نقش شما در مراقبت‌های حمایتی و تسکینی

دسترسی به مراقبت‌های حمایتی و تسکینی، در هر سن و در هر مرحله از بیماری حقی مسلم برای همۀ کسانی است که به آن احتیاج دارند. وجود مراقبت‌های حمایتی و تسکینی، کیفیت زندگی بیمار و مراقبین او را به طرز چشمگیری ارتقاء می‌دهد. همچنین کیفیت مرگ مبتلایان به بیماری‌های پیشرفته را بهبود می‌بخشد. مراقبت های حمایتی و تسکینی وابسته به همکاری اعضای مختلف کادر سلامت است و فقط با مشارکت آن‌ها است که دسترسی به مراقبت‌های حمایتی و تسکینی برای همه ممکن خواهد بود.

کادر سلامت، کسانی هستند که در زمینۀ درمان بیماری‌ها، مراقبت از سلامت جامعه و ارتقای آن، طیف گسترده‌ای از خدمات را ارائه می‌دهند. پزشک، پرستار، فیزیوتراپ، کار درمان، گفتار درمان، داروساز، مشاور تغذیه، روانشناس، مددکار اجتماعی و بسیاری افراد دیگر، کادر سلامت را تشکیل می‌دهند.

همکاری در مراقبت های حمایتی و تسکینی

افراد زیادی هستند که امکان استفاده از مراقبت های حمایتی و تسکینی را به بیمار و خانوادۀ او فراهم می‌کنند. برخی از آن‌ها، مراقبت های حمایتی و تسکینی را به عنوان کار دائم خود انتخاب می‌کنند در حالی که بسیاری دیگر، به عنوان قسمتی از فعالیت حرفه‌ای خود به آن می‌پردازند.

احتمالا شما نیز در حرفۀ خود، به افرادی که به مراقبت های حمایتی و تسکینی نیاز دارند کمک می‌کنید. آن‌ها افرادی هستند که به یک بیماری صعب العلاج مبتلا هستند یا از چنین کسی مراقبت می‌کنند. آن‌ها به نوعی با عوارض جسمی، روانی و یا اجتماعی بیماری روبرو هستند و شما آن‌ها را برای رهایی از عوارض، و نه علاج بیماری، یاری می‌دهید.

نقش متخصصین

در کشور‌هایی که نظام سلامت پیشرفته‌ای دارند، مراقبت های حمایتی و تسکینی، در خدمات درمانی ادغام شده و با مشارکت تخصص‌های مختلف (پزشکی و پیراپزشکی، روانشناسی، مددکاری اجتماعی و مراقبت معنوی) از طریق مراکز درمانی، دردسترس همۀ بیماران و خانواده‌های ایشان قرار دارد.

متاسفانه مراقبت های حمایتی و تسکینی در ایران هنوز در نظام سلامت ادغام نشده و بصورت استاندارد از طریق مراکز رسمی به بیماران ارائه نمی‌شود. در ایران، مکسا پیشگام توسعۀ مراقبت های حمایتی و تسکینی و اولین و بزرگترین مرکزی است که این خدمات را به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌دهد.

توسعۀ مراقبت های حمایتی و تسکینی و قرار دادن آن در دسترس همه، ضرورتی است که رضایت و کیفیت زندگی بیماران و خانواده‌هایشان را بهبود می‌بخشد. شاید شما پیش از این هم مراقبت های حمایتی و تسکینی را در اختیار بیماران و خانوادۀ ایشان قرار می‌داده اید اما اگر می‌خواهید در تامین رفاه بیماران تقش پررنگ تری داشته باشید، در اینجا برای شما راهکار‌هایی داریم.

بیماران خود را به مکسا ارجاع دهید.

اگر در یکی از شهرهایی که مکسا در آن‌ها شعبه دارد فعالیت می‌کنید، می‌توانید بیماران خود را به مکسا ارجاع دهید. مکسا خدمات خود را در اختیار تمامی بیماران مبتلا به سرطان قرار می‌دهد. تمامی خدمات مکسا رایگان هستند.

در مکسا آموزش ببینید.

شما می‌توانید مراقبت های حمایتی و تسکینی را بصورت موردی یا تخصصی به مراجعانتان ارائه دهید تا سهمی مهم در توسعۀ این خدمات ایفا کنید. اما برای ارائه دادن مراقبت‌های تخصصی حمایتی و تسکینی، به آموزش نیاز دارید. مکسا این آموزش‌ها را در قالب برنامه‌های مختلف و بصورت دوره‌ای برگزار می‌کند. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

از متخصصان مکسا کمک بگیرید.

اگر در ارائۀ مراقبت های حمایتی و تسکینی و کنترل علائم، عوارض یا شرایط بیمارِ خود نیاز به مشاوره داشته باشید می‌توانید با مرکز راهنمایی و پاسخگویی مکسا ارتباط برقرار کنید.

داوطلب مکسا باشید.

شما می‌توانید به جمع داوطلبان مکسا بپیوندید و مراقبت های حمایتی و  تسکینی را به عنوان عضوی از مکسا به بیماران مبتلا به سرطان ارائه دهید.

دسترسی به مراقبت های حمایتی و تسکینی را توسعه دهید.

شاید شما علاقه داشته باشید تا تخصص خود را برای کمک به بیمارانی که در محل فعالیت شما به مراقبت های حمایتی و تسکینی نیاز دارند به کار ببندید. مکسا آماده است تا تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذارد.

در راه‌اندازی مراکز جدید با مکسا همکاری کنید.

اگر مایل هستید تا یک مرکز مراقبت های حمایتی و تسکینی در محل فعالیت خود راه اندازی کنید یا به مکسا در راه اندازی شعبه‌ای جدید کمک کنید، همین حالا با ما تماس بگیرید تا با کمک هم دست به کار شویم.