خدمات پزشکی تسکینی

خدمات پزشکی تسکینی

بسیاری از بیماران در طول دوره بیماری دچار علائم جسمی ناخوشایند شدیدی می‌شوند که در این شرایط دریافت خدمات پزشکی تسکینی اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. این خدمات با بکارگیری روش‌های تخصصی، برکاهش مشکلات جسمی آزار دهنده ناشی از بیماری و همچنین عوارض سنگین دارویی و درمانی از قبیل درد، تهوع و استفراغ، مشکلات تنفسی، زخم‌ها و … متمرکز می‌شود. مکسا با ارائه مشاوره و مراقبت‌های تخصصی پزشکی تسکینی در کلینیک‌های بازتوانی، شبکه مراقبت در منزل و بخش‌های بیمارستانی خود به ارتقاء کیفیت زندگی بیمار به وسیله کنترل درد و علائم آزاردهنده بیماری می‌پردازد.

مراقبت پرستاری

مراقبت پرستاری

مراقبت پرستاری از بیماران نیازمند به خدمات تسکینی، یک امر تخصصی است که نیاز به تجربه و دانش کافی دارد. این موارد شامل مراقبت از زخم بستر، انجام سونداژ، تعبیه لوله معده، انجام پانسمان و …. می‌شود. همچنین بیمارانی که دچار سرطان‌‌های دستگاه گوارش می‌شوند، ممکن است به دنبال جراحی، منفذی از روده‌ها یا حالب به پوست آن‌ها تعبیه شود و لذا مجبور به استفاده موقت یا دائمی از کیسه‌های متصل به پوست‌‌ (استومی) گردند. مکسا با ارائه آموزش‌های مورد نیاز در تغذیه بیماران استومی و نگهداری از کیسه از بسیاری از علایم آزاردهنده این بیماران جلوگیری می‌کند. مکسا با ارائه مراقبت‌های پرستاری در منزل بیماران سهم به سزایی در کاهش مراجعات مکرر بیماران برای دریافت این خدمات به مراکز درمانی دارد.

مراقبت روان‌شناختی

مراقبت روان‌شناختی

هر مرحله از تشخیص و درمان بیماری سرطان به طور ذاتی همراه با استرس و نگرانی برای بیمار و خانواده است. در این شرایط، تطابق درست با وضعیت پیش آمده و حفظ توان جسمی و روحی برای پیگیری مسیر درمان اهمیت فوق العاده‌ای دارد. خدمات این واحد شاملِ جلسات مشاوره و روان‌درمانی فردی، جلسات گروه‌درمانی با مضامین مدیریت استرس، امید‌افزایی، گروه زندگی، معنا‌درمانی و …، هنردرمانی، ویزیت توسط روان‌پزشک و جلسات آموزشی مخصوص خانواده بیمار در خصوص نحوه همراهی با بیمار می‌باشد.

مراقبت معنوی

مراقبت معنوی

بیماری‌های صعب‌ العلاج منجر به ایجاد سوالات و چالش‌های معنوی و دینی فراوانی در موضوعات اعتقادی، اخلاقی و احکام می‌شود. این امر خود می‌تواند منجر به تضعیف روحیه بیمار، از دست دادن امید و سخت‌تر شدن تحمل دوران بیماری‌گردد. مراقبت معنوی درصدد معنایابی و معنابخشی به ابعاد وجودی انسان در چهار مدار ارتباطی (با خدا، خود، خلق و خلقت) بر اساس الگوهای دینی می‌باشد. خدمات این واحد شامل مشاوره فردی، جلسات گروه‌درمانی معنوی، ارائه الگوی مراقبت معنوی بر اساس تعالیم دینی و پاسخگویی به سوالات شرعی بیماران در خصوص شرایط مرتبط با بیماری می‌باشد.

مدیریت تخصصی فرآیند مراقبت از بیمار

مدیریت تخصصی فرآیند مراقبت از بیمار

در این مرکز بیمار توسط پزشک تسکینی آموزش دیده ویزیت شده، به شکل کامل معاینه شده و پرونده پزشکی جامعی برای او تشکیل می‌شود. بعد از ارزیابی دقیق و جامع شرایط و نیازمندی‌های حمایتی و درمانی بیمار و خانواده‌اش، به سردرگمی‌های آن‌ها پاسخ داده شده و بیمار بر اساس نیازش به واحدهای تخصصی مرتبط ارجاع می‌شود. کیفیت و کمیت بهره‌مندی بیمار و خانواده او از هر یک از واحدهای مربوط توسط پزشک پیگیری و نظارت می‌شود. در مکسا بیمار و خانواده او در طی مسیر بیماری، از حمایت دائم و کامل یک پزشک با تجربه و دلسوز برخوردار خواهند بود که با ارائه اطلاعات معتبر و پشتیبانی روانی از آن‌ها در تصمیم‌گیری های سرنوشت‌ساز سیر درمان و مراقبت کمک نموده و از تبدیل شدن بیماری به یک بحران بلند مدت خانوادگی جلوگیری می‌کند.

ارائه آموزش های مورد نیاز به بیمار و خانواده

ارائه آموزش های مورد نیاز به بیمار و خانواده

ابتلا به بیماری‌های صعب العلاج خصوصاً سرطان، شروع مسیری پرفراز و نشیب و مملو از سردرگمی برای بیمار و خانواده او می‌باشد. از ابتدای آگاهی از تشخیص، سوالات فراوانی درخصوص مراقبت از بیمار در مراحل مختلف برای بیمار و خانواده او مطرح می‌شود. مکسا با آموزش‌های مورد نیاز به بیمار و خانواده‌اش از طریق جلسات فردی، کلاس‌ها و سمینارهای آموزشی، و بروشورها و کلیپ‌های علمی علاوه بر کاهش فقر اطلاعاتی آنان از بروز مشکلاتی جسمی، اقتصادی و … فاجعه‌باری که در اثر  به‌کارگیری اطلاعات و روش‌های غلط به‌بار می‌آید جلوگیری می‌کند.

توان‌بخشی

توان‌بخشی

 بیمارانی که به دلیل شرایط سخت بیماری برای مدت طولانی کم تحرک می‌شوند، به تدریج دچار اختلالات حرکتی و تغییر شکل نامناسب اندام‌ها می‌شوند. در این شرایط اجرای تمرینات فیزیوتراپی و کاردرمانی نقش قابل توجهی در پیشگیری از بروز این عوارض و درمان آن‌ها و جلوگیری از پیشرفت اختلال به سمت شرایط غیرقابل برگشت دارد.

اختلال در تخلیه مایع لنف (یکی از انواع مایعات بدن) که معمولا به دنبال برداشتن پستان حین جراحی و همچنین پرتودرمانی، شیمی‌درمانی و … پیش می‌آید، منجر به ایجاد لنف ادم در دست (ورم ناشی از تجمع لنف) می‌شود. این عارضه علاوه بر ایجاد درد نسبتا شدید بیمار را از انجام فعالیت‌های روزمره باز می‌دارد.

مکسا با ارائه خدمات تخصصی فیزیوتراپی و کاردرمانی سرطان شامل پیشگیری، تشخیص و درمان لنف ادم، اختلال عملکرد و مشکلات حرکتی به حفظ عزت بیمار و سهولت بیمارداری کمک می‌نماید.

مددکاری اجتماعی

مددکاری اجتماعی

مددکاری اجتماعی مشکلات عاطفی، خانوادگی، اقتصادی، حقوقی و اجتماعی بیماران را شناسایی کرده و در راستای حل این مشکلات تلاش می‌کند. خدمات این واحد شامل راهنمایی بیماران در خصوص امکانات و تجهیزات درمانی، پیگیری حل مشکلات اقتصـادی و اجتماعـی خانواده، برگزاری کلاس‌ها و اردوهای تفریحی و گردشگری، برگزاری کلاس‌های ورزشی (شنا، یوگا و …) و برگزاری دوره‌های مهارت زندگی می‌باشد.

مشاوره تلفنی توسط پزشک

مشاوره تلفنی توسط پزشک

در بدو پذیرش، بیمار توسط پزشکِ طب تسکینی به شکل کامل معاینه شده و پرونده پزشکی جامعی برای او تشکیل می‌شود و پس از ارزیابی دقیق شرایط و نیازمندی‌ها، بیمـار به واحدهای تخصصـی مرتبط ارجاع می‌شود. همچنین در بسیاری از موارد بیماران مبتلا به سرطان دچار مشکلات جسمی ناگهانی شده و یا خانواده بیمار با سوالات شایعی در خصوص نحوه مراقبت از بیمار مواجه می‌شوند. در این شرایط دسترسی فوری و آسان به پزشکِ باتجربه، اهمیت زیادی دارد، لذا در این مرکز پزشک دوره دیده، به صورت تلفنی پاسخگوی بیماران و خانواده آن‌ها می‌باشد.

تامین تجهیزات پزشکی

تامین تجهیزات پزشکی

در مراحل شدید بیماری، بیماران قادر به حرکت نبوده و بعضاً می‌بایستی برای مدت طولانی در منزل تحت مراقبت قرار گیرند. در این شرایط تجهیزات پزشکی متعددی مورد نیاز خواهد بود که تهیه آن‌ها غالباً دشوار و پرهزینه می‌باشد. در این مرکز تلاش می‌شود درحد‌امکان این گونه تجهیزات از جمله تخت، تشک مواج، ساکشن، کپسول اکسیژن، دستگاه اکسیژن ساز، ویلچر و … در اختیار بیماران قرارگرفته و آموزش‌های لازم در خصوص نحوه استفاده آن‌ها به ایشان داده شود.

مشاوره ژنتیک و پیشگیری

مشاوره ژنتیک و پیشگیری

حدود نیمی از سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند و اغلب در صورتی که به موقع تشخیص داده شوند کاملاً قابلدرمان می‌باشند. مهم‌ترین هدف این واحد شناسایی خانواده‌های پرخطر و ارائه مشاوره به افراد در جهت تشخیص سندروم‌های ارثی سرطان و ناقلین احتمالی نقائص ژنی برای غربالگری و تشخیص زودهنگام است. برگزاری جلسات آموزش و مشاوره گروهی، اجرای برنامه‌های غربالگری  منظم و استاندارد برای عموم مردم و پیگیری افراد مبتلا به سرطان درمان شده، از سایر اهداف این واحد می‌باشد.

مشاوره تغذیه

مشاوره تغذیه

یکی از مهم‌ترین سوالات بیماران، شیـوه تغذیه صحیح در حیـن انجام شیمی‌درمانی و پرتو‌درمانی و دوران نقاهت بعد از آن می‌باشد. همچنین امروزه چاقی، اضافه وزن و پیروی از الگوی غذایی ناسالم به عنوان یکی از عوامل مهم در بروز سرطان مطرح است. مشاوره تغذیه به منظور پیروی از یک رژیم غذایی مناسب، می‌تواند در کاهش خطر عود مجدد یا ابتلا به سرطان موثر باشد. خدمات این واحد شامل ارائه مشاوره تغذیه به بیماران در دوران شیمی‌درمانی، پرتو‌درمانی، نقاهت بیماری و همچنین ارائه مشاوره تغذیه به خانواده بیماران در راستای کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌باشد.