماعی خود اقدام به عقد قرارداد با مراکز ارائه دهنده‌ی خدمات یوگا، آب‌درمانی و استخرها نموده است. درصورت علاقه و درخواست بیماران، و پس از دریافت مجوز از پزشک ایشان، به مراکز ارائه دهنده‌ی خدمات معرفی می‌شوند. این خدمات با همت نیکوکاران، با تخفیف ویژه ارائه می‌شود.

 • رویداد‌ها و برنامه‌های مقطعی:

علاوه بر برنامه‌های اردویی، رویداد‌هایی همچون جشن، کارگاه‌های مهارت آموزی مانند خطاطی و سفالگری نیز از دیگر برنامه های جمعی و جانبی واحد مددکاری اجتماعی مکسا است که عموماً بصورت مقطعی برگزار می‌شوند.

مشاوره‌ی تغذیه

یکی از مهم‌ترین سوالات بیماران، شیـوه‌ی صحیح تغـذیه در حیـن انجام شیمی درمانی و پرتو درمانی و همچنین در دوران نقاهت بعد از آن می‌باشد. همچنین در شرایط پیشرفته‌ی بیماری، معمولاً تغذیه‌ی بیمار به شدت دچار مشکل شده و تامین انرژی کافی برای بیمار به چالش بزرگی تبدیل می‌شود. از طرفی می‌دانیم که امروزه چاقی، اضافه وزن و پیروی از الگوی غذایی ناسالم به عنوان یکی از عوامل مهم در بروز و عود سرطان مطرح است.

خدمات مشاوره تغذیه مکسا

 • مشاوره در زمینه تغذیه در دوران شیمی‌درمانی، پرتو‌درمانی و نقاهت بیماری
 • مشاوره در زمینه تغذیه خانواده بیماران در راستای کاهش خطر ابتلا به سرطان

یکی از دغدغه‌های مهم بیمار و خانواده‌ی او، در مراحل مختلف بیماری و درمان، تامین و خرید تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمار است. از مهمترین و البته پر هزینه‌ترین این مراحل، زمانی‌ست که قرار است بیمار برای مدتی در خانه بستری شود. در این زمان تنوع عملکرد و پیچیدگی فنی این تجهیزات، نگرانی از کیفیت آن‌ها و تعدد وسایل مورد نیاز بصورت همزمان از یک سو و هزینه‌های بالای این تجهیزات از سوی دیگر، باعث تحمیل فشار روانی و اقتصادی بر خانواده می‌گردد.

مکسا با تهیه و امانت دادن این تجهیزات بصورت کاملا رایگان، تلاش می کند با حذف این دغدغه، باری را از دوش بیمار و خانواده‌ی او بر‌دارد. این تجهیزات کاملا استاندارد بوده و مشخصات فنی آن‌ها، طبق نظر تخصصی پزشک طب تسکینی و بر اساس نیاز‌های بیمار تعیین می‌شود. همچنین شیوه راه‌اندازی، تنظیمات دستگاه‌ها و شیوه‌ی نگهداری آن‌ها نیز در زمان تحویل به بیمار یا مراقبین او آموزش داده می‌شود.

در اینجا می‌توانید لیستی از تجهیزات قابل دریافت از مکسا را مشاهده نمایید.

 • دستگاه اکسیژن‌ساز: این دستگاه اکسیژن موجود در هوا را گرفته و آن را تغلیظ می‌کند. مزیت این دستگاه نسبت به کپسول اکسیژن، بی نیاز بودن آن از پر کردن مجدد کپسول است.
 • کپسول اکسیژن و ترالی حمل کپسول: کپسول اکسیژن حاوی اکسیژن خالص می‌باشد که به بیماران دارای مشکلات تنفسی کمک می‌کند که در هر مرتبه دم و بازدم، مقدار اکسیژن بیشتری را دریافت کنند. مزیت کپسول اکسیژن نسبت به دستگاه اکسیژن‌ساز، فشار بالاتر اکسیژن آن است.
 • تشک مواج: یکی از مشکلات بسیار شایع و البته جدی در میان بیماران وابسته به تخت، ابتلا به زخم بستر است. تشک مواج با ایجاد نقاط اتکای مختلف و تغییر متناوب آن‌ها در سطح بدن، مانع از تمرکز فشار بر بدن و در نتیجه زخم بستر می‌شود.
 • ساکشن: دستگاه مکشی است که برای خارج کردن مایعات، ترشحات و مخاط اضافی از بدن بیمار، خصوصا مسیر تنفسی) مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پالس اکسی‌متر: این وسیله به سر انگشتان متصل شده و به کمک نور، میزان اکسیژن خون (درصد اشباع اکسیژن خون) و تعداد ضربان قلب در ثانیه را ارزیابی می‌کند. استفاده از پالس اکسی‌متر درد ندارد.
 • تخت بیمارستانی و برانکار
 • ویلچیر، عصا و واکر
 • دستگاه تسهیل کننده گردش خون (به آن پمپ IPC و یا پمپ DVT نیز گفته می شود): این وسیله با ایجاد فشار متناوب در اندام های مختلف (دست، پا، و شکم)، گردش خون را در این اندام ها تسهیل می کند.
 • مکسا امکان امانت دستگاه های ونتیلاتور، سی پپ (CPAP) و بای پپ (BIPAP) را ندارد.

نکات قابل توجه:

 • ارائه‌ی تجهیزات صرفا پس از تشکیل پرونده در مکسا ممکن است.
 • امانت تجهیزات صرفا مختص بیماران مبتلا به سرطان و در محدوده‌ی مناطق 15گانه شهر اصفهان امکان‌پذیر است.
 • برای دریافت تجهیزات لازم است 2 عدد کارت ملی یا شناسنامه‌ی معتبر از بستگان بیمار نزد مکسا به امانت باقی بماند.
 • پر کردن کپسول اکسیژن در طول مدت امانت بر عهده‌ی امانت گیرنده است.
 • کپسول‌های اکسیژن بصورت پُر تحویل شما می‌گردد، لذا لطفا قبل از تحویل به مکسا، مجددا آن را پر نمایید. (امکان پرداخت هزینه‌ی پر کردن کپسول نیز وجود دارد.)
 • وسایلی را که با بدن بیمار یا ترشحات در تماس بوده است (مانند تشک مواج و ساکشن ) قبل از بازگرداندن به مکسا، حتما با آب و صابون شسته و ضد عفونی نمایید.
 • درصورت آسیب رسییدن به تجهیزات، جبران هرگونه خسارت برعهده‌ی امانت گیرنده است.
 • کلیه تجهیزات مکسا، وقف استفاده‌ی بیماران مبتلا به سرطان می‌باشد، بنابرین امکان در اختیار قرار دادن آن برای دیگران بیماران، امکان‌پذیر نمی‌باشد.

سامانه ملی آلاء “سما” – مرکز تماس

ارائه‌ی مراقبت‌های تسکینی و حمایتی به منظور کاهش رنج و ارتقای کیفیت زندگی، رضایتمندی و آرامش بیشتر در بیماران دچار سرطان و خانواده‌ی ایشان است.

جهت مدیریت علائم، اکثر بیماران مراجعات مکرر به مراکز درمانی و بستری شدن در بیمارستان را تجربه می نمایند.

به منظور کاهش بار مراجعات و رفع نقص موجود در دانش فنی مراقبین سلامت یکی از موثرترین روش‌ها که تمامی مناطق را پوشش می‌دهد برقراری Hot line و راه اندازی مرکزی جهت ارائه خدمات مشاوره از راه دور می‌باشد.

سامانه ملی مکسا با فراهم آوردن بستر مناسب جهت تماس تلفنی و با استفاده از وب و اپلیکیشن، نیاز مخاطبین را در تمام ساعات شبانه‌روز برطرف می‌نماید.

ماموریت مکسا در راه اندازی Hot line سرطان 

درحال حاضر مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء، خدمات مشاوره‌ی تلفنی تخصصی را به بیش از 20 هزار بیمار تحت پوشش خود در اصفهان و تهران ارائه می‌نماید و با پشتیبانی گروه توسعه سرمایه گذاری انتخاب، زیر ساخت‌های مورد نیاز از جمله ساختمان مناسب جهت توسعه این خدمات در سطح ملی تامین گردید.

در حال حاضر راه اندازی مرکزی جامع جهت پاسخ گویی 24 ساعته به سوالات بیماران، همراهان  و افراد سالم جامعه در زمینه بیماری سرطان، مراقبت از بیمار و راهنمایی در زمینه علائم سرطان، روشهای غربالگری و راه‌های پیشگیری از سرطان و هماهنگی ارائه‌ی خدمات طب تسکینی از طریق  تلفن، وب و برنامه کاربردی(اپلیکیشن) در دست اقدام می‌باشد.

گروه هدف 

با توجه به ماموریت، تمام سطوح پیشگیری شامل افراد سالم، دارای ریسک فاکتور، بیماران و بیماران نیازمند بازتوانی و خدمات حمایتی مراقبتی می باشند.

همچنین مخاطبین و بهره برداران از این سامانه شامل ارائه دهندگان خدمات تخصصی مراقبت شامل پزشک، پرستار، مددکار، مشاوران روانشناس‌، تغذیه‌، مذهبی و کارشناسان فیزیوتراپی و کاردرمانی و … می‌باشند. برقراری ارتباط و تماس با خیرین و افراد ذی نفوذ نیز در این بستر قابل انجام می‌باشد.

استنادات قانونی

بر اساس بند 3-1 تفاهم نامه‌ی بنیاد آلا با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی؛ بنیاد متعهد به راه اندازی مرکز تلفن جهت پاسخگویی تلفنی و پشتیبانی از بیماران سرطانی در تمام ساعات شبانه روز می‌باشد که با سطح‌بندی نیازهای بیماران سرطانی، پاسخگو راهنما و پشتیبان بیماران است و از پشتیبانی مجموعه‌های مرتبط مثل بیمارستان برخوردار است .