همایش طب تسکینی

17 مهرماه برگزار می شود:

«نخستین همایش مراقبت‌های حمایتی و تسکینی در حوزه سرطان»

همایش مراقبت‌های حمایتی و تسکینی در حوزه سرطان، هم‌زمان با گرامی‌داشت و روز جهانی طب تسکینی مصادف با هفدهم مهر ماه، برگزار خواهد شد.

هنگام بروز و ظهور هر بیماری، مهم‌ترین سوالی که مطرح می‌شود چگونگی کاهش درد و عوارض در بیماران است. به‌خصوص درباره بیماران مبتلا سرطان که به‌هنگام ابتلا به بیماری نه تنها خود، بلکه تمام خانواده و اطرافیان وی نیز درگیر شرایط بیمار می‌شوند.

همین موضوع باعث شد تا در سال 1990 میلادی سازمان بهداشت جهانی مبحثی را به‌نام طب تسکینی (palliative care) را مطرح کرد تا بیماران مبتلا به سرطان و بیماری‏‌های سختی که به درمان‏‌های بهبود دهنده جواب نمی‏‌دادند، دیگر به حال خود رها نمی‏‌شدند و با طب تسکینی مراقبت‏‌هایی برای کنترل درد، ناراحتی‏‌های روان‌شناختی، روانی، اجتماعی، مذهبی و… بیماران انجام شد و دردها و آلام بیمار و خانواده‌‏‌اش کاهش یافت. زیرا برخی بیماران در مرحله‏‌ای قرار می‏‌گیرند که نه درمان‏‌های بهبود‌دهنده روی آنها تاثیر می‏‌گذارند و نه بیمار و خانواده‏‌اش تاب و توانایی تحمل درد و رودررویی با بیماری را دارند. 

در چنین شرایطی وجود پزشکان و تیم‌های مراقبان سلامت در کنار بیمار هم به جهت تسکین علائم بیماری و هم مشکلات مالی اهمیت طب تسکینی را بیش از پیش نمایان می‌کند و با حمایت و تحت پوشش قرار دادن همه این مشکلات، سعی در بهبود شرایط دارد.

در همین راستا، همایش « مراقبت‌های حمایتی و تسکینی در حوزه سرطان» به همت موسسه نیکوکاری مکسا به عنوان اولین و بزرگترین موسسه نیکوکاری خدمات تخصصی طب تسکینی در ایران و سازمان نظام پزشکی ایران در 17 مهرماه، روز جهانی «طب تسکینی» با حضور دکتر محمد جهانگیری – معاون فنی سازمان نظام پزشکی، مدیرعامل موسسه نیکوکاری و کنترل سرطان ایرانیان(مکسا)، دکتر جان بابایی – معاون درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دکتر مهدی شادنوش – سرپرست مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سایر اساتید و صاحب‌نظران در این حوزه برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است شنبه 17 مهرماه همزمان با گرامی‌داشت روز جهانی «طب تسکینی» این رویداد در محل مرکز همایش‌های سازمان نظام پزشکی ایران برگزار خواهد شد.