معرفی مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء (مکسا)

مکسا یکی از مراکز تابع بنیاد خیریۀ راهبری آلاء است که رسالتش براساس پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی برای کنترل سرطان در کشورها و درجهت حل مسائل اولویت‌دار در کشور، چنین تعریف شده است: ۱-پیشگیری اولیه؛ ۲-تشخیص زودهنگام؛ ۳-تشخیص و درمان بیماری؛ ۴-مراقبت‌های حمایتی و تسکینی.

این مرکز که پیشتاز برنامۀ جامع مراقبت‌های حمایتی و تسکینی در کشور است، فعالیت خود را از سال ۱۳۸۸ با همکاری نظام سلامت و با بهره‌گیری از دیدگاه‌های تخصصی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مدیران مجرب این عرصه آغاز کرد. از برنامه‌های مرکز می‌توان به این نمونه‌ها اشاره کرد: خدمات طب تسکینی در بخش‌های بیمارستانی، کلینیک‌های تخصصی بازتوانی پس از درمان، مراقبت حمایتی و تسکینی در منزل و راهنمایی تلفنیِ ۲۴ساعته به بیماران.

مکسا حامی بیماران مبتلا به سرطان

درحال‌حاضر، مکسا بزرگ‌ترین و حرفه‌ای‌ترین همکار نظام سلامت در موضوع مراقبت‌های تسکینی در کشور است و طی تفاهم‌نامه‌ای که دراین‌خصوص با وزارت «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» منعقد کرده، عهده‌دار ارائۀ خدمات در این عرصه در سطح ملی شده است.

همچنین در همین راستا تفاهم‌نامه‌ای نیز با «انستیتو کوری پاریس» که یکی از معتبرترین مراکز تشخیص و درمان سرطان در سطح جهان با بیش از ۱۰۰ سال قدمت بوده و افتخار دریافت ۵ جایزه نویل را به خود اختصاص داده به امضاء رسیده است. طی مفاد این تفاهم‌نامه مقرر شده است انستیتو کوری نسب به پذیرش و برگزاری دوره‌های آموزشی برای پزشکان و روان‌شناسان مرکز اقدام نموده و به عنوان یک مرکز علمی در برگزاری دوره‌های آموزشی طب تسکینی که به همت مرکز پیشگیری و کنترل سرطان آلاء برگزار می‌شود مشارکت نماید.

این مرکز در حال حاضر به ارائه خدمات رايگان به بيماران مبتلا به سرطان در تهران و اصفهان مي‌پردازد و از بدو تاسيس (1388) تاكنون (بهار 1397) بالغ بر 21000 بيمار مبتلا به سرطان را تحت پوشش خدمات خود قرار داده است.

برای مشاهده مراکز مکسا در اصفهان و تهران “اینجا” را کلیک کنید