مراقبت‌های حمایتی و تسکینی

سازمان جهانی بهداشت، کنترل سرطان را شامل 4 مرحله می‌داند:

1. پیشگیری، 2. غربالگری و تشخیص زودهنگام، 3. درمان و 4. مراقبت‌های تسکینی

 در ایران، از میان مراحل گوناگون کنترل بیماری سرطان، مراقبت‌های تسکینی کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این یعنی بیماران مبتلا به سرطان، قبل از آغاز درمان، در طول درمان، پس از بهبودی و حتی در صورت پیشرفت بیماری در فاز انتهای حیات، از حمایت پزشکی، روحی، معنوی و اجتماعی استانداردی بهره نمی‌برند.

مکسا اولین و بزرگترین ارائه دهنده‌‌ی مراقبت‌های تسکینی در ایران است که تمامی خدمات خود را برای همه‌‌ی بیماران بصورت رایگان ارائه می‌دهد.

مراقبت‌های تسکینی چیست؟

ابتلا به سرطان، معمولا با بروز علائمی مانند درد، تهوع و خستگی شدید همراه است و هرگونه درمان برای سرطان، ممکن است باعث عوارض جانبی شود. یکی از مهمترین خدمات مورد نیاز بیماران مبتلا به سرطان، جدا از نوع سرطانی که به آن مبتلا هستند، پیشگیری کردن از بروز و تسکین دادن این علائم و عوارض جانبی‌ست.

ارائه‌‌ی چنین خدماتی، به بیمار و خانواده‌‌ی او کمک می‌کند که از زمان تشخیص تا درمان و پس از آن، تا حد ممکن راحت تر باشند و از کیفیت زندگی بالایی بهره ببرند؛ خدماتی که به آن‌ها مراقبت‌های تسکینی می‌گوییم.

مراقبت‌های تسکینی، علاوه بر کنترل عارضه‌های جسمی، حمایت عاطفی، روانشناختی، اجتماعی و معنوی بیمار را نیز برعهده دارد. به علاوه، مراقبت‌های تسکینی نیاز‌های خانواده و مراقبین بیمار را هم مورد توجه قرار می‌دهد. این مراقبت‌ها محدود به خدمات بالینی نیستند بلکه شامل آموزش، مشاوره، حمایت، مراقبت از خانواده و مدیریت فرآیند بیماری هم می‌شود.

مراقبت‌های تسکینی در همه‌‌ی مراحل بیماری ارائه می‌شود. بنا‌بر‌این دریافت مراقبت‌های تسکینی بدین معنی نیست که درمان عادی بیمار، متوقف خواهد شد. اهداف درمان معمولا چیز هایی مثل کند کردن، متوقف کردن و یا محدود کردن رشد تومور سرطانی است؛ در حالی که هدف مراقبت‌های تسکینی، کاهش رنج و بهبود کیفیت زندگی شما است. به عبارت دیگر، طب تسکینی به شما کمک می‌کند که در طول درمان و بعد از آن زندگی رضایت‌مندانه‌تری داشته باشید و به خانواده و مراقبین‌تان این امکان را می‌دهد که در عین اینکه مراقب خودشان هستند مراقب شما هم باشند.

 تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که درمانِ معمول برای سرطان را همراه با مراقبت‌های تسکینی دریافت می‌کنند، عموما علائمی با شدت کمتر، کیفیت زندگی بهتر، و رضایت بیشتری از روند درمان خود دارند.

زمان مناسب برای آغاز مراقبت‌های تسکینی

بهترین زمان برای دریافت مراقبت‌های تسکینی، از لحظه‌‌ی احساس نیاز به چنین خدماتی شروع می‌شود و در تمامی مراحل بیماری ادامه می‌یابد. لحظه‌‌ی احساس نیاز، ممکن است زمان تشخیص بیماری یا زمان بروز عوارض جانبی درمان یا علائم آزار دهنده‌‌ی بیماری یا حتی وقوع اتفاقاتی باشد که در برنامه‌‌ی معمول درمان، توجهی به آنها نمی‌شود باشد. معمولا برای بیمارانی که جدیداً با سرطان پیشرفته تشخیص داده می‌شوند، پیشنهاد می‌شود که مراقبت‌های تسکینی در طی 8 هفته اول بعد از تشخیص آغاز شود.

برای آشنایی بیشتر با مراقبت‌های تسکینی می‌‎توانید به سوالات متداول مراجعه کنید یا با مکسا تماس بگیرید.