درباره سرطان پستان

عوامل خطر مرتبط با سبک زندگی

عوامل خطری که قابل تغییر نیستند

عواملی که اثرات آن‌ها بر سرطان پستان هنوز مشخص نیست

عوامل بحث برانگیز میان مردم که اثر آن‌ها بر سرطان پستان رد شده است

آیا می‌توانم خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهم؟

تصمیم‌گیری در مورد استفاده از داروها برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان

استفاده از تاموکسیفن و رالوکسیفن برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان

استفاده از مهارکننده‌های آروماتاز برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان

جراحی پیشگیرانه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان

مهارکننده‌های آروماتاز برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان

مهارکننده‌های آروماتاز (مهارکننده‌های آروماتاز s) ممکن است روزی به عنوان یک داروی پیشگیری خوب، در حد تاموکسیفن و رالوکسیفن یا حتی بهتر تایید شوند، اما تا آن روز تحقیقات بیشتری لازم است تا دانشمندان متوجه میزان اثربخشی این داروها ، گروه هدف و دوره درمان آن­ها شوند.

مهارکننده‌های آروماتاز چه هستند؟

مهارکننده‌های آروماتاز از طریق تغییر دادن آنزیمی در بافت چربی، به نام آروماتاز، سبب جلوگیری ازتغییر هورمون‌های دیگر به استروژن شده و در نتیجه سطح استروژن را پایین می‌آورند. این داروها ساخت استروژن در تخمدان را متوقف نمی‌کنند. در واقع این داروها میزان استروژن را فقط در زنانی پایین می‌آورند که تخمدان‌ها باعث ایجاد استروژن نمی‌شوند، به همین دلیل، این داروها به طور عمده در زنانی که یائسه هستند استفاده می‌شود.

داروهای این گروه عبارتند از:

  • آناستازول (آریمیدکس)
  • اگزمستان (آروماسین)
  • لتروزول (فمارا)

مهارکننده‌های آروماتاز یک بار در روز استفاده می‌شوند.

آیا مهارکننده‌های آروماتاز می‌توانند خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهند؟

مهارکننده‌های آروماتاز به طور عمده برای درمان زنان مبتلا به سرطان پستان با گیرنده‌های هورمونی مثبت استفاده می‌شود. اما مطالعات گسترده در مورد آناستازول و اگزمستان نشان داده که این دو دارو نیز می‌توانند خطر ابتلا به سرطان پستان را در زنان یائسه یا زنان با ریسک بالای ابتلا به این سرطان ، کاهش دهند.

استفاده از این داروها هنوز در آمریکا برای کاهش خطر سرطان پستان تایید نشده است. با این حال، برخی از سازمان‌های پزشکی آنها را به عنوان گزینه‌های همراه با تاموکسیفن و رالوکسیفن، به منظور کاهش خطر سرطان پستان، در زنانی که در معرض یائسگی هستند، تجویز می‌کنند. این داروها می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای زنانی که خطر لخته شدن خون دارند و به همین جهت نمی‌‌توانند تاموکسیفن یا رالوکسیفن استفاده کنند، باشند. دوره مصرف این داروها به منظور کاهش ریسک سرطان پستان، ۵ ساله است.

خطرات و عوارض جانبی مهارکننده‌های آروماتاز چیست؟

شایع‌ترین عوارض جانبی مهارکننده‌های آروماتاز، بروز علایم یائسگی مثل گرگرفتگی، عرق شبانه و خشکی واژن است.

این داروها همچنین می‌توانند درد عضلانی و مفصلی ایجاد کنند. این عارضه جانبی می‌تواند به قدری جدی باشد که بعضی از زنان مصرف دارو را متوقف کنند.

برخلاف تاموکسیفن و رالوکسیفن، مهارکننده‌های آروماتاز، می‌توانند منجر به پوکی استخوان شوند. افراد مبتلا به پوکی استخوان، با احتمال بیشتری دچار شکستگی استخوان می‌شوند.

مهارکننده‌های آروماتاز همچنین ممکن است باعث افزایش کلسترول شده و از این رو زنانی که در معرض بیماری‌های عروق کرونری قلبی هستند، در صورت مصرف مهارکننده‌های آروماتاز، ممکن است در معرض مشکلات قلبی قرار بگیرند.

توضیحات بیشتر