مراقبت های حمایتی و تسکینی یک خدمت چند رشته ای است. به این معنا که افراد مختلفی از رشته های گوناگون در ارائۀ آن به بیمار و خانواده مشارکت دارند. آموزش و تربیت تیم مراقبت های حمایتی و تسکینی، معمولا شامل سه بخشِ آموزش‌های تخصصی (اختصاصی)، آموزش‌های عمومی و آموزش‌های بین رشته ای می باشد. در اینجابه معرفی برخی از مهم‌ترین منابع علمی آموزشی برای اعضای مختلف تیم مراقبتی پرداخته ایم.

منابع پزشکی

در بسیاری از کشورها، مراقبت های حمایتی و تسکینی به عنوان یک تخصص جداگانه در پزشکی تعریف شده و در دوره‌های پزشکی عمومی نیز بخشی از سرفصل‌های آموزشی به آن اختصاص یافته است. از این رو کتاب‌های گوناگونی برای آموزش مراقبت های حمایتی و تسکینی به پزشکان در سطوح مختلف به طبع رسیده است. در اینجا می‌توانید برخی از مهمترین منابع طب تسکینی را مشاهده کنید.

کتاب طب تسکینی آکسفورد
کتاب طب تسکینی آکسفورد معرفی
کتاب تسکینی
کتاب مراقبت های تسکینی و حمایتی

منابع پرستاری تسکینی

پرستاری تسکینی یکی از مهم‌ترین تخصص‌ها در مراقبت های حمایتی و تسکینی به شمار می‌رود. پرستاری تسکینی در بسیاری از کشور‌های پیشرفته به عنوان یکی از سرفصل‌های استاندارد آموزشی برای دوره‌های تربیت پرستار و یک رشتۀ تحصیلی در مقاطع تحصیلات تکمیلی به شمار می‌رود. در ایران به تازگی رشتۀ پرستاری تسکینی در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری تاسیس شده است. وزارت بهداشت، کتاب «Palliative Care an Integrated Approach» را به عنوان کتاب مرجع برای این رشته معرفی کرده است.

palliative care an integrated approach

منابع سایکوانکولوژی

سایکوانکولوژی (یا مراقبت های روانشناختی مربوط به سرطان) یکی از شاخه‌های تخصصی نوپای روانشناسی در ایران است. آشنایی و مطالعۀ منابع معتبر سایکوانکولوژی می تواند سرآغازی بر توسعۀ این حوزۀ تخصصی در ایران باشد. از معتبر‌ترین منابعی که دراین زمینه به چاپ رسیده اند کتاب‌هایی هستند که توسط IPOS (جامعۀ جهانی سایکوانکولوژی) تایید شده اند. در اینجا می‌توانید این کتاب‌ها را مشاهده کنید.

کتاب رواندرمانی سرطان

منابع مددکاری اجتماعی

مددکاری اجتماعی یکی از مهمترین ارکان تیم مراقبت های حمایتی و تسکینی است که بیمار و خانواده را در مواجهه و فائق آمدن بر مسائل اجتماعی مربوط به سرطان همراهی می‌کند. کتاب پیشِ رو از مهمترین منابع علمی برای آموزش مددکاران تیم حمایتی و تسکینی است.

کتاب مددکاری اجتماعی حمایتی و تسکینی

منابع مراقبت معنوی

مراقبت معنوی، جوان‌ترین تخصص در مراقبت‌های حمایتی و تسکینی به شمار می‌رود. این حوزۀ تخصصی به میزان بسیار زیادی وابسته به مؤلفه‌های بومی مانند مذهب، باور‌ها و فرهنگ جامعه است. از این رو برای آموختن آن استفاده از منابع بومی ضروری به نظر می‌رسد. کارگروه مراقبت معنوی مکسا تاکنون توانسته است کتاب‌های گوناگونی را با جامعه مخاطب عام یا متخصصین به چاپ برساند. در میان این کتاب‌ها، کتاب درآمدی بر مراقبت معنوی، اولین کتاب بومی تخصصی در حوزۀ مراقبت معنوی است که دریچۀ ورود علاقه‌مندان به این رشتۀ تخصصی است. دو کتاب دیگر که این بخش معرفی شده‌اند نیز از کتاب های تهیه شده توسط همین کارگروه است که می‌تواند برای علاقه‌مندان به مراقبت معنوی مفید باشد.

کتاب درآمدی بر مراقبت معنوی
من نباید بیمار می شدم
چرا من

منابع توانبخشی و بازتوانی در سرطان

بازتوانی مفهومی وسیع و طیف گسترده‌ای از مراقبت‌ها و خدمات را در بر می‌گیرد و بیماران مبتلا به سرطان از مهم‌ترین گروه‌های هدف برای چنین خدماتی هستند. آشنایی با منابع معتبر در حوزۀ توانبخشی سرطان می‌تواند متخصصین این حوزه را با نیاز‌های ویژۀ بیماران مبتلا به سرطان آشنا و آن‌ها را برای ارائۀ خدمات به این بیماران توانمد سازد. در اینجا می‌توانید با مهمترین منابع علمی جهان در زمینۀ توانبخشی و درمان لنف‌ادم آشنا شوید.

منابع علمی تخصصی توانبخشی بازتوانی فیزیوتراپی، کاردرمانی

کتاب Földi’s Textbook of Lymphology مهم‌ترین مرجع علمی در زمینه درمان لنف ادم به شمار می‌آید که آخرین نسخۀ آن، ویراست سوم آن مربوط به سال 2012 می‌باشد.

منابع علمی تخصصی درمان لنف ادم

منابع مشاوره ژنتیک سرطان

مشاوره ژنتیک سرطان یکی از خدمات تخصصی است که می تواند به دغدغه‌های خانوادۀ بیمار در خصوص ریسک ابتلا به سرطان و مدیریت سندرم‌های ارثی سرطان پاسخ دهد. بنابرین مکسا این خدمت را به عنوان یکی از مراقبت‌های حمایتی خود به خانواده ارائه می‌دهد. شناخته شده‌ترین منبع در مشاوره ژنتیک سرطان، کتاب Counseling About Cancer: Strategies for Genetic Counseling است که جدیدترین ویرایش آن ویراش سوم مربوط به سال 2012 است.

کتاب آموزش مشاوره ژنتیک سرطان