کم خونی

کم خونی یا آنمی، معمولا به معنی کاهش گلبول‌های قرمز خون به کار می‌رود. گلبول‌های قرمز خون وظیفه‌ی انتقال اکسیژن به بافت‌ها را بر عهده دارند. کم شدن این سلول‌ها باعث کاهش اکسیژن رسانی به بافت‌های مختلف می‌شود و ممکن است احساس خستگی مفرط، تنگی نفس، رنگ‌پریدگی، ضعف، سرگیجه، غش و دیگر علائم را در پی داشته باشد. اکسیژن ناکافی در خون موجب می‌شود که قلب بیشتر و سخت‌تر کار کند و این باعث می‌شود که فرد احساس کند قلبش سریع‌تر می‌زند و یا قلب خودش را به قفسه سینه می‌کوبد.
در طول شیمی‌درمانی پزشک یا پرستار، شمار سلول‌های خونی بیمار را بررسی می‌کند. اگر تعداد آنها بسیار کم باشد، ممکن است به دریافت خون نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است پزشک دارویی تجویز کند که سرعت تولید سلول‌های خونی شما را بالا ببرد یا مصرف آهن و ویتامین‌ها را تجویز کند.

راه‌های کنترل کم خونی:

• به اندازه‌ی کافی استراحت کنید. حداقل 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید و در طول روز هم یک ساعت بخوابید.
• فعالیت فیزیکی خود را کاهش دهید. به انجام فعالیت‌های مهم مثل سر کار رفتن و استراحت در منزل بسنده کنید.
• از اطرافیان برای انجام بخشی از کار‌های مورد نیازتان کمک بگیرید.
• از مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که پروتئین و کالری مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند، استفاده کنید. کالری باعث حفظ وزن بدن و پروتئین به بازسازی بافت‌هایی که در نتیجه‌ی درمان آسیب دیده اند، کمک می‌کند.
• به آرامی نشست و برخاست کنید. ممکن است در اثر برخاستن سریع دچار سرگیجه شوید. برای مثال در هنگام برخاستن از روی تخت اول کمی بنشینید و سپس بلند شوید.