درمان های هدفمند و فرد محوری که سالهاست در کشورهای دنیا برای بیماران مبتلا به سرطان انجام می شود، در ایران هنوز با چالش های فراوانی روبروست و تنها قشری خاص از بیماران به تأمین هزینه های آن قادر هستند.

به گزارش معاونت ارتباطات و جذب مشارکت های مردمی مؤسسه نیکوکاری کنترل سرطان ایرانیان(مکسا)، دکتر امینه واقفی متخصص پاتولوژی و مشاوره ژنتیک سرطان از آمریکا و سخنران کنگره بین المللی ژنومیکس، در این باره  گفت: یکی از چالش های موجود درمان هدفمند یا فرد محور، انجام تست های ژنتیکی است که خیلی گران تمام می شود و به علت وجود تحریم های موجود نمی توانیم از تکنولوژی های آن استفاده کنیم.

وی ناآگاهی از دانش جدید درمان سرطان برای تیم درمانی را از دیگر چالش ها در ایران   بر شمرد و افزود: از سوی دیگر چنین تست هایی خیلی شناخته شده نیستند و پوشش بیمه ای ندارند. در حالی که  تست های سرطان ارثی شناخته شده تر هستند و برخی بیمه های تکمیلی هزینه های آن را پوشش می دهند.

وی با اشاره به اهمیت پیشگیری و غربالگری در فامیل های سرطانی افزود: برای این افراد تشخیص زودهنگام سرطان مهم است، چون سرطان ارثی اصولا در سن های پایین اتفاق می افتد.

دکتر واقفی ادامه داد: مشکل دوم بحث دارویی درمان های هدفمند یا  ایمونوتراپی  است که در حال حاضر نوع ایمونوتراپی  ایرانی زاک آریاست که هر آمپول آن حدود 25 میلیون تومان است و بیمار باید هر سه هفته حداقل 2 آمپول تزریق کند و حداقل 6 ماه این روند را ادامه بدهد که واقعا هزینه سرسام آوری می شود.

وی افزود: هزینه تست سرطان های ارثی نیز بین 300 یورو است. اما هزینه درمان های هدفمند که روی بافت تومور انجام می شود و  10 برابر تکنیک پیچیده تری دارد، از 1500 یورو شروع می شود.

سخنران کنگره ژنومیکس با بیان اینکه  این شیوه درمان در آمریکا و اروپا  از سال ها  قبل پذیرفته شده است، اظهار داشت: درمان هوشمند و هدفمند از وقتی که بیماری به درمان و پروتکل های روتین جواب نمی دهد، شروع می شود و اگر هر چه  سن بیمار پایین باشد، شانس موفقیت درمان  تا 70 درصد افزایش می یابد.

این مشاوره ژنتیک با بیان اینکه درمان فرد محور سرطان یک درمان گروهی است، افزود: با این روش بهترین شیوه درمان برای بیمار انتخاب می شود.

وی  با بیان اینکه  داروهای درمان های فرد محور با داروهای شیمی درمانی متفاوت است، افزود: درمان هدفمند تارگت تراپی است که با شیمی درمانی های که به صورت پروتکل های رایج انجام می شود، تفاوت دارد. برخی تارگت تراپی ها در دسترس هستند، ولی یکسری در ایران موجود نیست، همچنین هزینه تارگت تراپی خیلی بالاست. در حالی که این روش درمانی روتین در کلینیک های بالینی دنیا انجام می شود.

این پاتولوژیست تأکید کرد: به دلیل مشکلات دسترسی و گرانی دارو درمان فرد محور سرطان در ایران محدود شده است به طبقه خیلی خاص که از عهده مخارج آن بر می آیند، ولی در خارج ایران حتی در ترکیه این تست ها روتین انجام می شود و در پوشش بیمه قرار دارند.

گفتنی است، کنگره بین المللی ژنومیکس سرطان13 تا 15 اردیبهشت در سالن اجلاس سران برگزار شد و بخش مسئولیت پذیری اجتماعی این کنگره را خیرین سلامت، مؤسسه نیکوکاری کنترل سرطان ایرانیان(مکسا) و شبکه ملی سرطان بر عهده داشتند./