درباره سرطان روده بزرگ

سرطان دوم بعد از سرطان روده بزرگ

نحات یافتگان سرطان کلورکتال ممکن است تحت تاثیر بعصبی از مشکلات مریوط به سلامتی قرار بگیرند ، اما اغلب نگرانی عمده مواجه شدن با عود سرطان است سرطانی که بعد از درمان دوباره برمیگردد عود نام دارد. اما برخی از نجات یافتگان سرطان ممکن است بعدا سرطان جدیدی که اصلا مرتبط با سرطان قبلی انها نبوده است در انها بوجود اید ، این سرطان دوم نامیده میشود. متاسفانه درمان با سرطان کلورکتال به این معنا نیست که شما نمیتوانید سرطان دیگری بگیرید. افرادی که سرطان کلورکتال داشته اند میتوانند همان نوع سرطانهایی را که اف راد دیگر بگیرند را دریافت کنند . در واقع، انها ممکن است در معرض خطر بیشتری برای انواع خاصی از سرطان باشند. افرادی که سرطان روده داشته اند میتوانند هر نوع سرطان دوم را دریافت کننداما خطر ابتلا به سرطانهای خاص در انها افزایش میابد از جمله شامل: سرطان روده ی دوم( این متعفاوت از سرطانی است که بر میگردد) ، سرطان دکتال، سرطان معده، سرطلن روده کوچک، سرطان مقعد، سرطان مجرای صفراوی، سرطان رحم، سرطان کلیه، سرطان مثانه  ( لوله ای که کلیه را به مثانه وصل میکند) . افرادی که سرطان رکتوم داشته اند میتوانند هر نوع سرطان دوم را دریافت کنند اما در معرض خطر ابتلا به سرطانهای خاص نیز هستند از جمله: سرطان روده، سرطان روده کوچک، سرطان مقعد، سرطلن ریه، سرطان واژن، سرطان کلیه. افزایش ابتلا به برخی از این سرطانها ممکن است بعلت عوامل خطر مشترک مانند رژیم غذایی، چاقی، و فعالیت بدنی باشد. ژنتیک نیز ممکن است یک فاکتور باشد. بعنوان مثال، افراد مبتلا به سندروم لینچ ( سرطان کلورکتال عیر پولیپی ارثی) خطر ابتلا به بسیاری از این سرطانها در انها افزایش میابد.

پیگیری بعد از درمان سرطان کلورکتال:

پس از اتمام درمان برای سرطان کلورکتال هنوز هم باید بطور منظم به پزشک خود مراجعه کنید. بمنظور جستجوی نشانه هایی از علائم سرطان برای جلوگیری ازعود یا پخش سرطان باید تحت نظر باشید.برای زندگی کردن و ادامه زندگی بعنوان یک نجات یافته از سرطان شما در مورد انواع آزمایشهایی که ممکن است پس از درمان به ان نیاز داشته باشید اطلاع حاصل کنید. نجات یافتگان سرطان کلورکتال همچنین از دستورالعمل انجمن سرطان امریکایی برای تشخیص زود بهنگام سرطان مانند سرطان سینه، گردنه ی رحم، ریه، و پروستات پیروی کنند. برای افرادی که سرطان کلورکتال داشته اند ، اغلب کارشناسان هیچ تست اضافی بر ای یافتن سرطانهای دوم مگر اینکه علائنی داشته باشند توصیه نمیکنند. یک استثنائ ممکن است در زنان مبتلا به سرطان کلورکتال بعلت سندروم لینچ ، امکان دارد که این زنان در معرض خطر ابتلا به اندومتر و برخی دیگر از سرطانها باشند. اگر سندروم لینچ دارید، مهم است که با پزشک خود در مورد خطرات ان صحبت کنید.

آیا میتوانم خطر ابتلا به سرطان دوم را کاهش دهم؟

گامهایی وجود دارد که میتوانید خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهید. و بعنوان فرد سالم و تندرست باقی بمانید. بعنوان مثال: افرادی که سرطان کلورکتال داشته اند باید خود را از هر نوع محصول که از تنباکو است دوری کنتد، سیگار کشیدن ممکن است خطر ابتلا به برخی از سرطانهای دوم را که بعد از سرطان کلورکتال است را افزایش دهد. برای حفظ سلامت ، نجات یافتگان سرطان کلورکتال همچنین باید به وزن سالم برسند و در ان وزن باقی بمانند . از نظر فیزیکی فعال باشید. خوردن یک رژیم غذایی سالم با تاکید بر غذاهای گیاهی داشته باشید. محدود کردن الکل به یک پیک در روز برای زنان و دو پیک در روز برای مردان . این مراحل همچنین ممکن است خطر برخی از مشکلات سلامتی دیگر را نیز کاهش دهد. سرطان دوم را در بزرگسالان مطالعه کنید و در مورد ایجاد سرطان دوم بیشتر بدانید.

توضیحات بیشتر