آنفلوانزا چیست؟

آنفلوانزا یک بیماری است که توسط ویروس‌های آنفلوانزا ایجاد می‌شود. آنفلوانزا ممکن است باعث شود افراد سرفه کنند و گلو درد و تب پیدا کنند. همچنین ممکن است آب‌ریزش بینی، احساس خستگی، بدن درد، یا علائم ناخوشی دیگر در بیمار ظاهر شود. آنفلوانزا هر ساله ظاهر می‌شود و در آمریکا بیشتر در پائیز و زمستان شیوع دارد. مردم از هر رده سنی، از کودکان و بزرگسالان گرفته تا سالمندان، ممکن است آنفلوانزا بگیرند.

آیا مردم در آمریکا دچار آنفلوانزا می‌شوند؟

بلی ویروس های آنفلوانزا در سراسر جهان پخش می شوند. در آمریکا آنفلوانزا اغلب در ماه های پاییز و زمستان اتفاق می افتد. بسیاری از مردم هر ساله آنفلوانزا می گیرند. آنفلوانزا در قسمتهای دیگر دنیا نیز دیده می شود. اما زمانی از سال که آنفلوانزا بیشتر شیوع دارد برای مناطق مختلف متفاوت است.

  

آنفلوانزا چگونه شیوع پیدا می‌کند؟

مردمی که آنفلوانزا دارند ویروس را از طریق سرفه یا عطسه پخش می کنند. قطرات آب از طریق سرفه، عطسه یا به هنگام صحبت کردن می توانند به دهان و بینی افرادی که در اطراف بیمار هستند وارد شود. این قطرات ممکن است از طریق تنفس به ریه‌ها راه یابند. افراد ممکن است از طریق تماس دهان یا بینی خود بعد از تماس با یک چیز آلوده به ویروس، از قبیل دستگیره درب ها، میزها، یا دست کثیف شخص آلوده،دچار آنفلوانزا شوند.

چگونه بفهمید که آنفلوانزا گرفته اید؟

دو مورد از علامت‌های آنفلوانزا که کمتر دیده می‌شوند عبارتند از:

هر شخص مبتلا به آنفلوانزا ممکن است تمام علائم آنفلوانزا را هم زمان نداشته باشد. برخی افراد مبتلا به آنفلوانزا تب نخواهند داشت. اکثر افراد مبتلا به آنفلوانزا حتی بدون مراجعه به پزشک یا  مصرف دارو بهبود می‌یابند.

شدت بیماری در افراد مبتلا به آنفلوانزا چقدر است؟

برخی افراد خیلی مریض می شوند ولی دیگران خیر. اکثر افراد مبتلا به آنفلوانزا حتی بدون مراجعه به پزشک یا مصرف دارو بهبود می یابند. با این وجود، برخی افراد مبتلا به آنفلوانزا به شدت بیمار می شوند و ممکن است بمیرند. بسیاری از افرادی که به شدت بیمار می شوند بیش از 65 سال داشته یا مبتلا به یک بیماری مانند موارد زیر هستند: دیابت، بیماری قلبی، آسم، یا بیماری کلیه، یا حاملگی. کودکان زیر 5 سال نیز در معرض خطرات بیشتری هستند.

چه مدت یک شخص مبتلا به آنفلوانزا می‌تواند به افراد دیگر ویروس را انتقال دهد؟

اکثر افراد مبتلا ممکن است از یک روز قبل از بروز عوارض تا 5 الی 7 روز بعد از ظهور علائم، آنفلوانزا را شیوع دهند. افراد به شدت بیمار یا کودکان خردسال ممکن است آنفلوانزا را به مدت بیشتری شیوع دهند.

برای پیشگیری از بیماری چه کاری می‌توانم بکنم؟

برای مبارزه با آنفلوانزا، CDC این مراحل را توصیه می‌کند:

عادت‌های بهداشتی روزانه که برای حفظ سلامتی خود و دیگران می‌توانید انجام دهید:

 

*تب شما باید بدون استفاده از داروهای کاهش تب از بین برود. در خانه ماندن به این معنی است که شما نباید از منزل خود خارج شوید مگر برای تهیه دارو و مراقبت های پزشکی. تا جایی که ممکن است از دیگران فاصله بگیرید تا آنها را بیمار نکنید.

در فصل آنفلوانزا، آمادگی این را داشته باشید که ممکن است بیمار شوید و در آن صورت باید برای چند روز در خانه بمانید. مقداری دارو که نیازی به تجویز پزشک ندارد، شوینده های الکلی، دستمال کاغذی، و سایر مواد مورد نیاز را در دسترس داشته باشید تا مجبور نباشید برای تهیه آن از منزل خارج شوید. اگر به شدت ناخوش و یا به بیماری های دیگر مبتلا هستید، با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک تان به شما خواهد گفت که آیا باید تست آنفلوانزا بدهید، تحت درمان قرار گیرید یا به مراقبتهای دیگر نیاز دارید.

اگر یکی از اعضای خانواده من آنفلوانزا داشته باشد، آیا من می‌توانم سرکار بروم؟

افرادی که بیمار نیستند در صورتی که یکی از اعضای خانواده شان آنفلوانزا داشته باشد می توانند به سر کار بروند. کارهای ساده مانند شستشوی مرتب دست ها با صابون و آب گرم را در پیش بگیرید. اگر صابون و آب در دسترس ندارید، از شوینده های الکلی استفاده کنید. این اقدامات را انجام دهید تا از فرد مبتلا، آنفلوانزا نگیرید.

بهترین راه شستن دست‌ها برای اجتناب از آلودگی چیست؟

شستن دست ها اغلب کمک می کند تا میکروب ها به بدن شما نفوذ نکند. هنگام شستن دست ها:
• از صابون و آب گرم استفاده کنید.
• 15 تا 20 ثانیه بشویید.
اگر صابون و آب گرم در دسترس نبود، از مواد شوینده های الکلی استفاده کنید. اگر از شوینده های الکلی استفاده می کنید، دست های خود را آن قدر با پاک کننده های بهداشتی پاک کنید تا خشک شوند.

اگر شما یا فردی که می‌شناسید بیمار شده و یکی از علائم هشدار دهنده ذیل در او مشاهده می شود، درخواست مراقبت های پزشکی اضطراری کنید:
در کودکان:

در نوزادان:

شما باید همچنین دنبال این نشانه های هشدار دهنده نیز باشید: قادر به خوردن نیستند، در هنگام گریه کردن اشکی از چشمان آنها جاری نمی شود، و پوشک کمتری را نسبت به حالت عادی خیس می کنند.

در بزرگسالان:

آیا برای درمان آنفلوانزا دارویی وجود دارد؟

بلی. داروهای تجویز شده به نام داروهای ضد ویروسی می توانند آنفلوانزا را درمان کنند. اگر شما بیمارهستید، این داروها می توانند باعث شوند تا شما سریع تر خوب شوید و شدت آنفلوانزا را کاهش دهند. اکثر افراد مبتلا به آنفلوانزا بدون نیاز به مصرف این داروها خوب می شوند. ولی، اگر برای درمان بهکمک نیاز دارید، پزشک تان ممکن است برای شما داروهای ضد ویروس تجویز کند.

من مراقب بیمار مبتلا به سرطان هستم، برای پیشگیری از ابتلای بیمارم به آنفولانزا چه اقدامی لازم است انجام دهم؟

موارد پیشگیری از آنفولانزا برای افراد سالم و بیمار مبتلا به سرطان یکسان است.

*واکسیناسیون در بیماران مبتلا به سرطان حتما با نظر پزشک متخصص انجام شود.

اگر بیمار مبتلا به سرطان به آنفولانزا مبتلا شد چه اقدامی لازم است که انجام دهیم؟

1- به عنوان مراقب یک بیمار مبتلا به انفولانزا، دستهایتان را زیاد بشوئید.

2-داروهایش را به صورت منظم به او بدهید.

3- ستمال کاغذی و سطل را در دسترس بیمار قرار دهید که بعد از پاک کردن ترشحات با سرفه یا عطسه، دستمال را دور بندازد.

4- نکته مهم و پایانی اینکه مراقب علائم هشدار در بیمار باشید، در صورت مشاهده سریعا بیمار را به بیمارستان منتقل کنید.

در کودکان:

در بزرگسالان:

اداره بهداشت و خدمات انسانی آمریکا

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری