تشخیص مولکولی و درمان هدفمند و شخصی سازی شده بر اساس پروفایل ژنتیکی بیمار بهترین راه مؤثر شناخته شده در دنیا برای درمان بیماری سرطان است.

به گزارش معاونت ارتباطات و جذب مشارکت های مردمی مؤسسه نیکوکاری کنترل سرطان ایرانیان(مکسا)، دکتر سیدجواد مولا متخصص ژنتیک و دبیر علمی کنگره بین المللی ژنومیکس از آخرین دستاوردهای برگزاری این کنگره خبر داد و گفت: در حال حاضر شیوه درمان 70 درصد بیمارانی که شیمی درمانی می شوند بی فایده است و تنها 30 درصد بیماران به شیمی درمانی پاسخ می دهند.

دبیر علمی کنگره بین المللی ژنومیکس افزود: در حال حاضر برای درمان هر سرطان چندین دارو  وجود دارد  که اغلب پزشکان به طور  غیرهدفمند این داروها  را برای بیماران تجویز می کنند، که در مواردی حتی اثرات بدتری بر روند درمان خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه تنها راهکار مؤثر درمان بیماران مبتلا به سرطان در حال حاضر در دنیا تشخیص ملکولی و درمان شخصی سازی شده برای هر بیمار است، توضیح داد: بیش از 20 هزار ژن در بدن هر انسانی وجود دارد  که مسئولیت آنها تولید پروتئین هایی است که  ظاهر و عملکرد سلول ها را مشخص می کنند  اگر در اطلاعات  ژنتیکی بدن جهشی اتفاق بیفتد، باعث عملکرد نامناسب پروتئین ها می شود که در نهایت منجر به ابتلا به سرطان خواهد شد.

وی با بیان اینکه در هر بیمار  مبتلا به سرطان مجموعه ای چندتایی از  این جهش ها  اتفاق می افتد، افزود: بر اساس این جهش ها پروفایلی به دست می آید که تعداد و نوع جهش ها  را مشخص می کند که اطلاعات آن در هر بیماری متفاوت خواهد بود.

این متخصص ژنتیک گفت: در کشورهای پیشرفته به ویژه آمریکا با توجه به اینکه چه ژنی دچار آسیب شده و چه پروتئینی عملکردش بهم ریخته است،  داروهای مختلف و درمان های هدفمند با شیوه درمانی کاملا شخصی ارائه  می کنند.  یعنی هر بیماری می تواند داروی خاص خود را بگیرد و  اینطور نیست  که یک دارو  به تمام  بیماران تجویز  شود.

وی افزود: در حال حاضر پنج سال است که در آمریکا این تکنیک برای بیماران مبتلا به سرطان اجرا می شود و آنان توانسته اند با این روش آمار مرگ و میر ناشی از سرطان را 33 درصد کاهش دهند.

دکتر مولا با بیان اینکه در ایران تنها چند آزمایشگاه تکنولوژی تهیه پروفایل ژنتیکی را دارند، اظهار داشت: تنها برخی انکولوژیست ها با این مراکز ارتباط دارند و بیماران را به این آزمایشگاه ها ارجاع می دهند.

دبیر علمی کنگره ژنومیکس گفت: با وجودی که هزینه تهیه پروفایل بیماری پوشش بیمه ای ندارد، و نسبتا بالاست، اما در نهایت باعث صرفه جویی در کل هزینه های درمان می شود.

25 تریلیون دلار هزینه سرطان در دنیا

دکتر مولا در ادامه با اشاره به بدتر شدن وضعیت سرطان در دنیا و  هزینه سرسام آور آن  گفت: حدود 25 تریلیون دلار هزینه سرطان در دنیاست که رقم  بسیار بالایی است و حتی کشورهای پیشرفته توان بدوش کشیدن آن را ندارند و  به همین دلیل سراغ پیشگیری رفته اند و برای دخانیات که عامل اصلی سرطان است، مالیات های سنگین در نظر گرفته اند و با تبلیغات و هشدارهایی که به جامعه می دهند مصرف دخانیات را کاهش داده اند.

وی با انتقاد از اینکه بیمه ها برای پیشگیری و غربالگری برنامه ای ندارند، افزود: سازمان های مردم نهاد و خیریه ها در دنیا به موضوع غربالگری و پیشگیری ورود کرده اند.

دبیر علمی کنگره ژنومیکس بیان کرد: سرطان یک بیماری ژنتیکی است که عوامل محیطی نیز می تواند آن را تسهیل کند در حالی که با سبک زندگی سالم می شود 30 درصد از ابتلا به سرطان پیشگیری کرد.  

ایران رتبه اول سرطان دستگاه گوارش در دنیا

دکتر مولا ابتلا به سرطان دستگاه گوارش در کشور را نگران کننده دانست و گفت: سرطان معده و روده بیشترین درصد ابتلا در کشور را دارد که علت آن مصرف بی رویه آنتی بیوتیک هاست که باعث می شود سلول ها  استعداد بیشتری برای سرطان زایی پیدا کنند.

وی با بیان اینکه در شمال ایران سرطان معده درصد بالایی دارد، افزود: همچنین استان گلستان رتبه یک  جهانی سرطان مری  را از آن خود کرده که دلیل آن خوردن چای داغ است.

 دکتر مولی ادامه داد: سرطان بیماری کهنسالی است و جوامعی مثل ایران که به سمت پیری می رود  بزودی  با انباشت سرطان مواجه خواهند شد.

وی افزود: آمار سرطان در ایران سالانه به  130 هزار نفر می رسید که در حال رسیدن به 160 هزار نفر است.  این آمار با وجودی که از نرم جهانی پایین تر است، اما نسبت به قبل در حال افزایش است.

دکتر مولا با بیان اینکه در شرایط ایده ‏آل و سالم بودن محیط و تغذیه  ماکزیمم 50 درصد شانس ابتلا به سرطان کم می شود، درباره اهداف برگزاری کنگره ژنومیکس گفت:  هدف اصلی برگزاری این کنگره ارتقای  دانش سرطان در زمینه  تشیخص زودهنگام و درمان سرطان در حد استاندارهای جهانی و تشکیل شبکه ای از محققان، پزشکان، خیرین سلامت، شرکت های حوزه سرطان و استارتارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان است.

دبیر علمی ژنومیکس با بیان اینکه کنگره بر اساس نسل 4 دانشگاهی طراحی شده است، بیان کرد: دانشگاه های نسل یک آموزشی، نسل دوم پژوهشی، نسل سوم کار آفرینی و نسل 4 دانشگاه های مسئولیت پذیری اجتماعی هستند که نیازهای جامعه را شناسایی و برطرف می کنند که متأسفانه تاکنون در کشور مان چنین دانشگاه هایی در حوزه سرطان نداشته ایم و کنگره ژنومیکس را بر اساس نسل 4 طراحی کرده ایم.

بنا به این گزارش،  25 انجمن علمی در قالب کنسرسیوم ، 12 استارتاپ حوزه سرطان، بیمه های سلامت، مراکز درمانی و خیرین حوزه سلامت در این کنگره حضور خواهند داشت  تا تحقیقات و توسعه روش های جدید تشخیص مولکولی و درمان هدفمند را نهادینه  کنند.

بخش  مسئولیت پذیری اجتماعی این کنگره را نیز خیرین سلامت، مؤسسه نیکوکاری کنترل سرطان ایرانیان (مکسا)، شبکه ملی سرطان و محک به عهده گرفته اند.

برای حضور در این کنگره 2500 پزشک، دانشجو و محقق ثبت نام کرده اند و  بیش از 20 سخنران خارجی به طور مجازی در این کنگره سخنرانی خواهند کرد.

گفتنی است، کنگره بین المللی ژنومیکس سرطان 13 تا 15 اردیبهشت ۱۴۰۲ در سالن اجلاس سران برگزار می شود.//