مراقبت‌های تسکینی چیست؟

مراقبت‌های تسکینی (که به آن مراقبت‌های حمایتی یا طب تسکینی نیز گفته ‌می‌شود)، شاخه‌ای جدید و میان رشته‌ای است که با همکاری متخصصانِ رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری، مددکاری اجتماعی، روانشناسی و علوم دینی و حوزوی، تلاش ‌می‌کند کیفیت زندگی بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن، صعب العلاج و یا غیر قابل درمان، و خانواده‌های ایشان را بهبود بخشد.

مراقبت‌های تسکینی شامل چه خدماتی ‌می‌گردد؟

خدمات بسیار وسیع و گوناگونی در زمره ی مراقبت‌های حمایتی و تسکینی قرار ‌می‌گیرند. مثال‌هایی از این خدمات شامل موارد زیر است.

مدیریت علائم بیماری و درد در طول مراحل مختلف بیماری

کمک به بیمار و خانواده در تصمیم گیری در خصوص انتخاب برنامه ی درمانی مناسب

کمک به بیمار و خانواده در مدیریت احساسات و هیجانات در مراحل مختلف بیماری

حمایت روانی و معنوی از بیمار و خانواده

آیا هزینه‌های مربوط به طب تسکینی تحت پوشش بیمه‌ها هستند؟

بخشی از خدمات طب تسکینی (مانند کنترل درد یا تهوع در طول دوره ی شی‌می‌درمانی) ممکن است در طی روند معمول درمان به شما ارائه شود. این بخش از خدمات معمولا تحت پوشش بیمه‌ها قراردارند. اما بخشی دیگر ممکن است است در مراکز خصوصی گوناگون (مانند مطب پزشک یا درمانگاه‌های خصوصی) و یا در منزل ارائه شود. این گونه خدمات معمولا تحت پوشش بیمه قرار ندارند. خدمات گوناگون مکسا نیز تحت پوشش بیمه نیست. اما تمام خدمات ما به واسطه ی کمک‌های نیکوکاران و بصورت کاملا رایگان به بیماران (بدون توجه به سطح اقتصادی بیمار و خانواده) ارائه ‌می‌گردد.

ما، در مکسا برای اینکه این خدمات تحت پوشش بیمه‌ها قرار گیرند، مشغول تلاش و رایزنی هستیم.

آیا مراقبت‌های تسکینی بدرد من ‌می‌خورد؟!

اگر شما با هریک از موارد زیر مواجه هستید، مراقبت‌های تسکینی ‌می‌تواند به شما کمک کند.

اگر در هر مرحله از یک بیماری مزمن شدید، صعب العلاج، پیشرفته، و یا غیر قابل درمان هستید.

اگر در طی شش ماه گذشته، به علت بیماری، برای دفعات متعدد به اورژانس بیمارستان مراجعه کرده‌اید یا در بیمارستان بستری شده‌اید.

اگر از درد، تنگی نفس، خستگی مفرط، تهوع، یبوست شدید، کاهش اشتها و یا دیگر علائم جسمی‌رنج ‌می‌برید به نحوی که باعث اختلال در عملکرد طبیعی شما شده است.

اگر شما یا خانواده‌تان در شناخت وضعیت خود، انتخاب روش درمانی مناسب، شناخت منابع حمایتی، هدفگذاری فرایند درمان، و مواردی از این دست با مشکل مواجه هستید.

اگر نیاز به حمایت عاطفی، روانی، اجتماعی یا معنوی احساس ‌می‌کنید، از افسردگی یا نگرانی رنج ‌می‌برید یا زیر بار بیماری احساس فشار ‌می‌کنید.

هنوز با بیمار، یا اعضای خانواده ی او در مورد شرایط جدید صحبت نکرده‌اید و برای اینکار به دنبال کمک ‌می‌گردید.

برای کسب اطمینان از اینکه مراقبت‌های تسکینی به دردتان ‌می‌خورد یا نه، ‌می‌توانید با مکسا تماس بگیرید.

آیا مراقبت‌های تسکینی برای کودکان هم ارائه ‌می‌شود؟

بله. استفاده از مراقبت‌های تسکینی محدودیت سنی ندارد و برای همه ی گروه‌های سنی که به آن احتیاج دارند ارائه ‌می‌شود. با اینحال ممکن است بعضی مراکز، این خدمات را بطور تخصصی به گروهی خاص از بیماران، مثلا بچه‌ها یا بزرگسالان، ارائه کنند. در حال حاضر مکسا مراقبت‌های تسکینی را به همه ی گروه‌های سنی ارائه ‌می‌کند.

مراقبت‌های تسکینی در کجا ارائه ‌می‌شود؟

مراقبت‌های تسکینی، بسته به نیاز بیمار و نوع خدمت، در جاهای مختلفی ارائه ‌می‌شود. بخشی از خدمات مانند انواع خدمات مشاوره‌ای در کلینیک‌های سرپایی ارائه ‌می‌شود. بعضی دیگر از خدمات ممکن است در بخش طب تسکینی بیمارستان، منزل بیمار، نقاهتخانه یا حتی بصورت تلفنی ارائه شود.

برای دریافت مراقبت‌های تسکینی، باید به کجا مراجعه کنم؟

برای دریافت مراقبت‌های تسکینی، ‌می‌توانید بهیکی از شعبه‌های مکسا در اصفهان و تهران مراجعه کنید. بهتر است قبل از مراجعه به مکسا، شرایط تشکیل پرونده و خدمات مکسا را از همین سایت به دقت بخوانید یا بصورت تلفنی جویا شوید. کسانی که در شهر‌های دیگر زندگی ‌می‌کنند ‌می‌توانند از دکتر خود درباره ی دسترسی به خدمات مشابه در محل زندگی خود پرس و جو کنند.

آیا اگر به مکسا بیایم دکتر من عوض ‌می‌شود؟

نه. معمولا مراقبت‌های تسکینی به عنوان مکمل فرآیند درمان شما و زیر نظر پزشک معالج شما انجام ‌می‌شود، حتی اگر این مراقبت‌ها در مرکزی جداگانه انجام شود.

آیا ارجاع من به مرکز مراقبت‌های تسکینی، به این معنی‌ست که امیدی به درمان من نیست؟

هرگز! مراقبت‌های تسکینی با هدف کنترل علائم و عوارض ناشی از بیماری و درمان آن در تمام بیمارانی که به بیماری‌های مزمن مبتلا هستند، ایجاد شده تا کیفیت زندگی و احساس رضایتمندی این دسته از بیماران افزایش یابد. این عوارض ممکن است در هر مرحله از بیماری یا حتی پس از بهبود آن ایجاد شود؛ بنابرین ارجاع برای دریافت مراقبت‌های تسکینی ‌می‌تواند در هر مرحله‌ای از بیماری و درمان، و حتی بعد از آن هم انجام شود.

آیا همزمان با دریافت مراقبت‌های تسکینی، ‌می‌توانم به درمان اصلی خودم (شیمی درمانی و پرتو‌درمانی) ادامه دهم؟

بله. مراقبت‌های تسکینی شما را در همه ی مراحل بیماری، از جمله در طول شیمی درمانی و پرتو‌درمانی به شما کمک ‌می‌کند. تجقیقات نشان ‌می‌دهد که هرچه این مراقبت‌ها در مراحل ابتدایی تری از بیماری آغاز شود، اثر بیشتری هم خواهد داشت.

مراقبت‌های تسکینی چه عوارضی را درمان ‌می‌کند؟

علائم و عوارض مختلف ناشی از بیماری یا درمان آن. عوارض جسمی‌ مانند مثل تهوع و استفراغ، خستگی مفرط، یبوست، اسهال، بی‌خوابی، بی‌اشتهایی، تنگی نفس، سکسکه، زخم بستر، تجمع مایع در شکم یا قفسه ی سینه، و عوارض روان شناختی مانند اضطراب، تحریک پذیری، افسردگی، انزوا، نا‌امیدی و سوگ مثال‌هایی از مواردی هستند که مراقبت‌های تسکینی برای درمان آن‌ها تلاش ‌می‌کند. مراقبت‌های تسکینی برای رفع هر چزی که به نوعی با بیماری شما در ارتباط باشد تلاش ‌می‌کند.

اگر دچار عوارض شدید شدم چه کنم؟

گاهی ممکن است که ممکن است علائم شما به نحوی باشد که امکان کنترل آن در خانه وجود نداشته باشد یا با فوریت های پزشکی مواجه شوید. در این زمان لازم است با اورژانس 115 تماس بگیرید. آنها معمولا شما را به بیمارستان منتقل ‌می‌کنند تا در آنجا مراقبت‌های لازم از شما به عمل بیایید. خدمات مراقبت در منزل مکسا، جایگزین خدمات فوریت‌ها پزشکی و اورژانس نمی‌شود.

درمان سرطان با چه عوارضی همراه است؟

هر نوع سرطان، درمان خاص خود را دارد و هر شیوه ی درمانی، عوارض مخصوص به خود. به علاوه درمان‌های یکسان برای یک نوع سرطان، ممکن است در افراد مختلف باعث ایجاد عوارض مختلفی بشود. بعضی ازین عوارض شدیدتر و برخی دیگر ملایم است. این باور درست است که درمان سرطان برای بعضی‌ها، خیلی طاقت فرساست. اما خیلی دیگر از افراد، در طول درمان، سختی زیادی متحمل نمی‌شوند. از این‌ها گذشته، عوارض درمان در بیشتر موارد قابل تسکین و درمان هستند.

عوارض شیمی ‌درمانی:

مهمترین عوارض کوتاه مدت (و معمولا قابل درمان) شیمی درمانی شامل تهوع و استفراغ، از دست دادن اشتها، ریزش موها، و زخم و آفت‌های دهانی ‌می‌شود. همچنین کاهش سلول‌های خونساز که در مغز استخوان زندگی ‌می‌کنند، ممکن است به کاهش جمعیت سلول‌های خونی بیانجامد. کم شدن سلول‌های خونی، خود ‌می‌تواند عوارض دیگری را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، افزایش حساسیت در ابتلا به عفونت‌ها (به علت کاهش گلبول‌های سفید خون که وظیفه ی حفاظت از بدن را بر عهده دارند)؛ خونریزی یا کبودی که حتی ممکن است در پی ضربات کوچک یا خراش‌های جزئی به وجود آید (به علت کاهش پلاکت‌های خون که مسئول لخته کردن خون در محل خونریزی هستند.)، و کم خونی (به معنی کاهش گلبول‌های قرمز خون که وظیفه ی انتقال اکسیژن به بافت‌ها را بر عهده دارند.) که ممکن است باعث احساس خستگی مفرط، تنگی نفس، رنگ‌پریدگی و دیگر علائم شود.

تیم مراقبتی‌تان در طول درمان، با دقت شما را تحت نظر ‌می‌گیرند تا در صورت بروز هر نوع عارضه ی جانبی، آن را درمان کنند. بیشتر عوارض شیمی درمانی، با تمام شد درمان از بین ‌می‌روند. مثلا موهایی که در طول درمان از دست داده‌اید، بعد از درمان دوباره شروع به روییدن ‌می‌کند.

عوارض پرتو درمانی

پرتو درمانی (که به آن رادیوتراپی یا اشعه درمانی هم ‌می‌گویند) مانند عکسبرداری با اشعه ی ایکس، بدون درد است. شایع ترین عوارض جانبی پرتو درمانی، شامل ایجاد حساسیت پوستی در منطقه ی دریافت کننده ی اشعه و خستگی مفرط (به معنی خستگی  شدید و کمبود انرژی است که با استراحت بهبود نمی‌یابد.) است. این عوارض معمولا تا هفته‌های زیادی بعد از اتمام درمان نیز ادامه ‌می‌یابد. از این کذشته، عوارض دیگری نیز – وابسته به اینکه کدام قسمت بدن مورد درمان قرار گرفته است، ‌می‌تواند.

مراقبت‌های تسکینی در چه مراحلی از بیماری، به من و خانواده‌ام کمک می کند؟

در همه ی مراحل! بخشی از این مراقبت ها، از لحظه ی تشخیص بیماری آغاز می شود و در تمام طول درمان، ادامه می یابد. خدماتی مانند حمایت های روانشناختی و معنوی، مددکاری اجتماعی، تامین تجهیزات مورد نیاز بیمار، کمک به ارزیابی گزینه های درمان و تصمیم گیری در خصوص روند درمان و کنترل و درمان علائم بیماری و عوارض درمان مثال هایی از خدماتی هستند که در طول دوره ی درمان به شما ارائه می شود. در صورت نیاز، این خدمات پس از درمان شدن بیماری‌تان نیز همچنان ادامه خواهد یافت.

مراقبت‌های تسکینی چگونه به بیمارانی که بیماریشان پیشرفته است کمک می کند؟

در شرایطی که بیماری پیشرفت کرده باشد، علاوه بر خدمات گوناگون حمایتی و تسکینی، مانند مددکاری اجتماعی و تامین تجهیزات، مراقبت های گوناگون مورد نیاز بیمار، مثل کمک به کنترل درد، علائم و عوارض بیماری، مراقبت های روانشناختی و مراقبت معنوی، در خانه ی او و در کنار عزیزانش به او ارائه می شود.. در صورتی که بیماری آنقدر پیشرفته باشد که احتمال مرگ قریب الوقوع وجود داشته باشد، اعضای تیم حمایتی، بیمار و خانواده ی او را برای مواجهه با مرگ آماده می کنند و تلاش می کنند شرایط مرگ باعزت را برای بیمار فراهم کنند تا تمام لحظات باقی مانده از عمر خود را در صفا و آرامش سپری کند. تیم مراقبتی به بازماندگان کمک می کند تا شرایط سخت پس از ازدست دادن یک عضو خانواده را پشت سر بگذارند و بتوانند به زندگی طبیعی خود برگردند.