مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت از اجرایی شدن طرح  مدیریت بهینه و جامع بیماری سرطان در کشور خبر داد.

به گزارش معاونت ارتباطات و جذب مشارکت های مردمی مکسا، دکتر کوروش اعتماد در بازدید از بخش های مختلف کلینیک تخصصی سرطان استان قم در بیمارستان شهید بهشتی با خرسندی از اجرای موفقیت آمیز طرح مدیریت بهینه و جامع بیماری سرطان گفت: با اجرای این طرح  صف انتظار درمان سرطان پستان در شهر قم به صفر رسیده است.

وی  اقدامات موسسه کنترل سرطان ایرانیان(مکسا) را در طرح مدیریت بهینه  از غربالگری و تشخیص به موقع تا درمان و مراقبت های حمایتی و تسکینی الگو دانست و  افزود: یکی از اهداف  ما برای حضور در قم چگونگی محقق شدن این دستاورد ارزشمند است و تلاش داریم آن را به الگویی کشوری تبدیل کنیم.

در این بازدید که دکتر لیلا مؤدب شعار رئیس اداره سرطان وزرات بهداشت نیز حضور داشت، دکتر دالوندی مدیر مکسای قم روند ارجاع بیمار را از مراکز سلامت به مکسا تشریح کرد.

وی افزود: مکسا پل ارتباطی سطح 1 به سطح 2 درمان است یعنی پس از تشخیص، بیمار رها نمی شود و از ابتدای مسیر درمان مراقبت های حمایتی و تسکینی را دریافت می کند.

دکتر دالوندی اظهار داشت: خدمات حمایتی و تسکینی مکسا شامل پزشکی، پرستاری، مشاوره، تغذیه، تأمین تجهیزات و مراقب معنوی می شود که به بیماران مبتلا به سرطان و خانواده های آنان رایگان ارائه می شود.

طرح مدیریت بهینه و جامع بیماری سرطان سال گذشته با همکاری مکسا و دانشگاه علوم پزشکی قم آزمایشی در شهر قم به اجرا  در آمده است. طی این مدت بیش از 25 هزار نفر غربالگری سرطان پستان و کلورکتال شدند. خوشبختانه بیش از 95 درصد این افراد بعد از بررسی سالم تشخیص داده شدند، اما نمونه ‏های مثبت که کمتر از 5 درصد بودند، در مسیر تشخیص تا درمان رها نشدند و با پیگیری مکسا و اقدامات دانشگاه علوم پزشکی قم این بیماران در زمان طلایی تشخیص، در چرخه درمان قرار گرفتند./