پیشگیری از سرطان

اگر یک نفر در خانوادۀ شما به سرطان مبتلا شده باشد، خیلی زود ممکن است نگرانی هایی شبیه به این به سراغ شما بیاید که «آیا من و دیگر اعضای خانواده‌ام هم در معرض ابتلا به سرطان قرار داریم؟» یا اینکه «آیا سرطان ارثی است؟»  یا «چه چیزی می‌تواند از ابتلای بقیه به سرطان جلوگیری کند؟» یا حتی اینکه «آیا این بیماری واگیردار است؟». ما، در مکسا، خیلی خوب این نگرانی‌ها را درک می کنیم و البته راه حل‌های خوبی هم برای پاسخ به آن‌ها داریم.

آموختن دربارۀ ماهیت سرطان و اینکه چطور به وجود می‌آید، می‌تواند نقش مهمی در کاستن از این نگرانی‌ها ایفا کند. با در پیش گرفتن سبک زندگی سالم و شناختن و دوری کردن از عواملی که ممکن است احتمال ابتلا به سرطان را بیشتر کند، می‌توانیم از ایجاد بسیاری از موارد بیماری پیشگیری کنیم. البته هنوز بخشی از سرطان‌ها علت مشخصی ندارند یا به خاطر عواملی – مانند افزایش سن – به وجود می‌آیند که دوری از آن‌ها اجتناب ناپذیر است. از این رو، در کنار پیشگیری، انجام آزمایشات دوره‌ای (که اصطلاحاً به آن‌ها غربالگری گفته می‌شود) و تلاش برای تشخیص زودهنگام سرطان، از مهم‌ترین راه‌های مقابله با سرطان است. اما از طرف دیگر، با گسترش شایعات، مطالب غیرعلمی و توصیه‌های غیرقابل اعتماد – که باعث ایجاد نگرانی و سردرگمی می‌شود، لزوم وجود منابع قابل اعتماد برای به دست آوردن چنین اطلاعاتی بیش از قبل احساس می‌شود.

مکسا با ارائۀ خدماتی مانند مشاورۀ پیشگیری، هدفِ آگاهی بخشیِ علمی را درباره سرطان و راه‌های مقابله با آن دنبال می‌کند. ما در مکسا تلاش می‌کنیم  اطلاع رسانی درباره پیشگیری از سرطان را، نه تنها برای خانواده‌هایی که عضوی از آن‌ها این بیماری را تجربه کرده است، بلکه به تمام  جامعه گسترش دهیم.

 از سوی دیگر، در حالی‌ که تنها 5 تا 10 درصد  موارد ابتلا به سرطان جنبۀ ارثی دارد، می توان با انجام مشاوره ژنتیک، خانواده‌هایی که احتمال ابتلای‌شان به سرطان، نسبت به دیگر افراد جامعه بیشتر است را شناسایی و با انجام مداخلات پزشکی، ریسک ابتلای آن‌ها را تا حد بسیار زیادی کاهش داد. در مشاوره ژنتیک، پس از دریافت اطلاعات و سوابق دقیق هر خانواده، ممکن است آزمایشاتی تجویز شود که به کمک آن، می توان ژن آسیب دیده (ژنی که می‌تواند در آینده باعث ایجاد سرطان شود) را تعیین نمود و مشخص کرد  در کدامین اعضای خانواده وجود دارد. این اطلاعات، به پزشک کمک می کند  لزوم و نوع مداخلات پیشگیرانه را معین کرده و افراد حاملِ جهش را به  متخصصْ معرفی کند. مکسا، ارائه مشاوره ژنتیکِ تخصصی سرطان را بخشی از رسالت خود در حمایت از خانوادۀ افراد مبتلا به سرطان می‌داند.