گردهمایی استانی موسسات نیکوکاری و نهادهای مردمی حامی بیماران مبتلا به سرطان با حضور موسسات خیریه مکسا، انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان مشهد و موسسه خیریه امدادگران عاشورا برگزار و در پایان این مراسم نیز دبیرخانه شبکه ملی سرطان شعبه مشهد تشکیل شد.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه نیکوکاری مکسا، علی اصغر یعقوبی، رییس هیات مدیره شبکه ملی سرطان، عصر شنبه در گردهمایی استانی موسسات خیریه و نهادهای مردمی حامی بیماران مبتلا به سرطان در مشهد، با اشاره به این موضوع که در حال حاضر ۶۰ انجمن و موسسه درمانی خیریه کشور عضو شبکه ملی سرطان هستند گفت: موسسات خیریه، بیماران نیازمند مبتلا به سرطان را با کمک‌های نیکوکاران تحت درمان و جراحی قرار می‌دهند.

آقای یعقوبی از سرطان‌های سینه، رحم‌ و روده بزرگ به عنوان شایع‌ترین انواع این بیماری و یکی از معضلات نام برد و گفت: غربالگری این سه بیماری در نیمه ماه جاری و در هفته مبارزه با سرطان در شهرهای بیش از ۵۰ هزار نفر با کمک موسسات خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان و دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام خواهد شد.

رییس هیات مدیره شبکه ملی سرطان، یکی از معضلات موسسات خیریه حامی بیماران مبتلا به سرطان را حذف ارز نیمایی برای خرید تجهیزات و قطعات دستگاه‌های پزشکی عنوان کرد و افزود: اگر مشگل ارزی این موسسات برطرف نشود متاسفانه بسیاری از آنها در سال آینده تعطیل خواهند شد.

وی در ادامه گفت: هزینه درمان بیماران مبتلا به سرطان بسیار زیاد است و سالانه ۱۶۰ هزار بیمار جدید نیز در کشور شناسایی می‌شوند.

یعقوبی خواستار تشکیل کارگروه حوزه درمان بیماران مبتلا به سرطان برای رایزنی با دولت و مجلس به منظور تامین ارز مورد نیاز موسسات خیریه درمانی شد.

ارائه خدمات حمایتی تسکینی رایگان از سوی مکسا

شایسته خو، نماینده موسسه نیکوکاری مکسا مشهد نیز در ادامه با تاکید بر اینکه این مرکز، اولین و بزرگ‌ترین ارائه دهنده خدمات تخصصی حمایتی و تسکینی رایگان به بیماران مبتلا به سرطان و خانواده آنان است، اظهار کرد: در حال حاضر این مرکز بزرگ‌ترین همکار نظام سلامت در موضوع مراقبت‌های حمایتی  تسکینی در کشور است و براساس تفاهم‌نامه این مرکز و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، ارائه این خدمات در سطح ملی برعهده این مرکز خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه مکسا آماده همکاری با کلیه موسسات خیریه حامی سرطان است، افزود: بیش از یک دهه است که مکسا در حوزه خدمات حمایتی تسکینی در شهرهای اصفهان، تهران، مشهد، کرمان، قم و کاشان به بیماران خدمات رایگان ارائه می‌کند.

در این گردهمایی مدیران موسسات خیریه حوزه درمان بیماران مبتلا به سرطان مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند و در پایان این مراسم دبیرخانه شبکه ملی سرطان شعبه مشهد با نمایندگی 3 نفر از اعضای موسسات خیریه مکسا، انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان مشهد و موسسه خیریه امدادگران عاشورا تشکیل شد.

لازم به ذکر است، هماهنگی بین موسسات عضو شبکه ملی سرطان و نیز پیگیری و رفع مشکلات پیرامون ارائه خدمات به بیماران مبتلا به سرطان و یکپارچگی خدمات ارائه دهنده هریک از این موسسات نیز از جمله ماموریت های این دبیرخانه عنوان شد.