پیشگیری از سرطان

اگر یک نفر در خانواده شما به سرطان مبتلا شده باشد، خیلی زود ممکن است نگرانی هایی شبیه به این به سراغ شما بیاید که «آیا من و دیگر اعضای خانواده ام هم در معرض ابتلا به سرطان قرار داریم؟» یا اینکه «آیا سرطان ارثی است؟» و یا «چه چیزی می تواند از ابتلای بقیه به سرطان جلوگیری کند؟» یا حتی اینکه «آیا این بیماری واگیر دار است؟». ما، در مکسا، خیلی خوب این نگرانی ها را درک می کنیم و البته راه حل های خوبی هم برای پاسخ به آنها داریم.

آموختن درباره ماهیت سرطان و اینکه چطور به وجود می آید، می تواند نقش مهمی در کاستن از این نگرانی ها ایفا کند. با در پیش گرفتن سبک زندگی سالم و شناختن و دوری کردن از عواملی که ممکن است احتمال ابتلا به سرطان را بیشتر کند، می توانیم از ایجاد بسیاری از موارد این بیماری پیشگیری کنیم. البته هنوز بخشی از سرطان ها علت مشخصی ندارند یا به خاطر عواملی – مانند افزایش سن – به وجود می آیند که دوری از آنها اجتناب ناپذیر است. از این رو، در کنار پیشگیری، انجام آزمایشات دوره ای (که اصطلاحا به آنها غربالگری گفته می شود) و تلاش برای تشخیص زودهنگام سرطان، از مهمترین راههای مقابله با سرطان است. اما از طرف دیگر، با گسترش شایعات،  مطالب غیر علمی و توصیه های غیر قابل اعتماد – که باعث ایجاد نگرانی و سر درگمی در افراد جامعه می شود – لزوم وجود منابع قابل اعتماد برای به دست آوردن چنین اطلاعاتی بیش از قبل احساس می شود. مکسا با ارائه خدماتی مانند مشاوره پیشگیری، هدفِ آگاهی بخشیِ علمی را در خصوص سرطان و راه های مقابله با آن دنبال می کند. ما در مکسا تلاش می کنیم که اطلاع رسانی در خصوص پیشگیری از سرطان را، نه تنها برای خانواده هایی که عضوی از آنها این بیماری را تجربه کرده است، بلکه به تمام سطح جامعه گسترش دهیم.

 در سوی دیگر، در حالی که تنها 5 الی 10 درصد از موارد ابتلا به سرطان جنبه ارثی دارد، می توان با انجام مشاوره ژنتیک، خانواده هایی که احتمال ابتلایشان به سرطان، نسبت به دیگر افراد جامعه بیشتر است را شناسایی و با انجام مداخلات پزشکی، ریسک ابتلای آنها را تا حد بسیار زیادی کاهش داد. در مشاوره ژنتیک، پس از دریافت اطلاعات و سوابق دقیق هر خانواده، ممکن است آزمایشاتی تجویز شود که به کمک آن، می توان ژن آسیب دیده (ژنی که می تواند در آینده باعث ایجاد سرطان شود) را تعیین نموده و مشخص کرد که در کدامین اعضای خانواده وجود دارد. این اطلاعات، به پزشک کمک می کند که لزوم و نوع مداخلات پیشگیرانه را معین کرده و افراد حاملِ جهش را به  متخصصْ معرفی کند. مکسا، ارائه مشاوره ژنتیکِ تخصصی سرطان را، بخشی از رسالت خود در حمایت از خانواده ی افراد مبتلا به سرطان می‌داند.