فعالیت‌های علمی، آموزشی و پژوهشی

طراحی مدل بهینه ارائه خدمات حمایتی و تسکینی، مبتنی بر دانش فنی روز دنیا و متناسب با اقتضائات جامعه امروز ایران و تامین زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مورد نیاز در جهت اجرای موفق این مدل از اصلی‌ترین رسالت‌های مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء می‌باشد. درحال حاضر آلاء بزرگ‌ترین و حرفه‌ای‌ترین همکار نظام سلامت در موضوع مراقبت‌های حمایتی و تسکینی در کشور می‌باشد که طی تفاهم نامه‌ای که در این راستا با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی منعقد نموده، عهده‌دار راهبری ارائه این خدمات در کشور است.

به منظور آگاه‌سازی و تبیین جایگاه ویژه مراقبت حمایتی و تسکینی در برنامه کنترل سرطان اقدامات فراوانی ازجمله برگزاری و حضور در کارگاه‌ها و همایش‌های متعدد استانی و کشوری و برگزاری جلسات متعدد با مدیران نظام سلامت در سطح وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، نهادهای مدیریتی شهری و استانی، خیریه‌ها و خیرین استانی و کشوری، مدیران رسانه‌ها و نهادها، موسسات، انجمن‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی صورت گرفته است.

این مرکز ازطریق گردآوری تجارب موسسات داخلی و خارجی موفق و مرتبط با موضوع و مستند سازی و مدل سازی سازمان‌ها، فرایندها و تجارب فعالیت‌ها اقدام به تدوین پروتکل‌های درمانی-مراقبتی و فرایندها و فرمت‌های مورد نیاز برای ارائه خدمات حمایتی و تسکینی کرده است. مهم‌ترین دستاورد در این زمینه ((پروتکل اجرایی شبکه مراقبت در منزل)) است که مبنای عملکرد اولین و بزرگ‌ترین شبکه ارائه خدمات مراقبتی در منزل است و تاکنون بیش از ده هزار ویزیت در منزل برای بیماران مبتلا به سرطان ارائه داده است. در همین راستا نرم‌افزار آن‌‌لاین پرونده جامع پزشکی و شبکه مراقبت در منزل طراحی و اجرا شده است.

با استفاده از سامانه تحت وب کلیه پرونده‌های بیماران به صورت روزآمد الکترونیک شده و برنامه ریزی انجام خدمات مراقبت در منزل با استفاده از نرم افزار به شکل دقیق انجام می‌شود. کلیه اطلاعات ثبت شده قابل گزارش‌گیری برای امور برنامه ریزی و تحقیقات بالینی است.

به منظور تدوین مبانی، محتواها، برنامه‎‌ها و خدمات مورد نیاز در مراقبت معنوی، کارگروهی متشکل از متخصصین علوم دینی، روانپزشکان و روان‌شناسان تشکیل شد که دست‌آورد آن پس از 3 سال فعالیت بالینی و پژوهشی انتشار 6 جلد کتاب تخصصی در زمینه مبانی و راهکارهای ارائه مراقبت معنوی است.

اولین گام در جهت ارائه خدمات بالینی علمی و مبتنی برشواهد آموزش نیروی انسانی کارآمد و متخصص است. که خصوصا در زمینه مراقبت‌های حمایتی و تسکینی کمبود فراوانی در سطح کشور وجود دارد. همچنین بسیاری از موضوعات بالینی و اپیدمیولوژیک در این زمینه نیاز به تحقیقات فراوان دارد. به همین منظور با تشکیل کمیته تخصصی و بهره‌گیری از دیدگاه‌های علمی و مدیریتی متخصصان، نخبگان و خبرگان موضوعی، برنامه‌های متعدد آموزشی و پژوهشی طراحی و اجرا شده است.

از طرفی تدوین یک مدل کارآمد طبیعتاً مستلزم مشارکت متخصصین امر و تعامل علمی و آموزشی با دانشگاه‌های برجسته داخلی و خارجی است که در این راستا تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء و دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مختلف از جمله انستیتو کوری پاریس و دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تنظیم گردیده است. 

الف) برنامه‌های آموزشی ویژه پرسنل مرکز

 1. اعزام پرسنل به دوره‌های آموزشی خارج از کشور
  • دکتر پیرجانی دوره آموزش طب تسکینی در ایتالیا
  • دکتر منوچهری و خانم سیف اللهی دوره آموزش طب تسکینی در فرانسه
 2. اعزام 4 نفر از پزشکان (دکتر مرندی، دکتر علوی، دکتر دهقانی و دکتر پارساگهر) به دوره آموزشط طب تسکینی در مشهد
 3. برگزاری دوره‌های آموزش کلیات سرطان ویژه بالینگران غیر پزشک در مرکز
 4. برگزاری دوره‌های آموزش سایکوانکولوژی

ب) برنامه‌های آموزشی ویژه کلیه بالینگران سرطان

 1. دو دوره کارگاه آموزشی 2 روزه کلیات سرطان ویژه پزشکان و پرستاران
 2. دو دوره کارگاه آموزشی مراقبت تسکینی ویژه پزشکان و پرستاران
 3. یک دوره کارگاه آموزشی طب تسکینی ویژه پرستاران
 4. ایجاد بستر کارآموزی برای دانشجویان پرستاری و روان‌شناسی
 5. چهل جلسه کنفرانس‌ علمی ادواری با امتیاز بازآموزی برای پزشکان
 6. ده جلسه آموزش اصول و مبانی مددکاری اجتماعی ویژه مددکاران خیریه‌ها
 7. بیست جلسه مرور مبانی طب سنتی با رویکرد بیماری سرطان ویژه پزشکان

ج) برنامه‌های آموزشی ویژه عموم مردم

 1. پنجاه جلسه آموزش پیشگیری و تشخیص به هنگام در ارگان‌ها، ادارات، کارخانه‌جات، مدارس، فرهنگ‌سراها و سرای محله شهرداری‌ها
 2. اجرای طرح اتوبوس سلامت با محوریت آموزش و غربالگری سرطان به مناسبت‌های مختلف

د) برگزاری همایش

 1. همایش تخصصی عوامل تاثیرگذار در پیدایش و پیشرفت سرطان با مشارکت شهرداری منطقه ۲ تهران و اداره کل سلامت شهرداری تهران
 2. همکاری با موسسه محک در برگزاری کنگره بین‌المللی مدیریت درد درسرطان
 3. حضور در اولین کنفرانس تشخیص، درمان و مشاوره سرطان پستان
 4. همکاری با شرکت فاران شیمی در برگزاری اولین سمپوزیوم نقش مخدرها در کنترل درد

ه)طرح‌های تحقیقاتی

 1. برقراری ارتباط علمی و پژوهشی و سفارش پروژه‌های تحقیقاتی به مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی
 2. حمایت مالی و اجرایی از 10 پروژه‌ تحقیقاتی مرتبط
 3. انتشار 15 عنوان مقاله در مجلات و کنگره‌های مختلف

مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء پیشنهادهای ارزندۀ همۀ متخصصان و بیماران محترم را ارج می‌نهد و در مسیر تحقق حمایت همه‌جانبه از بیماران و خانوادۀ آن‌ها دست همکاری تمامی صاحب‌نظران را به گرمی می‌فشارد.