مراقبت از موها در حین شیمی‌درمانی

داروهای شیمی‌درمانی به سلول‌هایی که تقسیم و رشد سریعی دارند، حمله می‌کنند. از آنجا که سلول‌های فولیکول (ریشه) مو هم تقسیم سریعی دارند، هم تحت تاثیر داروهای شیمی‌درمانی قرار گرفته و آسیب می‌بینند.

آسیبی که به فولیکول‌های مو در شیمی‌درمانی وارد می‌شود، باعث ریزش شدید مو در حین شیمی‌درمانی می‌شود. این ریزش، محدود به موهای سر نیست و ممکن است مژه ها، ابروها و موهای بدن شما نیز بریزد.

بهتر است قبل از شروع شیمی‌درمانی با پزشک در مورد احتمال این اتفاق صحبت کنید تا برای آن چه که در آینده ممکن است اتفاق بیافتد آمادگی بیشتری داشته باشید.

رعایت چند نکته در مورد ریزش موی ناشی از شیمی‌درمانی کمک کننده است:

  • قبل از شروع شیمی‌درمانی بهتر است تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید از کلاه گیس استفاده کنید یا خیر، اگر می‌خواهید از کلاه گیس استفاده کنید قبل از شروع ریزش مو، کلاه گیس متناسب با جنس و رنگ موی خود تهیه کنید.
  • کلاه، یا روسری می‌تواند ریزش مو را مخفی کند و به شما احساس بهتری بدهد. همچنین ممکن است از انواع تتو‌های دائم و موقت یا نقش حنا هم خوشتان بیاید. تتو و مژه‌ی مصنوعی، می‌تواند باعث ایجاد احساس بهتری در شما شود.
  • برای خارج شدن از منزل در طول روز، باید روی پوست سرتان کرم ضد آفتاب بزنید.
  • بهتر است موها کوتاه شوند، با این کار ناراحتی ناشی از ریزش مو و اثرات روانی مربوط به از دست دادن موها را در خود بسیار کم خواهید کرد.
  • موها در طول شیمی‌درمانی نباید رنگ یا فر شوند و بعد از اتمام شیمی‌درمانی و رشد مجدد موها می‌توان موها را رنگ یا فر کرد. در این دوران از سشوار، بیگودی، اسپری مو و غیره استفاده نکنید
  • برای محافظت از پوست سر، بهتر است رو بالشتی از جنس ساتن تهیه کنید. ساتن نسبت به نخ سایش کمتری با پوست سر ایجاد می‌کند.
  • شیمی‌درمانی باعث ریزش موقت مو می‌شود. اما در بیشتر موارد زمانی که موها دوباره رشد می‌کنند، ممکن است رنگ یا جنسشان عوض شود. در افراد میانسال که قبل از شیمی‌درمانی مویشان رنگ اصلی خود را داشته است (یعنی هنوز سفید نشده است)، پس از اتمام درمان، معمولا به رنگ خاکستری درمی آید. موهای جدید ممکن است بسیار نرم و نازک باشند. بنابرین نیاز به مراقبت بیشتری دارند.