سوالات متداول حین مراقبت از بیمار

‌پاسخ:

با تزریق واکسن آنفولانزا بدن شما نسبت به تولید آنتی بادی(پادتن) بر علیه ویروس‌های معرفی شده در  واکسن آنفولانزا اقدام می‌نماید. و بطور معمول 3 هفته پس از واکسیناسیون در حدی خواهد بود که بیمار  را در مقابل همان ویروسها محافظت نماید.  این بدان معناست که نسبت به انواع دیگر ویروس ها و حتی انواع دیگر ویروس آنفلوانزا محافظتی ایجاد نمی‌کند.
البته واکسن آنفلوآنزا در هر سال بر اساس شایعترین ویروس منتشر شده در همان سال ساخته میشود.
با شروع فصل پاییز سوالات زیادی در خصوص لزوم تزریق واکسن آنفولانزا و چگونگی تزریق آن مطرح می شود. 
آنفولانزا بیماری است که به سرعت شیوع می یابد و توسط سویه های مختلفی که هر ساله تغییر می کنند ایجاد می شود به همین دلیل است که هر سال نیاز به تزریق واکسن جدید است .

بیشترین زمان احتمال ابتلا به آنفولانزا ماه های مهر تا اسفند است. اگرچه برخی علائم بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا مشابه هم است ولی این واکسن در مقابل سرماخوردگی از ما محافظت نمی کند. واکسن آنفولانزا دو تا سه هفته پس از تزریق بر علیه سه سویه از ویروس ها محافظت می کند بنابراین دقیقا قبل یا بعد از واکسیناسیون احتمال درگیری با سویه های بیماری زا وجود دارد.

بر اساس دستور سازمان بهداشت جهانی اولویت تزریق واکسن به این ترتیب است: بیماران دیالیزی و پیوند کلیه، بیماران تالاسمی ماژور، بیماران کبدی شامل :سیروز و پیوند کبد، بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی قرار دارند و در آخر پرسنل بهداشتی درمانی.

تزریق واکسن در کسانی که سابقه واکنش آلرژیک به مواد موجود در واکسن آنفولانزا را دارند مانند تخم مرغ، فرمالدئید، جنتامایسین، کسانی که در زمان مراجعه برای تزریق واکسن تب یا عفونت حاد داشته باشند، کسانی که سابقه ابتلا به سندرم گیلن باره را داشته باشند و شیر خواران  زیر 6 ماه ممنوع است.

واکسن آنفولانزا باید در دوزی که پزشک تجویز کرده به صورت داخل عضلانی یا زیر جلدی عمیق تزریق شود.

مانند تمام فرآورده های دارویی این واکسن هم ممکن است در برخی از افراد موجب عوارض جانبی نظیر سردرد، تعریق، درد عضلات، درد مفاصل، تب، ضعف، خستگی، سرخی و ورم و سختی محل تزریق شود که این عوارض معمولا طی یک تا دو روز بدون درمان برطرف می شود.

عوارضی مانند تب بالا، تغییر در رفتار و هوشیاری، کهیر، راش ها و ضایعات پوستی منتشره، گرفتگی و خشونت صدا و مشکلات تنفسی مانند سختی تنفس، ضربان قلب بالا و ضعف شدید بدنی با رنگ پریدگی، حساسیت شدید و فوری در افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند، احساس گیجی وخستگی، تورم اطراف چشم ها و لب ها، سندرم گیلن باره با علائم فلج بالا رونده ناشی از گرفتاری اعصاب محیطی، شوک انافیلاکتیک، این عوارض از واکسن انفولانزا جدی است و بلافاصله باید به پزشک مراجعه کرد.

 اغلب متقاضیان واکسن اصلا نیازی به استفاده از این دارو ندارند.

عمدتا پس از فصل سرما کسی تمایل به مصرف واکسن آنفلوآنزا ندارد مگر افرادی که به جاهای پر ریسک مانند حج می‌روند.

این نکات را در مورد واکسیناسیون آنفلوآنزا به یاد داشته باشید:
1- واکسن تزریقی آنفلوآنزا حاوی ویروس کشته ‌شده است. استفاده از این واکسن پس از شش ماهگی مورد تایید قرار گرفته است.
2- این واکسن برای کسانی که قبلا نسبت به آن حساسیت نشان داده اند، توصیه نمی ‌شود.
3-تقریبا دو هفته پس از زدن واکسن، بدن شما پادتن‌ هایی تولید می‌ کند که برای محافظت در برابر آن گونه‌ی خاص ویروس آنفلوآنزا مورد نیاز هستند.

4- فصل شیوع آنفلوآنزا معمولا از مهر تا اردیبهشت به طول می ‌انجامد. بهترین ماه‌ها برای واکسیناسیون آنفلوآنزا مهر و آبان  است، اما بعد از این زمان هم می ‌توان واکسن زد.

5- شما با زدن واکسن تزریقی آنفلوآنزا، آنفلوآنزا نمی ‌گیرید، اما عوارضی جزئی مانند تورم، تب خفیف و درد بدن ممکن است رخ دهد.

6-  طبق توصیه پزشكان، نیازی نیست كه همه افراد از این واكسن‌ استفاده كنند، بلكه افراد با بیماری ‌های خاص یا سالمندان بیش از سایرین به استفاده از این واكسن‌ نیاز دارند.

7- بر پایه تحقیقات انجام شده این واكسن از ابتلا به آنفلوانزا جلوگیری می‌ كند، اما تاثیر چندانی بر مرگ و میر ناشی از این بیماری ندارد. این در حالی است كه در گذشته تصور می ‌شد واكسن سرماخوردگی تا 50 درصد مرگ ناشی از بیماری آنفلوانزا را كاهش می ‌دهد.

8- توصیه می‌ شود كه در مورد تزریق این واكسن، حتما با پزشك متخصص مشورت شود؛ برای مثال افرادی كه به تخم ‌مرغ حساسیت دارند، حتما باید برای تزریق این واكسن تحت آزمایش و بررسی قرار گیرند.

برگرفته از پایگاه خبری اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

پاسخ:

آیا بیماران مبتلا به سرطان در حین شیمی درمانی مجاز به استفاده از قرص‌های سرماخوردگی و استامینوفن هستند ؟ 
در پاسخ بایستی در نظر داشت که بیماران حین شیمی درمانی در معرض خطر کاهش سلولهای سفید خون (تب و نوتروپنی) هستند و در صورت استفاده از داروهایی که تب بیمار  را کنترل می کند ممکن است مهمترین علامت این عارضه یعنی تب بروز ننماید و بیمار وارد مراحل پیشرفته کاهش سلولهای سفید خون شود؛ که بسیار خطرناک است.
 یکی از اجزای مهم داروهای سرماخوردگی، استامینوفن است لذا توصیه می شود در حین سرما خوردگی جهت کنترل علائم با مشورت پزشک از داروهای گیاهی  و سرم های شست و شوی بینی  به صورت قطره یااسپری استفاده شود و از مصرف داروهای معروف به تب بر و یا قرص سرماخوردگی خودداری گردد.
در مورد  عفونت حین شیمی درمانی و جهت اطلاعات تخصصی تر در مورد تب و نوتروپنی روی کلمات مربوطه کلیک نمایید.