دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان سلامت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری  در سومین همایش طب تسکینی گفت: اجرای طرح مدیریت بهینه و جامع بیماران مبتلا به سرطان در قم الگویی مطلوب برای بهینه سازی مدیریت بیماری سرطان از مرحله پیشیگری تا درمان است .

دکتر مصطفی قانعی  با بیان اینکه چالش در حوزه سرطان بیشتر از چالش‌های حوزه سلامت است و در دنیا یک الگو و مدل خوب برای مدیریت بیماران مبتلا به سرطان وجود ندارد، اظهار داشت: ارائه طرح مدیریت بهینه و جامع بیماران مبتلا به سرطان یک الگو و مدل  موفق برای بیماران مبتلا به سرطان بوده و این طرح  آزمایشی برای مبتلایان به سرطان ریه و سینه در قم در حال اجراست.

وی اظهار داشت: امروزه باید به مقوله پیشگیری بیشتر توجه شود و هزینه کرد برای آن امری ضروری است .

دکتر قانعی گفت: خلاء برنامه ای  جامع که همراه با پرونده الکترونیکی بتواند از پیشگیری و سطح یک،  بیماری سرطان را پوشش دهد، همچنین مسیر ارائه خدمات را تا سطوح بعدی تشخیص و درمان  به شیوه ای علمی و تخصصی مدیریت کند،  در کشور کاملا به چشم می آمد و مکسا یک فرصت خلق کرد که چگونه به مدیریت بیماران مبتلا به سرطان ورود کنیم.

معاون رئیس جمهور افزود:  ارائه این مدل همراه با پرونده الکترونیک طراحی شده که در برخی موارد از پیشتازان این عرصه نظیر انگلیس هم جلوتر است، فرصتی مغتنم و مفید برای ارائه خدمات به بیماران مبتلا به سرطان است.

دکتر قانعی با بیان اینکه  نکته مهم، ایجاد ظرفیت برای حضور شرکت‌ها در مکساست، گفت: آنچه در مکسا اتفاق می‌افتد، می‌تواند تبدیل به بنیاد ارائه خدمت شود که دولت باید از این مؤسسه خرید خدمت کند.

مدیریت بیماران نیازمند کار تیمی است

در ادامه این همایش مدیر عامل مرکز کنترل سرطان ایرانیان گفت: این گردهمایی به همت دردمندان و با هدایت علمی افراد متخصص و فوق تخصص، اتفاق افتاده است.

وی افزود: مدیریت بهینه و جامع بیماران مبتلا به سرطان، نتیجه یک کار تیمی و مشارکت همگانی است.

جهانگیری ادامه داد:  مکسا از سال ۱۳۸۸ کارش را با همکاری وزارت بهداشت و ۱۰ دانشگاه‌های علوم پزشکی شروع کرد و تا امروز ۳۱ هزار و ۶۰۰ بیمار مبتلا به سرطان از مکسا خدمت گرفته‌اند.

جهانگیری با بیان این که  اکوسیستم مراقبت در مکسا هدف گذاری شده است، افزود: این اکوسیستم شامل مباحث گوناگون است.

وی افزود: برنامه جامع مدیریت سرطان قم، توسط مؤسسه مکسا و دانشگاه علوم پزشکی قم دنبال و اجرا شده است که هدف نهایی آن، کاهش بروز انواع سرطان است.

جهانگیری ادامه داد: ۱۲ اولویت برای اجرای برنامه جامع مدیریت سرطان قم در نظر گرفته شد.

وی افزود: برای اجرای برنامه جامع مدیریت سرطان قم، هیچ پولی به مکسا پرداخت نشده است.

جهانگیری تاکید کرد: اگر می‌خواهیم کار مدیریت شده در کشور انجام شود، باید همه پای کار باشند.

سرطان دومین علت مرگ و میر در کشور

حسن ابوالقاسمی فوق تخصص خون و سرطان کودکان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله نیز در این همایش گفت: سرطان، دومین علت مرگ و میر در کشور است و هزینه‌های آن در آینده افزایش خواهد یافت. زیرا، درمان‌های جدید، هزینه بر بوده و اگر این بیماری کنترل نشود، نظام سلامت را دچار بحران می کند.

وی با بیان اینکه ۲ درصد سرطان ها مربوط به کودکان است، اظهار داشت: اگر حمایت های موسسه محک نبود، در هزینه های درمانی این بیماران گرفتار می شدیم و ضرورت دارد بنیادهای خیریه در رابطه با این بیماری ها در کشور گسترش یابد.

ابوالقاسمی ادامه داد:  مکسا هم مثل محک عمل می‌کند و این موضوع باید با افزایش سواد سلامت مردم، مورد توجه قرار گیرد.

خیرین به میدان بیایند

در ادامه، دکتر محسن خالقیان رئیس بیمارستان فیروزگر گفت: هنوز افرادی هستند که دغدغه کمک و یاری به بیماران را دارند و بیمارستان فیروزگر هم آماده است در خدمت بیماران مبتلا به سرطان باشد.

وی افزود: مشکلات زیادی داریم که مجبوریم به سمت واگذاری بخش‌ها برویم و دلیل آن هم، تعرفه‌های غیرواقعی است.

خالقیان گفت: بخش مکسا در بیمارستان فیروزگر توسط خیرین ایجاد شده و درخواست من از خیرین این است که حتماً به بیمارستان ما نگاه ویژه ای داشته باشند.

ماندگاری بیماران مزمن در بیمارستان باعث کاهش خدمت می شود

علی آرش انوشیروانی متخصص خون و سرطان بالغین، افزود: مشکلات بیماران مبتلا به سرطان به قدری زیاد است که آنها را مستاصل می‌کند و نیاز دارند همه جانبه حمایت شوند.

وی گفت: بیمار از زمان ابتلاء به سرطان، باید حمایت شود تا زندگی او از هم نپاشد و این موضوع خیلی مؤثر است.

انوشیروانی ادامه داد: ماندگاری بیماران مزمن در بیمارستان، باعث کاهش خدمت به سایر بیماران می‌شود.

وی افزود: بیماران مبتلا به سرطان در کشور، خیلی نیازمند کمک هستند و باید مدلی داشته باشیم که بیمار آسیب نبیند.

در پایان  این همایش از مدل مدیریت بهینه و جامع بیماران مبتلا به سرطان و پرونده الکترونیک رونمایی شد.

در سومین همایش طب تسکینی که به بهانه روز جهانی طب تسکینی 6 آبان در آمفی تئاتر بیمارستان فیروزگر برگزار گردید، از دو کتاب زخم و مراقبت های حمایتی و تسکینی در کودکان مبتلا به سرطان رونمایی شد.

همچنین گرامیداشت یک دهه فعالیت بخش مکسا در بیمارستان فیروزگر و تقدیر از پرسنل بخش دیگر این همایش بود. /