اعضای تیم مراقبت تسکینی چه کسانی هستند؟

تیم مراقبت های تسکینی، یک تیم چند رشته ای است. یعنی از آنجا که در زمینه های مختلف جسمی، روانی، عاطفی، معنوی و اجتماعی از بیماران و خانواده آنها حمایت می کند، متخصصان زیادی برای ارائه ی این خدمات با هم همکاری می کنند.

هرچند خیلی وقت ها، تیم ارائه دهنده ی مراقبت های تسکینی، همان تیم اصلی درمان، شامل متخصص سرطان (انکولوژیست) و پرستاران است، اما این تیم قادر به پاسخگویی تمامی نیاز های بیمار نیستند. از طرف دیگر متخصصین و تیم طب تسکینی نیز جایگزین متخصص سرطان (انکولوژیست) و تیم معالج شما نیستند؛ بلکه این دو گروه با همکاریِ هم تلاش می کنند تا با برآوردن نیاز ها و خواسته های شما، سلامت و آرامش‌تان را تامین کنند.

کسانی که در ارائه ی مراقبت های تسکینی نقش دارند را می توان به سه گروه تقسیم کرد:

1. اعضای تیم طب تسکینی؛ 2. اعضای تیم مراقبت های روانی – اجتماعی؛ 3. اعضای تیم پشتیبانی و اداری

اعضای تیم طب تسکینی شامل انکولوژیست، پزشک طب تسکینی، پرستاران طب تسکینی و دیگر پرستاران با تخصص های خاص، فیزیوتراپ، کاردرمانگر، مشاور تغذیه و روانپزشک می شود. ممکن است افراد دیگری نیز با تخصص های گوناگون در صورت نیاز به این تیم اضافه شوند. افرادی مثل متخصص درد، متخصص اورژانس، لنفوتراپیست و گفتار درمان.

 انکولوژیست:

اُنکولوژیست (که به او اُنکولوژ هم گفته می شود) پزشک متخصص در درمان سرطان (وهمچنین بیماری های خونی) می باشد. معمولا انکولوژیست مدیریت تیم درمانی را بر عهده دارد. او مسئول تعیین روش درمان، نوع داروها، میزان آنها و برنامه ی درمانی شماست. همچنین ممکن است در مورد روند درمانی شما با متخصص طب تسکینی، متخصص درد، روانشناس و دیگر متخصصان مشاوره کند یا شما را به ایشان ارجاع دهد.

پزشک طب تسکینی:

پزشک طب تسکینی ممکن است یک پزشک عمومی یا یک متخصص بیماری های داخلی باشد یا دارای تخصص دیگری باشد. او دوره های تخصصی مراقبت های تسکینی و کنترل علائم و عوارض را گذرانده  در این زمینه مهارت کسب کرده است. وظیفه ی پزشک طب تسکینی در تیم مراقبتی و درمانی، ارزیابی مداوم شما، تعیین مراقبت های مورد نیاز، برنامه ریزی برای ارائه ی مراقبت های تسکینی و کمک به بهبود علائم و عوارض جانبی شماست. او در صورت نیاز، شما را برای دریافت خدمات گوناگون تسکینی، به بخش های مختلف ارجاع دهد. علاوه بر این، یک پزشک طب تسکینی، وظیفه ی کنترل تیم های مراقبت در منزل و برنامه ریزی برای اعزام آن را برای هر بیمار بر عهده دارد.

پرستاران طب تسکینی و دیگر پرستاران با تخصص های خاص:

پرستاران طب تسکینی به مدیریت درد و سایر علائم کمک می کنند. از میان اعضای تیم، معمولا پرستاران بیشترین ارتباط نزدیک را با بیمار دارند و بنابرین یکی از رابط های اصلی شما با بقیه ی اعضای تیم مراقبتی هستند. اگر شما خدمات طب تسکینی را در منزل دریافت می کنید، پرستاران بطور منظم شما را برای کنترل علائم‌تان ویزیت کرده و مطمئن می شوند که نیاز های شما برآورده شود. بعضی از پرستاران دارای تخصص هایی خاص مانند درمان زخم بستر هستند.

متخصص درد:

متخصص درد، در یافتن علت درد و درمان آن مهارت دارد. پزشک متخصص درد ممکن است دارو تجویز کنند، شما را به دیگر متخصصان ارجاع دهد و یا اقداماتی عملی برای تسکین درد شما انجام دهد. با این حال ممکن است که انکولوژیست یا پزشک طب تسکینی، بدون ارجاع شما به متخصص درد، خود قادر به کنترل درد شما باشند.

مشاور تغذیه:

مشاور تغذیه برای تدوین یک رژیم غذاییِ اختصاصی، متناسب با شرایط بیماری و نیاز هایتان به شما کمک می کند. همچنین او می تواند شما را در زمینه چالش های تغذیه ای مانند تهوع و کاهش اشتها کمک کند. مشاور تغذیه، در خصوص مصرف مکمل ها نیز شما را راهنمایی می کند.

فیزیوتراپ، کاردرمانگر:

فیزیوتراپ بیمار را برای حفظ توان حرکتی و ارتقای آن کمک می کند. وظیفه ی فیزیوتراپ، تدوین برنامه های ورزشی برای حفظ و بهبود قدرت جسمانی شما در طول درمان و بعد از پایان دوره ی درمان است. کاردرمانگر (کاردرمان) بر بهبود توانایی بیمار برای انجام کارهای روزانه و خصوصا در قسمت حرکات بالاتنه تمرکز دارد، تا به او در عدم وابستگی به دیگران و حفظ استقلال خود برای کار های روزمره‌اش کمک کند.

لنفوتراپیست:

بعضی انواع سرطان ها و جراحی هایی که با هدف درمان آن ها انجام می شوند، باعث می شوند که مایع لنف در اندام هایی مانند دست و پا تجمع کند. تجمع لنف باعث متورم شدن اندام می شود و باعث می شود بیمار نتواند به راحتی از آن اندام استفاده کند. لنفوتراپیست با انجام ماساژهای تخصصی و آموزش بعضی تمرینات، به بیمارانی که مایع لنف در اندام های مختلف ایشان تجمع کرده (به اصطلاح دچار لنفْ اِدِم شده اند)، کمک می کند تا شرایط طبیعی جسمی خودشان را بدست آورند.

2.اعضای تیم مراقبت های روانی اجتماعی

روانپزشک:

قرار گرفتن در شرایط سخت بیماری می تواند باعث ایجد فشار های روانی و ایجاد برخی بیمارای های روحی شود. از طرف دیگر، بعضی سرطان ها یا روش های درمانی بر روی عملکرد دستگاه عصبی تاثیر می گذارند. این اثرات ممکن است خود را به صورت تغییر در خُلق، مشکلات شناختی یا دیگر اختلالات عصبی نشان دهد. به علاوه ممکن است کسی از قبل به بیماری های روانی دچار باشد. معمولا روبرو شدن با شرایط پیچیده ی روحی که در پی ابتلا و درمان سرطان به وجود می آید، می تواند موجب تشدید بیماری های روحی قبلی بشود. روانپزشکان ضمن تشخیص این مشکلات، با تجویز دارو، سعی می کنند این اختلالات عملکردی را درمان کنند

روانشناس:

روانشناس (خصوصا روانشناس سرطان)، در سراسر دوره ی بیماری، از زمان تشخیص، دوره ی درمان و حتی پس از آن، بیمار و خانواده را در مواجهه با چالش های روانی و عاطفی همراهی می کند و به ایشان برای انطباق یافتن با شرایط بیماری، کمک می رساند. او بیمار را برای برقراری ارتباطی بهتر با خانواده، تیم مراقبتی و دیگر اطرافیان‌شان یاری می کند. روانشناسان همچنین به اعضای خانواده، در روبرو شدن با سوگ عزیزان خود و گذر از این دوران کمک می کنند.

روانشناس کودکان:

این افراد، در زمینه ی کمک به کودکان تخصص دارند. آنها به کمک دانش تخصصی خود در زمینه ی کودکان، به آنها کمک می کنند با شرایط مربوط به بیماری و دوره ی درمان بهتر کنار بیاییند. آنها همچنین به کودکانی که پدر، مادر یا خواهر و برادرشان بیمار شده اند، در طول این تجربه کمک می کنند کمک می کنند.

مددکار اجتماعی:

مددکار اجتماعی برای حفظ و بهبود منزلت و رفاه اجتماعی شما به شکل های مختلف تلاش می کند. بررسی نیازهای گوناگون، مشاوره دادن، معرفی شما به نهاد های حمایتی، کمک به حل مسائل خانواده و حمایت از بیمار در چالش های معیشتی، حقوقی و امثال آن، مثال هایی از این تلاش هاست.

مراقب معنوی:

مراقب معنوی، آموزش دیده است که به نگرانی های بیمار و خانواده ی او، بخصوص در مورد مفاهیمی مانند «بودن»، اختیار، مرگ، بازتاب اعمال، خیر و شر، ثواب و گناه، سرنوشت انسان و مانند آن ها پاسخ دهد، او ممکن است یک روحانی (با تحصیلات حوزوی) یا یک کارشناس در زمینه ی الهیات یا مسائل مذهبی باشد. به علاوه، روحانیان بیمار را در مورد مسائل دینی و احکام راهنمایی می کنند.

مشاور ژنتیک:

مشاور ژنتیک به نگرانی های اعضای خانواده ی بیمار در مورد ابتلای خودشان به سرطان، بر مبنای شواهد علمی پاسخ می دهد. مشاور ژنتیک با بررسی سابقه ی خانوادگی شما برای انواع بیماری ها، از جمله سرطان، ریسک ابتلای شما را برای ابتلا به آن ها ارزیابی می کند و در صورت نیاز شما را برای انجام آزمایشات ژنتیک ارجاع می دهد تا از ابتلای دیگر اعضای خانواده پیشگیری کنند.

3.اعضای تیم پشتیبانی و اداری

مسئول پذیرش:

وقتی برای دریافت یک خدمت یا برای تشکیل پرونده به مکسا مراجعه می کنید، اولین کسی که با او روبرو می شوید، مسئول پذیرش است. مسئول پذیرش شما را در مورد انواع خدمات راهنمایی می کند و به سوالات مختلف شما پاسخ می دهد. او ارتباط شما را با ارائه دهندگان خدمات مختلف برنامه ریزی کرده، به شما نوبت می دهد و برای هماهنگی قرار هایتان با شما تماس می گیرد.

بایگان:

بایگان ها اطلاعات گوناگون مربوط به شما را ثبت می کنند تا کسانی که به شما خدمت ارائه می دهند، هر بار بتوانند به آخرین اطلاعات مربوط به شما دسترسی داشته باشند. این اطلاعات در عین اینکه خیلی دقیق ثبت می شوند اما به لحاظ امنیتی غیر قابل نفوذ هستند. به علاوه برای رعایت حریم خصوصی شما، هر کس تنها به مقداری از اطلاعات که به آن نیاز دارد دسترسی دارد.

مسئول پشتیبانی و اجرایی:

مسئول پشتیبانی وظیفه ی هماهنگ کردن تمامی افرادی که به نوعی در فرایند مراقبت از شما دخیل هستند را بر عهده دارد. این وظیفه ممکن است بین چند نفر تقسیم شود یا توسط یک نفر انجام شود. ممکن است در بعضی مراکز او را مسئول هماهنگی یا مدیر اجرایی هم بنامند.

مسئول فنی:

مسئول فنی وظیفه ی بررسی عملکرد همه ی کسانی را بر عهده دارد که در فرایند مراقبت از شما مشارکت می کنند. او رفتار حرفه ای، تسلط علمی و اخلاق‌مداری اعضای تیم تسکینی را بطور مستمر ارزیابی می کند و در قبال آن پاسخگوست. مسئول فنی مسئولیت رسیدگی به شکایات بیمار و خانواده را هم بر عهده دارد.

داوطلبان:

بسیاری از برنامه های طب تسکینی توسط داوطلبان اجرا می شود. داوطلبان برای کار های مختلفی آموزش دیده اند. آنها معمولاً کارهای ساده ای مثل انجام نظرسنجی از شما را انجام می دهند. با این حال بعضی از آن ها با توجه به تخصص و مهارت خود، خدماتی تخصصی مانند مراقبت های پزشکی ، پرستاری، انواع مشاوره، یا تهیه و تدوین مطالب آموزشی را بر عهده دارند.