چه کسانی می‌توانند از مراقبت‌های حمایتی و تسکینی بهره‌مند شوند؟

سوالات متداول پرسیده شده از ما

مراقبت‌های حمایتی و تسکینی به افراد بیمار کمک می‌کند تا با وجود بیماری‌های جدید به زندگی خود ادامه دهند. 

افراد در تمامی سنین، فرهنگ‌ها و اعتقادات می‌توانند از مراقبت‌های تسکینی، که به نیازها و آرزوهایشان احترام می‌گذارد، بهره‌مند شوند.

 

مراقبت‌های حمایتی و تسکینی چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

مراقبت‌های حمایتی و تسکینی به مراقبت‌هایی گفته می‌شود که از لحظه‌‍‌ی تشخیص بیماری، برای کاهش درد و رنج جسمی و روحی بیمار و عوارض ناشی از درمان بیماری، با هدف افزایش کیفیت زندگی به کمک بیمار و خانواده‌ی او می‌آید و به افزایش رضایت‌مندی بیماران و خانواده‌ی آن‌ها منجر می‌شود.

این مراقبت‌ها در تلفیق کامل با روند درمان و ازطریق هماهنگی درمانگر و تیم مراقبتی انجام می‌شود و شامل خدمات چند‌رشته‌ای برای کنترل عوارض جسمی بیماری از جمله درد، تهوع و استفراغ، مشکلات تنفسی، کاهش اشتها، مشکلات روده و مثانه، یبوست، زخم‌ها، مشکلات خواب و همچنین کاهش استرس و همچنین رفع مشکلات عاطفی، روحی‌-روانی، خانوادگی، فرهنگی، اجتماعی، معنوی، شغلی و زندگی روزمره‌ی بیمار است. توجه هم‌ زمان به آموزش، مشاوره، حمایت و مراقبت از خانواده‌ی بیمار به‌منظور مدیریت بهینه‌ی فرایند بیماری، از ویژگی‌های بارز این خدمات است که مانع ورود آسیب‌های جدیِ روانی، اجتماعی و اقتصادی به بیمار و خانواده‌ی بیمار می‌شود.

 

چه زمانی می‌توان از مراقبت‌های حمایتی و تسکینی بهره‌مند شد؟

شما می‌توانید از ابتدای زمان تشخیص و همچنین در طول بیماری خود از مراقبت‌های حمایتی و تسکینی بهرمند شوید.

مراقبت‌های حمایتی و تسکینی می‌تواند در برطرف شدن درد و سایر علائم بیماری کمک کند و کیفیت زندگی شما را در هر مرحله از بیماری افزایش دهد. با تغییر نیازهای شما، مراقبت تسکینی می‌تواند افزایش یابد، کاهش یابد یا متوقف شود.

مراقبت‌های حمایتی و تسکینی به روزهای آخر عمر یا هفته‌های پایانی زندگی محدود نمی‌شود.

 

سوالات متداول پرسیده شده از ما

شما می‌توانید جواب سوالات مختلف خود درخصوص سرطان و مراقبت‌های حمایتی و تسکینی را در تالار گفتمان http://macsa.ir/forum جستجو کنید.