ماموگرافی

دستگاه های ماموگرفی دستگاه های عکس برداری اشعه ایکس با دوز کم هستند که می توانند به یافتن سرطان پستان کمک کنند. اگر به شما گفته شده است که باید ماموگرافی انجام دهید یا باید غربالگری سرطان پستان را آغاز کنید، موضوعات زیر به شما کمک می کند تا بدانید چه چیزی در انتظار شما است.

ماموگرافی عکس اشعه ایکس از پستان ها است که به دنبال تغییراتی در پستان می کردد که از علایم سرطان پستان است.

فرقی نمی کند که شما سابقه ماموگرافی داشته باشید یا تجربه اولتان باشد، دانستن آن چه در انتظار شما است به این فرایند کمک می کند.

پزشک هنگام خواندن نتایج ماموگرافی به دنبال انواع مختلف تغییرات پستان مثل لکه های سفید کوچک به نام کلسیفیکاسیون، توده یا تومور و دیگر علایمی که می تواند علائم سرطان باشد می گردد.

پزشکان از یک سیستم استاندارد برای تفسیر نتایج و یافته های ماموگرافی استفاده می کنند. این سیستم “گزارش دهی تصویربرداری پستان و سیستم داده (BI-RADS)” نامیده می شود.

از آنجایی که یافتن سرطان پستان در ماموگرافی در پستان های متراکم دشوارتر است و پستان های متراکم ریسک ابتلا به سرطان پستان را تحت تاثیر قرار می دهند، تراکم پستان امری مهم است.

ماموگرافی بهترین روش غربالگری سرطان پستان در حال حاضر است اما با این وجود محدودیت هایی دارد.

زنانی که سرطان پستان داشته اند در معرض ریسک بالای سرطان پستان مجدد هستند. انجمن سرطان امریکا پروتکلخاصی برای ماموگرافی یا عکس برداری برای زنانی که برای سرطان پستان تحت درمان قرار گرفته اند ندارد اما اطلاعاتی در مورد کارهایی که بهتر است انجام دهند وجود دارد.

اگر پروتز سینه دارید، می توانید و در صورت نیاز باید ماموگرافی انجام دهید. اما ممکن است گرفتن تصاویر بیشتری برای مشاهده بافت سینه تا حد امکان لازم باشد.