مراقبت‌های تسکینی چیست؟

مراقبت‌های تسکینی (که به آن مراقبت‌های حمایتی یا طب تسکینی نیز گفته ‌می‌شود)، شاخه‌ای جدید و میان رشته‌ای است که با همکاری متخصصانِ رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری، مددکاری اجتماعی، روانشناسی و علوم دینی، تلاش ‌می‌کند کیفیت زندگی بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن، صعب العلاج و یا غیر قابل درمان، و خانواده‌های ایشان را بهبود بخشد.

مراقبت‌های تسکینی شامل چه خدماتی ‌می‌گردد؟

مراقبت‌های تسکینی، شامل مراقبت های پزشکی و پرستاری، مشاوره پزشکی، مراقبت روانشناختی، مراقبت معنوی، مددکاری اجتماعی، تامین تجهیزات پزشکی، مشاوره ژنتیک، مشاوره تغذیه، فیزیوتراپی، کاردرمانی، پیشگیری و کنترل لنف ادم، مشاوره پیشگری، مشاوره ژنتیک و مراقبت از خانواده می گردد.

آیا هزینه‌های مربوط به طب تسکینی تحت پوشش بیمه‌ها هستند؟

بخشی از خدمات طب تسکینی (مانند کنترل درد یا تهوع در طول دوره ی شیمی‌درمانی) ممکن است در طی روند معمول درمان به شما ارائه شود. این بخش از خدمات معمولا تحت پوشش بیمه‌ها قراردارند. اما بخشی دیگر ممکن است است در مراکز خصوصی گوناگون (مانند مطب پزشک یا درمانگاه‌های خصوصی) و یا در منزل ارائه شود. این گونه خدمات معمولا تحت پوشش بیمه قرار ندارند. خدمات گوناگون مکسا نیز تحت پوشش بیمه نیست. اما تمام خدمات ما به واسطه ی کمک‌های نیکوکاران و بصورت کاملا رایگان به بیماران (بدون توجه به سطح اقتصادی بیمار و خانواده) ارائه ‌می‌گردد.

ما، در مکسا برای اینکه این خدمات تحت پوشش بیمه‌ها قرار گیرند، مشغول تلاش و رایزنی هستیم.

آیا مراقبت‌های تسکینی بدرد من ‌می‌خورد؟!

اگر شما با هریک از موارد زیر مواجه هستید، مراقبت‌های تسکینی ‌می‌تواند به شما کمک کند.

اگر در هر مرحله از یک بیماری مزمن شدید، صعب العلاج، پیشرفته، و یا غیر قابل درمان هستید.

اگر در طی شش ماه گذشته، به علت بیماری، برای دفعات متعدد به اورژانس بیمارستان مراجعه کرده‌اید یا در بیمارستان بستری شده‌اید.

اگر از درد، تنگی نفس، خستگی مفرط، تهوع، یبوست شدید، کاهش اشتها و یا دیگر علائم جسمی‌رنج ‌می‌برید به نحوی که باعث اختلال در عملکرد طبیعی شما شده است.

اگر شما یا خانواده‌تان در شناخت وضعیت خود، انتخاب روش درمانی مناسب، شناخت منابع حمایتی، هدفگذاری فرایند درمان، و مواردی از این دست با مشکل مواجه هستید.

اگر نیاز به حمایت عاطفی، روانی، اجتماعی یا معنوی احساس ‌می‌کنید، از افسردگی یا نگرانی رنج ‌می‌برید یا زیر بار بیماری احساس فشار ‌می‌کنید.

هنوز با بیمار، یا اعضای خانواده ی او در مورد شرایط جدید صحبت نکرده‌اید و برای اینکار به دنبال کمک ‌می‌گردید.

برای کسب اطمینان از اینکه مراقبت‌های تسکینی به دردتان ‌می‌خورد یا نه، ‌می‌توانید با مکسا تماس بگیرید.

آیا مراقبت‌های تسکینی برای کودکان هم ارائه ‌می‌شود؟

بله. استفاده از مراقبت‌های تسکینی محدودیت سنی ندارد و برای همه ی گروه‌های سنی که به آن احتیاج دارند ارائه ‌می‌شود. با اینحال ممکن است بعضی مراکز، این خدمات را بطور تخصصی به گروهی خاص از بیماران، مثلا بچه‌ها یا بزرگسالان، ارائه کنند. در حال حاضر مکسا مراقبت‌های تسکینی را به همه ی گروه‌های سنی ارائه ‌می‌کند.

مراقبت‌های تسکینی به خانواده ی بیمار چه کمکی می کند؟

ابتلای یک عضو خانواده به سرطان، بر شرایط زندگی همه ی اعضای خانواده اثر می گذارد. بنابرین اعضای خانواده نیاز دارند که از جنبه های مختلف حمایت شوند. خدماتی مانند مراقبت روانشناختی، مراقبت معنوی، مددکاری اجتماعی، آموزش مراقبت از بیمار، مشاوره ی پیشگیری و مشاوره ی ژنتیک به خانواده کمک می کنند تا با شرایط بیماری یک عضو خانواده، بهتر کنار بیاییند.

چه زمانی برای آغاز مراقبت های تسکینی مناسب است؟

بهترین زمان برای دریافت مراقبت های تسکینی، از لحظه ی احساس نیاز به چنین خدماتی شروع می شود و در تمامی مراحل بیماری ادامه می یابد. لحظه ی احساس نیاز می تواند زمان تشخیص بیماری یا زمان بروز عوارض جانبی درمان یا علائم آزار دهنده ی بیماری یا حتی وقوع اتفاقاتی باشد که در برنامه ی معمول درمان، توجهی به آنها نمی شود باشد. معمولا برای بیمارانی که جدیداً با سرطان پیشرفته تشخیص داده می شوند، پیشنهاد می شود که مراقبت های تسکینی در طی 8 هفته اول بعد از تشخیص آغاز شود.

آیا اگر به مکسا بیایم دکتر من عوض ‌می‌شود؟

نه. معمولا مراقبت‌های تسکینی به عنوان مکمل فرآیند درمان شما و زیر نظر پزشک معالج شما انجام ‌می‌شود، حتی اگر این مراقبت‌ها در مرکزی جداگانه انجام شود.

هماهنگی بین پزشک من و مرکز مراقبت های تسکینی چگونه انجام می شود؟

اگر به مکسا بیایید، مکسا بطور منظم با پزشک معالج شما در تماس خواهد بود، برنامه هایش را با ایشان هماهنگ می کند و به آن ها گزارش می دهد.

آیا همزمان با دریافت مراقبت‌های تسکینی، ‌می‌توانم به درمان اصلی خودم (شیمی درمانی و پرتو‌درمانی) ادامه دهم؟

بله. مراقبت‌های تسکینی شما را در همه ی مراحل بیماری، از جمله در طول شیمی درمانی و پرتو‌درمانی به شما کمک ‌می‌کند. تجقیقات نشان ‌می‌دهد که هرچه این مراقبت‌ها در مراحل ابتدایی تری از بیماری آغاز شود، اثر بیشتری هم در بهبود کیفیت زندگی شما خواهد داشت.

مراقبت‌های تسکینی چه عوارضی را کنترل ‌می‌کند؟

علائم و عوارض مختلف ناشی از بیماری یا درمان آن. عوارض جسمی‌مانند مثل تهوع و استفراغ، خستگی مفرط، یبوست، اسهال، بی‌خوابی، بی‌اشتهایی، تنگی نفس، سکسکه، زخم بستر، تجمع مایع در شکم یا قفسه ی سینه، و عوارض روان شناختی مانند اضطراب، تحریک پذیری، افسردگی، انزوا، نا‌امیدی و سوگ مثال‌هایی از مواردی هستند که مراقبت‌های تسکینی برای کنترل آن‌ها تلاش ‌می‌کند.

مراقبت‌های تسکینی در کجا ارائه ‌می‌شود؟

مراقبت‌های تسکینی، بسته به نیاز بیمار و نوع خدمت، در جاهای مختلفی ارائه ‌می‌شود. بخشی از خدمات مانند انواع خدمات مشاوره‌ای، در کلینیک‌های سرپایی ارائه ‌می‌شود. بعضی دیگر از خدمات ممکن است در بخش طب تسکینی بیمارستان، منزل بیمار یا بصورت تلفنی ارائه شود. در بعضی از کشورها، بخشی از مراقبت های تسکینی در نقاهتخانه انجام می شود.

مراقبت در منزل چیست؟

مراقبت در منزل به ارسال تیم های پزشکی، پرستاری، روانشناسی، مراقبت معنوی و مددکاری اجتماعی به منزل بیمار گفته می شود. بیمار می تواند به جای اینکه برای کنترل عوارض بیماری اش در بیمارستان  بستری شود، در خانه بستری شود و خدمات مختلف پزشکی و پرستاری را در خانه و در کنار عزیزانش دریافت کند.

علاوه بر این، تیم های روانشناسی، مراقبت معنوی و مددکاری اجتماعی به بیمار و خانواده اش کمک می کنند که در طول زمان بستری در خانه، زندگی بهتری داشته باشند.

خدمات مراقبت در منزل بر اساس چه برنامه ای ارائه می شود؟

پس از تشکیل پرونده در مکسا، پزشکان طب تسکینی بطور منظم شرایط بیمار را طی ویزیت های تلفنی یا حضوری ارزیابی می کنند. پس از اینکه پزشک طب تسکینی مراقبت در خانه را برای بیمار لازم بداند، او را وارد برنامه ی مراقبت در منزل می کند.

با ورود بیمار به برنامه ی مراقبت در منزل، تیم های پزشکی، پرستاری، روانشناسی و مراقبت معنوی بطور مستمر با او و خانواده ی او در تماس قرار می گیرند و در صورت نیاز، تیم مراقبت در منزل را به خانه ی بیمار اعزام می کنند. به علاوه بیمار و خانواده ی او می توانند در صورت بروز هر مساله ای به مرکز تماس مکسا تلفن بزنند تا در صورت لزوم، تیم مراقبت در منزل به محل زندگی‌شان اعزام شود.

از زمان تماس با مکسا تا آمدن تیم مراقبتی چقدر طول می کشد؟

همیشه پزشک طب تسکینی، زمان تقریبی رسیدن تیم را به شما اطلاع می دهد. این زمان بر اساس برنامه ی تیم، فاصله ی جغرافیایی شما از مسیر تیم، نوع نیاز یبمار و اولویت شرایط بیمار متفاوت است. این زمان ممکن است از چند دقیقه تا چند روز بعد اعلام شود.

چه خدماتی در منزل ارائه نمی شوند؟

تریق خون، تزریق دارو های شیمی درمانی و کنترل خونریزی های شدید در منزل انجام نمی شود. به علاوه هر موقع که به مراقبت های فوری یا خدمات اورژانس احتیاج داشته باشید، لازم است با 115 تماس بگیرید.

آیا ارجاع من به مرکز مراقبت‌های تسکینی، به این معنی‌ست که امیدی به درمان من نیست؟

هرگز! مراقبت‌های تسکینی با هدف کنترل علائم و عوارض ناشی از بیماری و درمان آن در تمام بیمارانی که به بیماری‌های مزمن مبتلا هستند، ایجاد شده تا کیفیت زندگی و احساس رضایتمندی این دسته از بیماران افزایش یابد. این عوارض ممکن است در هر مرحله از بیماری یا حتی پس از بهبود آن ایجاد شود؛ بنابرین ارجاع برای دریافت مراقبت‌های تسکینی ‌می‌تواند در هر مرحله‌ای از بیماری و درمان، و حتی بعد از آن هم انجام شود.

برای دریافت مراقبت‌های تسکینی، باید به کجا مراجعه کنم؟

برای دریافت مراقبت‌های تسکینی، ‌می‌توانید به یکی از شعبه‌های مکسا در اصفهان و تهران مراجعه کنید. بهتر است قبل از مراجعه به مکسا، شرایط تشکیل پرونده و خدمات مکسا را از همین سایت به دقت بخوانید یا بصورت تلفنی جویا شوید. کسانی که در شهر‌های دیگر زندگی ‌می‌کنند ‌می‌توانند از دکتر خود درباره ی دسترسی به خدمات مشابه در محل زندگی خود پرس و جو کنند.

چرا درمان من متوقف شده است؟

متوقف کردن درمان های مستقیم سرطان، مثل شیمی درمانی، بدان معنی نیست که مبارزه با بیماری متوقف شده یا اینکه تیم مراقبتی و درمانی، بیمار را رها کرده و از درمان او ناامید شده اند. بلکه ممکن است به این دلیل باشد که کاستن علائم و همچنین ارائه ی مراقبت و حمایت بیشتر، در دیگر جنبه های زندگی بیمار اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

اگر دچار عوارض شدید شدم چه کنم؟

گاهی ممکن است که ممکن است علائم شما به نحوی باشد که امکان کنترل آن در خانه وجود نداشته باشد یا با فوریت های پزشکی مواجه شوید. در این زمان لازم است با اورژانس 115 تماس بگیرید. آنها معمولا شما را به بیمارستان منتقل ‌می‌کنند تا در آنجا مراقبت‌های لازم از شما به عمل بیایید. خدمات مراقبت در منزل مکسا، جایگزین خدمات فوریت‌ها پزشکی و اورژانس نمی‌شود.

 مراقبت های تسکینی چگونه به بیمارانی که بیماریشان پیشرفته است کمک می کند؟

در شرایطی که بیماری پیشرفت کرده باشد، بیمار وارد برنامه ی مراقبت در منزل مکسا می شود. یعنی مراقبت های پزشکی و پرستاری در خانه به بیمار ارائه می شود. بنابرین بیمار می تواند بدور از رنج مراجعه به بیمارستان یا مطب پزشک و در کنار خانواده ی خود این مراقبت ها را دریافت کند. به علاوه، روانشناسان و مراقبین معنوی مکسا بر بالین او حاضر می شوند تا او را برای دستیابی به شرایط روحی و معنوی مناسب یاری کنند.

 در صورتی که بیماری آنقدر پیشرفته باشد که احتمال مرگ قریب الوقوع وجود داشته باشد، اعضای تیم حمایتی، بیمار و خانواده ی او را برای مواجهه با مرگ آماده می کنند و تلاش می کنند شرایط مرگ باعزت را برای بیمار فراهم کنند تا تمام لحظات باقی مانده از عمر خود را در در کنار عزیزانش و در آرامش سپری کند. تیم مراقبتی به بازماندگان کمک می کند تا شرایط سخت پس از ازدست دادن یک عضو خانواده را پشت سر بگذارند و بتوانند به زندگی طبیعی خود برگردند.